Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Pozostałe informacje

Protesty przeciw GMO na 80 edycji targów Grüne Woche

22.01.2015

Dnia 15. stycznia 2015 roku o godzinie 18.00 odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia 80 edycji Międzyna­rodowych Targów Rolnictwa, Żywności i Ogrodnic­twa: Grüne Woche (niem. "Zielony Tydzień"). Do dnia  25.01.2014 w 26 halach Międzynarodowego Cen­trum Kongresowego (ICC) w Berlinie o łącznej po­wierzchni 124,6 metrów kwadratowych goście targów mogą zobaczyć tradycyjne produkty rolno-spożywcze z 69 krajów z całego świata, a także je skosztować. Według organizatorów na tegorocznych wystawach znalazło się ponad 100 tys. potraw. Prezentowane są m.in. tradycyjne produkty żywnościowe, jak owoce, warzywa, ryby, produkty mleczarskie, a także zwierzęta hodowlane i dziesiątki tysięcy roślin. Ponadto zaplanowano także różnego rodzaju pokazy. Jak co roku, osobna hala przeznaczona jest do promowania żywności ekologicznej. Nie zabrakło również tradycyjnych nalewek, ekskluzywnych win i niezliczonej ilości gatunków piwa z całego świata. Można również podziwiać najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny rolnicze, a także różnego rodzaju elementy wyposażenia ogrodów. W tegorocznych targach bierze udział niemal 1,7 tys. wystawców, w tym także z Polski. Grüne Woche to nie tylko wystawy i prezentacje, to także ponad 300 tym także wyposażenia ogrodów,w kwadratowychdbyła się uroczysta ceremonia otwarcua dyskusji, kongresów, seminariów i warsztatów. W ramach imprezy odbędzie się m.in. siódma Międzynarodowa Konferencja Ministrów Rolnictwa w połączeniu z szóstym Szczytem Ministrów Rolnictwa w Berlinie, a także szóste Międzynarodowe Forum Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego oraz siódme Forum dotyczące rozwoju obszarów wiejskich i Kongres Biopaliw. Głównym tematem tegorocznych targów jest hodowla zwierząt zgodnie z warunkami życia właściwymi dla danego gatunku. Ponadto podejmowane są tematy zdrowej żywności oraz planowanej umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Rolnicy przede wszystkim obawiają się napływu żywności GMO, która stanie się konkurencją dla rodzimych wyrobów. Organizacje ochrony środowiska i organizacje rolników natomiast są pełne obaw o przeniesienie do Europy amerykańskiego modelu rolnictwa zdominowanego przez produkcję na skalę masową, co może spowodować upadek małych gospodarstw rodzinnych, odgrywających dużą rolę w rolnictwie niemieckim.

W dniu 17 stycznia 2015 roku odbył się protest przeciwko hodowli zwierząt na masową skalę, żywności genetycznie modyfikowanej oraz umowie o wolnym handlu z USA. W akcji wzięło odział ponad 50 tys. osób. Demonstranci domagali się hodowli zwierząt dostosowanej do specyfiki danego gatunku, uczciwych zasad handlu żywnością i wyższych cen na produkty rolnicze. Hasło demonstracji "Wir haben satt" jest wieloznaczne, może oznaczać zarówno "jesteśmy syci", jak i "mamy tego dosyć".

Niemiecki minister rolnictwa Christian Schmidt bronił umowy z USA. Oświadczył, że umowa stwarza szanse na przeniesienie europejskich i niemieckich standardów żywnościowych na rynek amerykański. Postulaty demonstrantów popiera natomiast opozycyjna partia Zieloni. Komisarz UE do spraw rolnictwa Phil Hogan opowiedział się za europejską dyrektywą mającą skuteczniej chroni konsumentów przed oszukaną żywnością ekologiczną.

Targi Grüne Woche odbywają się od 89 lat i są odwiedzane przez ponad 400 tys. osób. Stanowią świetną okazję do promowania produktów regionalnych na terenie Niemiec, ale również do promocji regionów, kultury i lokalnych tradycji. Z roku na rok coraz więcej miejsca zajmują nowoczesne usługi świadczone przez rolników oraz informacje na temat energii odnawialnej. Krajem partnerskim tegorocznej edycji targów jest Łotwa, w 2011 roku to Polska była współorganizatorem Międzynarodowych Targów Rolnictwa, Żywności i Ogrodnictwa Grüne Woche.

                                                          Adam Bugała FAMMU FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009