Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Niższa wartość eksportu jaj i przetworów z Polski w 2013 r.

05.05.2014

W 2013 r. w polskim sektorze jaj i przetworów jajecznych nastąpiło pogorszenie dodatniego salda handlowego o 16% do 185 mln EUR. W ciągu roku wpływy z eksportu zmalały o 12% do 243 mln EUR przy 5% zwiększeniu wartości importu do 59 mln EUR.
W ubiegłym roku opłacalność eksportu jaj spożywczych znacznie pogorszyła się – średnia wartość jednostkowa wywozu (89 EUR/100 kg) była o jedną czwartą niższa od tej z 2012 r. Systematycznie rośnie udział eksportu w polskiej produkcji jaj spożywczych, w 2013 r. wyniósł on 43%. Jest to nadal główny czynnik pobudzający rozwój sektora jaj, ponieważ krajowe spożycie zwiększa się w nieznacznym stopniu.

W 2013 r. produkcja jaj spożywczych w Polsce wyniosła 9 mld szt., przewyższając o 6% wynik z 2012 r. Poziom wytwarzania był jednak nadal o 3% niższy niż przed dwom laty, przed wdrożeniem unijnej dyrektywy z zakresu dobrostanu kur niosek i związanej z tym obowiązkowej wymiany tradycyjnych klatek dla kur na udoskonalone. Z uwagi na wysokie koszty wymiany klatek, część producentów opuściła branżę, a krajowe pogłowie kur niosek obniżyło się o ok. 20%. W 2013 r. poziom produkcji jaj zaczął się już odbudowywać, a ceny jaj spożywczych spadły wobec 2012 r. o 20-30%. Tendencji zniżkowej sprzyjały również taniejące pasze oraz spadek cen na rynku unijnym. Ze względu na spadek cen jaj w ubiegłym roku pogorszyła się opłacalność produkcji jaj w Polsce i w całej UE.

Głównymi partnerami handlowymi Polski w handlu jajami i przetworami jajecznymi pozostają tradycyjnie państwa członkowskie Unii Europejskiej, gdzie w 2013 r. trafiło i skąd pochodziło ok. 94% wartości handlu tymi produktami.  Niemcy – główny odbiorca, zakupiły w ubiegłym roku w Polsce o 30% mniej jaj i przetworów niż w 2012 r. o wartości o ok. 40% niższej. Wzrosły natomiast dostawy do Holandii, Włoch, na Węgry, czy do Rumunii. Do państw Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), głównie na Białoruś i do Rosji wysyłaliśmy jaja wylęgowe.

Niemcy utraciły dotychczasową pozycję lidera w dostawach jaj do Polski, a w wartość przywozu obniżyła się o 10% w skali roku. Największy udział w wartości importu jaj i przetworów do Polski miała w 2013 r. Holandia, wartość dostaw  zwiększyła się w tym czasie o ponad jedną trzecią. Spośród krajów trzecich najwięcej jaj do Polski dostarczyła Kanada, skąd sprowadzaliśmy jaja wylęgowe indycze lub gęsie.

Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009