- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Czy polskie sadzeniaki wrócą do łask Rosji?
Pod koniec marca bieżącego roku pojawiła się szansa na to, że polskie ziemniaki sadzeniaki będą mogłyby być ponownie sprzedawane na rynek rosyjski. W tym celu rosyjscy inspektorzy ze służby weterynaryjno-fitosanitarnej (Rossielchoznadzor) przyjadą do Polski, by przeprowadzić audyt systemu certyfikacji eksportowej sadzeniaków ziemniaka. Jak na razie zainteresowanie eksportem sadzeniaków do Rosji jest jednak niewielkie; zgłosiła się bowiem jedna firma eksportowa, ale zapowiedzi strony rosyjskie dobrze wróżą rozwojowi sytuacji.
Przypomnijmy, iż zakaz importu z państw członkowskich Unii Europejskiej ziemniaków i sadzeniaków ziemniaka Rosja wprowadziła od 1 kwietnia 2013 r. Wówczas swoje posunięcie Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego uzasadniła "złamaniem przez Komisję Europejską międzynarodowych norm, które wymagają, aby kraj będący dostawcą przedstawiał krajowi kupującemu informacje o swojej sytuacji fitosanitarnej, ponieważ wwóz produktów możliwy jest tylko ze stref ich produkcji wolnych od organizmów szkodliwych i chorób roślin" – czyli bezpośrednim powodem wprowadzenia zakazu była odmowa przedstawienia skutecznych gwarancji bezpieczeństwa takiej produkcji przez stronę unijną.
Eksport ziemniaków sadzeniaków z Polski jest nieznaczny. W 2012 roku wyniósł on dokładnie 2,45 tys. ton, a w 2013 roku 2,88 tys. ton, a głównym powodem jest występowanie w naszym kraju choroby ziemniaków - bakteriozy pierścieniowej. Dla porównania wszystkich ziemniaków łącznie wyeksportowaliśmy w roku 2012 50,6 tys. ton, a w minionym roku 2013 już 44,5 tys. ton.
Ziemniaki sadzeniaki do Federacji Rosyjskiej dostarczają głównie z UE: Holandia, Niemcy, Polska, Finlandia i Wielka Brytania, a ziemniaki spożywcze przede wszystkim Holandia, Francja, Azerbejdżan, Egipt, Chiny, Białoruś, Turcja i Indie. Rosja jest największym na świecie importerem ziemniaków, sprowadzając ich nawet 1-1,1 mln ton rocznie.
Poniższa tabela prezentuje strukturę eksportu polskich ziemniaków sadzeniaków i konsumpcyjnych: