- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Konsumpcja jaj zmniejsza ryzyko cukrzycy
Według badań naukowców z uniwersytetu fińskiego, spożywanie jaj może zmniejszyć ryzyko zachorowań na cukrzycę typu 2. Wyniki analiz zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „American Journal of Clinical Nutrition”. Cukrzyca typu 2 nazywana również cukrzycą insulinoniezależną lub cukrzycą wieku dorosłego jest przewlekłą chorobą metaboliczną charakteryzującą się wysokim stężeniem glukozy we krwi oraz opornością na insulinę i względnym jej niedoborem. Zachorowalność na ten rodzaj cukrzycy znacznie zwiększyła się w ciągu ostatnich 50 lat, wraz ze wzrostem urbanizacji. Na rozwój choroby istotny wpływ ma niewłaściwy tryb życia – zła dieta, niska aktywność fizyczna i stres, które prowadzą do otyłości lub nadwagi.
Niektóre badania wskazują, że dieta o wysokiej zawartości cholesterolu jest związana z zaburzeniami metabolizmu glukozy i zwiększa ryzyko zachorowań na cukrzycę typu 2. Inne eksperymenty dowodzą jednak, że spożycie jaj wpływa m.in. na przyśpieszenie metabolizmu glukozy i zmniejszenie ryzyka zachorowań na cukrzycę typu 2. Oprócz cholesterolu, jaja zawierają wiele cennych składników pokarmowych – w tym białko z optymalnym dla potrzeb człowieka składem aminokwasów, witaminy, mikroelementy, karotenoidy, cholinę, lecytynę i niacynę, która reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi. Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniego w Finlandii przebadali grupę ponad 2 tys. osób w wieku 42-60 lat. Spożycie jaj w analizowanej grupie wpływało na zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2 i obniżało poziom glukozy we krwi. Osoby, które jadły średnio cztery jaja tygodniowo były o 37% mniej narażone na cukrzycę niż osoby, które jadły tylko jedno jajo w ciągu tygodnia. Konsumpcja więcej niż czterech jaj tygodniowo nie przyniosła już dalszych korzystnych efektów. W badaniu uwzględniono również inne czynniki jak aktywność fizyczną, wskaźnik masy ciała, palenie papierosów czy spożycie owoców i warzyw.
Analizy wykazały również, że wpływ pojedynczego składnika pokarmowego np. cholesterolu na zdrowie człowieka jest trudny do przewidzenia. Zamiast skupiania się na odrębnych składnikach, badania żywieniowców w ciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej uwypuklają rolę prawidłowego zbilansowania diety oraz zmian w zakresie trybu życia.
Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA
Słowa kluczowe : cukrzyca typu 2, otyłość, dieta, jaja, spożycie