Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek cukru

Słodzenie szkodzi zdrowiu?

23.10.2014

Amerykańscy i izraelscy naukowcy przeprowadzili badania, które pokazują, że używanie naturalnych i sztucznych słodzików może mieć negatywne skutki dla zdrowia.

Izraelscy naukowcy z Weizmann Institute of Science w Rehovot opublikowali w piśmie naukowym „Nature” badania, które sugerują, że sztuczne słodziki mogą zwiększać ryzyko otyłości i cukrzycy. Zdrowym myszom podawano aspartam, sukralozę i sacharynę. Ekspozycja na te sztuczne słodziki spowodowała zmiany we florze bakteryjnej w jelitach, co doprowadziło do nietolerancji glukozy. Zaburzenia kontroli poziomu cukru we krwi mogą zaś bezpośrednio podnosić ryzyko wystąpienia cukrzycy i prowadzić do otyłości. Izraelscy naukowcy przeprowadzili te same badania na grupie ochotników i po jednym tygodniu także u ludzi obserwowano podobne zjawisko. Naukowcy byli zaskoczeni i zaintrygowani wynikami swoich badań, bo okazuje się, że może występować zależność pomiędzy spożyciem sztucznych słodzików a chorobami, przed którymi te substancje miały chronić. Te trzy słodziki praktycznie nie mają kalorii i są 180-600 razy słodsze od cukru. Zdaniem doktor Erana Elinava, który kierował badaniami, ich wyniki wzywają do weryfikacji poziomu konsumpcji tych substancji. 

 

Z kolei w piśmie naukowym „Hippocampus” opublikowano badania amerykańskich naukowców z USC Dornsife College of Letters, Arts and Science w Kalifornii, według których spożycie cukru i syropów glukozowych prowadzi do problemów z pamięcią i zapalenia mózgu. Szczurom w okresie dojrzewania podawano płyny słodzone cukrem i wysokofruktozowym syropem kukurydzianym (HFCS, rodzaj izoglukozy). Zwierzęta mogły je pić bez umiaru, kiedy tylko chciały. Te słodzone płyny można porównać ze słodzonymi napojami bezalkoholowymi typu kola, jakie są spożywane przez ludzi. U pojonych słodkimi płynami szczurów zaobserwowano problemy z pamięcią, zapalenia mózgu i stany przed cukrzycowe. Zdaniem Scotta Kanoski, który kierował badaniami, mózg jest szczególnie wrażliwy na dietę w okresach swoich zmian, jak dojrzewanie właśnie. Spożywanie produktów o wysokiej zawartości cukru w takim okresie może prowadzić nie tylko do nadmiernego przyrostu wagi i problemów metabolizmu, ale może mieć także negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu.       

Opracowanie: Łukasz Chmielewski FAPA/FAMMU


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009