Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Pozostałe informacje

Rosyjskie embargo uderza w unijny sektor rolny

21.08.2014

Według szacunków Komisji Europejskiej, skutki rosyjskiego embarga na eksport produktów spożywczych z UE dotknie najbardziej Litwę, Polskę Niemcy, Holandię i Danię. Sankcje zostały wprowadzone na mocy dekretu premiera Rosji z dn. 6 sierpnia br. i zostały nimi objęte Unia Europejska, USA, Australia, Kanada i Norwegia, w odpowiedzi na reakcję tych państw na działania militarne Rosji na Ukrainie. Zakaz eksportu obejmuje mięso (wieprzowina, wołowina i drób), ryby, owoce i warzywa, mleko i produkty mleczarskie, kiełbasy i inne wyroby mięsne oraz artykuły spożywcze na bazie tłuszczów roślinnych. Ograniczenia wywozu nie dotyczą żywności dla dzieci i alkoholu. Zakazy obowiązują od dn. 8 sierpnia br. przez rok.

Wartość eksportu rolno-spożywczego z pięciu państw członkowskich UE do Rosji o największym udziale w wywozie w 2013 r. wyniosła: dla Litwy – 927 mln EUR, Polski – 841 mln EUR, Niemiec 595 mln EUR. Holandii – 528 mln EUR i Danii – 377 mln EUR.

 

Rosja jest drugim pod względem wielkości importerem produktów rolno-spożywczych z UE. W 2013 r. na rynek rosyjski trafiło ok. 10% unijnego eksportu rolnego o wartości ok. 11 mld EUR. Według danych Komisji Europejskiej, wartość eksportu produktów objętych embargiem wyniosła w ubiegłym roku 5,25 mld EUR, czyli prawie połowę wywozu do Rosji. Niektóre produkty zostały już wcześniej objęte ograniczeniami – np. wieprzowina pod koniec stycznia br. na skutek afrykańskiego pomoru świń na Litwie i w Polsce czy polskie owoce i warzywa w dn. 1 sierpnia br.   

Wprowadzone embarga mają zostać zrekompensowane zwiększonymi zakupami produktów z m.in. Brazylii (mięsa) i Nowej Zelandii (sera). Rosyjski import żywności stanowi obecnie około połowę krajowego spożycia. Eksperci szacują, że wprowadzone zakazy mogą doprowadzić do znacznych podwyżek cen artykułów spożywczych na rynku rosyjskim i inflacji, która w pierwszej połowie 2014 r. wyniosła prawie 8%. 

 

Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009