Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Prognozy zbiorów zbóż w Unii w 2014 roku

12.02.2014

W styczniowym raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains nieznacznie podwyższyła wcześniejszej przewidywaną produkcję zbóż w Unii w 2014 roku. – z 297 mln ton do 297,2 mln ton. Oznacza to niewielką redukcję zbiorów w stosunku do zeszłorocznego wyniku – o 1% rok do roku. W sezonie 2014/15 wzrośnie produkcja pszenicy miękkiej – 137, 7 mln ton, tj. o 2% więcej rok do roku.  Prognoza ta bazuje na szacunkach areału tego gatunku. Wysokie ceny pszenicy w sezonie 2013/14 w porównaniu do innych gatunków zachęciły rolników do zwiększania powierzchni upraw. Jest ona szacowana na 24 mln ha wobec 23,2 mln ha sezon wcześniej.

SG prognozuje jednak spadek zbiorów większości pozostałych zbóż (z wyjątkiem kukurydzy). W największym stopniu ma się zmniejszyć produkcja żyta – aż o 15% rok do roku do 8,6 mln ton. Mniejsze mają być także zbiory jęczmienia – spadek o 8% do 54,8 mln ton. Produkcja pszenicy twardej – durum jest obecnie prognozowana w wysokości 7,7 mln ton – tj. o 3% poniżej ubiegłorocznego wyniku. W przypadku kukurydzy spodziewany jest zbliżony poziom zbiorów co w 2013 roku – w wysokości 64,8 mln ton (64,5 mln ton w zeszłym roku).

W połowie stycznia br. podobnie jak pozostałe ośrodki analityczne Strategie Grains potwierdzała dobrą kondycję zbóż ozimych w Europie, niemniej jednak ostateczna ocena stanu ozimin będzie możliwa dopiero wiosną. Obecna fala mrozów odnotowywana w Europie może przyczynić się do strat zwłaszcza w tych rejonach gdzie pokrywa śniegu jest niewystarczającą ochroną dla ozimin lub jej zupełnie brak. W okresie pozostającym do żniw prognozy zbiorów będą jeszcze wielokrotnie zmieniane odzwierciedlając wpływ warunków pogodowych na stan zasiewów.

Autor: M.Kosewska (FAMMU/FAPA)       


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009