Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Pozostałe informacje

Nowe zasady wsparcia dla polskich rolników

26.03.2015

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła już przyjmowanie wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r. Każdy złożony wniosek do 15 maja bieżącego roku, może liczyć na otrzymanie należnych mu płatności w pełnej wysokości. Przekroczenie terminu od 16 maja do 9 czerwca, będzie skutkowało obniżeniem należnej płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia, a wnioski składane po 9 czerwca nie będą rozpatrywane w ogóle.

Katalog realizowanych w Polsce płatności bezpośrednich w 2015 roku obejmuje miedzy innymi:

  • Jednolitą płatność obszarową (JPO)
  • Płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska(tzw. płatność za zazielenienie)
  • Płatność dla młodych rolników
  • Płatność dodatkową (redystrybucyjną)
  • Płatności związane z produkcją
  • Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego.

 Od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została między innymi tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje on wszystkim rolnikom, jednak aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunt orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Płatność za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie około 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu na dzień 31 maja br.

Innym nowym rodzajem płatności obszarowych wprowadzonym od 2015 r. są płatności dla młodych rolników. Mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku o płatność obszarową nie przekroczyły 40. roku życia. Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nie przekraczającej 50 ha.

Również nowym rodzajem wsparcia jest również tzw. płatność dodatkowa. Przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha, a jej stawka wynosi 40 euro/ha.
Będzie też można otrzymać w ramach dopłat bezpośrednich tzw. płatności związane z produkcją. Przyznawane będą one tym rolnikom, którzy hodują bydło, krowy, owce czy kozy oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają na przykład buraki, ziemniaki skrobiowe, owce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji. Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha.

Kończy się obecnie etap wypłat dopłat bezpośrednich za rok poprzedni. Do dnia 19 marca 2015 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła już 13 mld zł w ramach tych dopłat za 2014 r. Pieniądze te trafiły na konta bankowe około 1,3 mln rolników. Zgodnie z unijnym prawem, ARiMR rozpoczęła wypłatę dopłat bezpośrednich za 2014 rok od 1 grudnia minionego roku. Przypomnijmy, iż Agencja ma na realizację dopłat bezpośrednich czas do 30 czerwca 2015 roku i w tym czasie przekaże rolnikom około 14,2 mld zł.

Agencja stara się, aby w pierwszej kolejności płatności bezpośrednie otrzymali rolnicy, którzy ucierpieli z powodu rosyjskiego embarga, ponieśli straty spowodowane afrykańskim pomorem świń, czy też w ich gospodarstwach powstały szkody, wynikające z niekorzystnych zjawisk pogodowych lub klęsk żywiołowych.

 Dagmara Długokęcka FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009