Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Brazylia – doskonałe wyniki handlu wołowiną w roku 2013, wyzwania dla ekspertów mięsa w roku 2014

06.02.2014

W minionym roku wartość eksportu mięsa wołowego z Brazylii osiągnęła rekordowy poziom 5,3 mld USD, co oznacza, że była o 19% wyższa niż w 2012 r. Wzrost światowego popytu na mięso oraz kontynuacja spadkowego trendu wartości reala brazylijskiego to najważniejsze czynniki, które stały za sukcesem zwiększonego wywozu wołowiny z tego kraju. Trzeba przy tym nadmienić, że te doskonałe rezultaty osiągnięto pomimo wyższego poziomu cen bydła notowanego w Brazylii przez większą część minionego roku.

W 2013 r. wartość eksportu mięsa wołowego kierowanego do Rosji, tj. najważniejszego rynku zbytu dla Brazylijczyków, zwiększyła się o 13%. Warto przy tym zauważyć, że udział Rosji w całym eksporcie wołowiny z Brazylii (w ujęciu wartościowym) ukształtował się w minionym roku na poziomie 22%. Tym niemniej na wzrost po stronie wartości handlu wpłynął znaczny jego skok po stronie wywozu, który zwiększył się o 19% do 303,6 tys. ton. Wartość jednostkowa wysyłanej wołowiny z Brazylii do Rosji obniżyła się jednak o 5% do 3,95 USD/kg.

W minionym roku Brazylijczycy zanotowali także wzrost wartości eksportu tego gatunku mięsa do Hongkongu i Wenezueli, na co podobnie, jak w przypadku Rosji wpłynął większy wolumen wysyłek. Tym niemniej w porównaniu do Rosji średnia wartość jednostkowa eksportu w dostawach do Hongkongu zwiększyła się o 4% do 4,51 USD/kg, natomiast do Wenezueli zwyżkowała o 5% do 5,38 USD/kg.

W 2013 r. Brazylijczycy wyeksportowali do krajów Unii Europejskiej wołowinę o wartości 535,2 mln USD, tj. o 14% większej niż rok wcześniej. Włochy, Holandia oraz Niemcy posiadały wspólnie 72% udział w tym eksporcie. Warto także wspomnieć, że ze względu na blokadę dostaw wołowiny do Arabii Saudyjskiej (od grudnia 2012 r.), w 2013 r. cały brazylijski eksport, i to zarówno pod względem wartościowym, jak i ilościowym do krajów Bliskiego Wschodu znacznie się obniżył. Wysyłki do tego regionu świata zmniejszyły się o 22% do 129,3 tys. ton, a ich wartość spadła o 29% do 587,5 mln USD.

Na 2014 r. Brazylijczycy postawili sobie wiele ważnych celów do osiągnięcia, które mają wpłynąć nie tylko na dalszy rozwój eksportu wołowiny, ale także innych gatunków mięsa. Brazylijskie ministerstwo rolnictwa (MAPA) zintensyfikowało działania zmierzające do otwarcia nowych rynków zbytu na towary mięsne. W 2014 r. odblokowanie dostępu dla brazylijskiej wołowiny do rynku amerykańskiego będzie jednym z najważniejszych wyzwań dla władz Brazylii. Negocjacje w tej sprawie trwają już od 1999 r. Rozmowy handlowe z Chinami także nabierają szybkiego tempa. Obecnie Brazylia posiada 24 zakłady mięsne, które mogą wysyłać swoje towary do Chin. Pięć zakładów produkujących wieprzowinę dysponuje odpowiednimi zezwoleniami. Tymczasem producenci wołowiny oczekują na odblokowanie handlu, który pozostaje wstrzymany od 2012 r. w związku z wykryciem w Brazylii nietypowego przypadku tzw. choroby szalonych krów (BSE) u bydła. Obecnie osiem brazylijskich zakładów dysponuje właściwymi certyfikatami, a dziewięć nowych może do nich dołączyć po odblokowaniu eksportu. Arabia Saudyjska jest kolejnym ważnym rynkiem zbytu na wołowinę dla Brazylijczyków, który pozostaje zamknięty od czasu epizodu związanego z BSE. Oczekuje się, że w lutym br. może dojść do przełomu w dwustronnych rozmowach, co zaowocuje odblokowaniem tego handlu. Brazylijczycy mają także nadzieję na wznowienie dostaw wieprzowiny do Korei Południowej, jak również odblokowanie sprzedaży tego gatunku mięsa do RPA, która pozostaje wstrzymana od 2005 r. W październiku 2013 r. obie strony spotkały się w celu omawiania tej kwestii, dzięki czemu negocjacje ruszyły z miejsca. W 2014 r. Brazylijczycy nastawiają się także na zwiększenie dostaw mięsa drobiowego do Meksyku. W 2012 r. Meksykanie wydali pozwolenia eksportowe dla pięciu brazylijskich zakładów. Teraz Brazylijczycy zamierzają starać się o zwiększenie tej liczby do 40.

Opracowanie: Paweł Kostrzyński - FAMMU/FAPA

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009