Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Produkcja pszenicy w Stanach Zjednoczonych

12.02.2014

Według styczniowego raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnego, w sezonie 2013/14 światowa produkcja pszenicy osiągnęła 712,7 mln ton, w tym w USA wyniosła blisko 58 mln ton (co daje drugą pozycję wśród pojedynczych krajów na świecie – zaraz po Chinach). Udział USA w światowej produkcji wynosi obecnie ok. 8%, a w globalnym eksporcie sięga aż 19%. W bieżącym sezonie z eksportem prognozowanym na 30,6 mln ton Stany uplasują się na pozycji lidera wśród dostawców tego gatunku.

Pszenica jest uprawiana powszechnie w USA w 50 stanach. Występuje znaczne zróżnicowanie co do klas uprawianego ziarna i areału zasiewów. Generalnie uprawia się sześć podstawowych klas pszenic, które różnią się przede wszystkim parametrami jakościowymi takimi jak: zawartość białka, zawartość glutenu, twardość bielma czy barwa osłonki. Różna jest ich przydatność dla przemysłu przetwórczego.

Najbardziej rozpowszechnionymi odmianami w uprawie, mającymi największy w niej udział, są pszenica HRW i SRW.

W 2013 roku udział pszenicy HRW (Hard Red Winter) w produkcji ogółem był najwyższy i wynosił 34% - co ilościowo odpowiada 20,3 mln ton ziarna. Na drugim miejscu znalazła się pszenica SRW z 27% udziałem (co odpowiada 15,4 mln ton). Wysoki był także udział pszenicy HRS – 23% (13,3 mln ton). Udział pszenic tzw. białych (Hard White i Soft White) wynosił 13% (7,3 mln ton). Najmniejszy był udział w produkcji pszenicy twardej - Durum – 3% (1,7 mln ton).

Również w amerykańskim eksporcie udziały klas pszenicy HRW i SRW są najwyższe. W sezonie 2013/14 wyniosą one odpowiednio – 39% i 29% ogółu prognozowanej sprzedaży na rynki zagraniczne.

Pokrótce przedstawimy krótką charakterystykę poszczególnych klas pszenicy pod kątem ich przydatności dla przemysłu przetwórczego.

HRW (Hard Red Winter). To pszenica uprawiana przede wszystkim na wielkich równinach oraz w Kalifornii. Eksportowana jest ona zazwyczaj z portów Zatoki Meksykańskiej i wybrzeża Pacyfiku. HRW jest uniwersalną odmianą o bardzo dobrych parametrach dla przemysłu piekarskiego. Charakteryzuje się średnią do wysokiej zawartością białka (od 10% do 13%), średnio twardym bielmem, czerwoną okrywą ziarna, a także średnią zawartością glutenu. Wykorzystywana jest przede wszystkim do wytwarzania wszelkiego rodzaju pieczywa.

HRS (Hard Red Spring). To pszenica uprawiana przede wszystkim w północno- centralnym regionie USA (północnej Dakocie, Montanie, Minnesocie i południowej Dakocie) i wysyłana przez porty zarówno na wybrzeżu Pacyfiku, jak i Zatoki Meksykańskiej oraz Wielkich Jezior. HRS jest bardzo ważną odmianą pszenicy chlebowej z doskonałymi parametrami dla przemysłu piekarniczego. Charakteryzuje się wysoką zawartością protein (od 12% do 15%), stosunkowo twardym bielmem, czerwoną okrywą ziarna, wysoką zawartością glutenu i wysoką absorpcją wody. Wykorzystywana jest do wypieku pieczywa, croissantów, bułek do hamburgerów, podstaw do pizzy, itp.

SRW (Soft Red Winter). Ta klasa pszenicy uprawiana jest przede wszystkim we wschodniej części kraju. Transportowana jest głównie z portów Zatoki Meksykańskiej oraz Wielkich Jezior. Jest to pszenica wysoko plonująca o niskiej zawartości białka (od 8,5% do 10,5%), miękkim bielmie, czerwonej okrywie ziarna i stosunkowo niskiej zawartości glutenu. Dzięki takiej charakterystyce jest powszechnie stosowana do wypieku ciast, ciasteczek, krakersów i innych wyrobów cukierniczych.

Soft White – Ta klasa pszenicy jest uprawiana przede wszystkim w północno-zachodniej części wybrzeża Pacyfiku i eksportowana przeważnie z portów na tymże wybrzeżu. Miękka pszenica tzw. biała ma niską zawartość protein (od 8,5% do 10,5%) oraz niską wilgotność. Wykorzystywana jest zwłaszcza do produkcji ciast i ciasteczek.

Hard White – To najnowsza klasa amerykańskiej pszenicy. Uprawiana jest w kilku stanach: Kalifornii, Kolorado, Idaho, Kansas, Montanie, Nebrasce, Oklahomie oraz w stanie Waszyngton. Eksportowana jest przez porty na wybrzeżu Pacyfiku oraz Zatoki Meksykańskiej. Charakteryzuje się twardym bielmem, białą okrywą ziarna, oraz średnią do wysokiej zawartością protein (od 10% do 14%). Ma szerokie zastosowanie w piekarnictwie – przede wszystkim do wyrobu pieczywa.

Durum – Uprawiana jest przede wszystkim w północno-środkowej części kraju oraz w południowo zachodnich rejonach. Eksportowana przez porty Zatoki Meksykańskiej, Wielkich Jezior oraz wybrzeża Pacyfiku. Bardzo twarda pszenica wykorzystywana do produkcji semoliny o wysokiej zawartości protein (od 12% do 15%) oraz glutenu. Charakteryzuje się żółtym bielmem oraz białą okrywą ziarna.

Autor: M.Kosewska (FAMMU/FAPA)


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009