Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek cukru

Słodzik bezpiecznym insektycydem?

17.07.2014

Naturalnie występujący i bezpieczny dla człowieka słodzik erytrytol może mieć właściwości owadobójcze. Muszki owocówki, którym go podano, żyły 7-9 razy krócej niż normalnie.

Amerykańscy naukowcy z Drexler’s College of Arts and Science przeprowadzili badania, których celem było sprawdzenie wpływu podawania cukrów i ich substratów na długość życia i zdrowie owadów. Doświadczenia prowadzono na muchach owocówka (drosophilia melanogaster), które od lat używane są w celach naukowych. W jednej z próbek była Truvia, niskokaloryczny słodzik opracowany przez Coca-Cola Co. i Cargill. Jego głównym składnikiem jest stewia, ale w składzie jest także erytrytol i to on okazał się zabójczy dla much.

Erytrylol, zwany także erytrytem jest cukrolem, czyli alkoholem cukrowym (C4-H10-O4). Jest naturalnie występującą substancją słodzącą. Od sacharozy (tradycyjnego cukru) jest o 30-40% mniej słodki. Nie podnosi poziomu cukru we krwi, jest prawie bezkaloryczny (0,24 kcal/g), nie jest rozkładany przez bakterie w ustach, więc nie powoduje próchnicy. Charakteryzuje się dużym efektem wychładzającym (podobnym do mięty), nie jest higroskopijny. Z tych dwóch powodów nie jest szeroko używany w przemyśle spożywczym. Jest dopuszczony do spożycia przez ludzi między innymi w USA i UE. W dużych ilościach może powodować problemy gastryczne. Erytrytol został odkryty w 1848 roku, naturalnie występuję w niektórych owocach. Na skalę przemysłową produkuje się go przez fermentację drożdżową glukozy.

Początkowo naukowcy z Drexler’s College of Arts and Science nie mogli uwierzyć w wynik i powtarzali go kilkukrotnie. Okazało się, że muszki, którym podawano, Truvię żyły średnio 5,8 dnia. Muszki karmione innymi substancjami słodzącymi żyły średnio 38,6-50,6 dnia. Dalsze badania pokazały, że to zawarty w Truvi erytrytol tak działał na owady, zmniejszając długość ich życia o 7-9 razy! Zdaniem autorów badań wyniki mogą świadczyć o owadobójczych właściwościach tego cukrolu i mogą być wykorzystane w praktyce.

Gdyby potwierdzono, że erytrytol jest insektycydem, to można by to wykorzystać do stworzenia bezpiecznego dla człowieka środka owadobójczego. Dużo zależy od tego, na jakie inne owady działa w ten sposób. Zdaniem autorów badań ich wyniki nie zrewolucjonizują na masową skalę walki z owadami, ale w skali micro, do osobistego użytku mogą okazać się przełomowe.

Łukasz Chmielewski FAPA/FAMMU


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009