Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek owoców i warzyw

Polskie owoce i warzywa pod szczególnym nadzorem

22.05.2014

Pod koniec kwietnia oraz w połowie maja bieżącego roku do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpłynęły pisma Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) o rzekomym fakcie wykrytych przez stronę rosyjska nieprawidłowości w zakresie spełniania norm jakościowych i fitosanitarnych przez polskie produkty eksportowane na rynek rosyjski. Od dawna strona rosyjska z uwagi na swoje zaostrzone normy kontroli świeżych produktów ogrodnictwa zgłaszała nieprawidłowości przede wszystkim dotyczące braku dbałość o spójność dokumentów eksportowych (fitosanitarnych i pozostałych: handlowych i transportowych itp.), wdrożenia przez producentów i eksporterów procedur kontroli wewnętrznej, a także wykonywania odpowiednich badań laboratoryjnych dotyczących bezpieczeństwa żywności.

Związku z powyższym, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina polskim eksporterom o ostrzejszych, niż obowiązujące w krajach Unii Europejskiej, wymaganiach w eksporcie produktów pochodzenia roślinnego na właśnie rynek rosyjski, w szczególności w zakresie dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin w owocach i warzywach.

 

Do najważniejszych wymagań, które powinni spełnić polscy eksporterzy należy między innymi:

  1. zapewnienie jednolitości danych we wszystkich dokumentach dołączanych do wysyłanych towarów,
  2. wdrożenie procedur kontroli wewnętrznej i wyznaczanie odpowiednich osób (pełnomocników ds. jakości) odpowiedzialnych za przeprowadzanie wstępnych kontroli mających na celu wyeliminowanie w eksportu partii produktów nie spełniających wszystkich rosyjskich przepisów i norm w zakresie spraw fitosanitarnych oraz bezpieczeństwa żywności,
  3. przebadanie wszystkich partii wysyłanych owoców i warzyw pod kątem pozostałości środków ochrony roślin,
  4. dołączanie wyników wszystkich badań do wniosków wydania świadectw fitosanitarnego niezbędnego do wysyłki na rynek rosyjski.

Poza tym w interesie polskich producentów i eksporterów owoców i warzyw powinno być:

  1. przystąpienie producentów, zwłaszcza w wypadku produktów kierowanych na rynek rosyjski, do systemu integrowanej produkcji (zalecane są specjalne alternatywne programy ochrony roślin opracowane właśnie pod kątem wysyłki do Rosji w odniesieniu do pozostałości środków ochrony roślin),
  2. zaopatrywanie się eksporterów owoców i warzyw w produkty pochodzące właśnie z gospodarstw stosujących właśnie ten system integrowanej produkcji dla poszczególnych gatunków uprawianych produktów, a także wymaganie od tychże producentów odpowiednich wyników badań świadczących o fakcie, iż dany towar spełnia normy wytyczone przez stronę rosyjską.

Powyższe zalecenia zostały już dawno sformułowane i zalecane są dla polskich producentów i eksporterów już od listopada minionego roku, choć w obecnej „trudnej”’ sytuacji za wschodnia granica warte przypomnienia.

 

Opracowanie: Dagmara Długokęcka na podstawie informacji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009