- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Najlepsze i najgorsze żywieniowo kraje na świecie
Organizacja charytatywna Oxfam opublikowała listę krajów, które uszeregowano pod względem jakości żywności i bezpieczeństwa żywieniowego. Najlepiej wypadły kraje europejskie, najgorzej jest w Afryce.
Oxfam stworzył listę 125 krajów, w których mieszkańcy najlepiej i najgorzej jadają. Dane zostały przebadane w czterech płaszczyznach. Po pierwsze, sprawdzono, czy ludzie mają co jeść, weryfikując to poziomem niedojadania i niedowagi u dzieci. Po drugie, wyliczono, czy ludzie mają za co jeść, analizując ceny żywności wobec innych towarów i usług. Po trzecie, sprawdzono jakość żywności, biorąc pod uwagę dywersyfikację diety i dostęp do czystej wody. Po czwarte, sprawdzono, jaki procent ludzi cierpi na choroby związane z dietą (na podstawie ilości chorych na cukrzycę i otyłość).
Wyniki badań nie są zaskakujące. Najlepiej wypadły kraje Europy Zachodniej. Spoza tej grupy do pierwszej dwudziestki załapała się tylko Australia. Może dziwić słabszy wynik USA, Japonii i Kanady. Na pierwszym miejscu znalazła się Holandia, którą uznano za najlepsze na świecie miejsce pod względem bezpieczeństwa żywnościowego i jakości żywności. Tuż za nią były Francja i Szwajcaria. Na końcu tej listy znalazł się Czad, a tuż przed nimi Etiopia i Angola. W 30 najgorszych krajów dominują kraje afrykańskie, a oprócz nich znalazły się tam też Laos, Bangladesz, Pakistan i Indie.
Japonia, Kanada i USA to kraje, gdzie ceny żywności są najbardziej stabilne. Najgorzej pod tym względem jest w Zimbabwe i Angoli. Najniższe ceny odnotowano zaś w Holandii, najwyższe w Gwinei. Najlepsza jakościowo żywność dostępna jest w Islandii, tam też dieta jest najbardziej zróżnicowana. Pod względem niezdrowego odżywiania najgorzej wypadły kraje arabskie – Kuwejt za sprawą otyłości, a Arabia Saudyjska dzięki cukrzycy. Tuż przed nimi są Meksyk, USA i Jordania.
Badaniem Oxfam chciał zwrócić uwagę na nierówności na świecie. Według szacunków każdego dnia ponad 840 milionów ludzi na świecie cierpi głód. Jednocześnie jednak żywności jest wystarczająco, żeby wyżywić odpowiednio wszystkich, a w krajach rozwiniętych marnuje się dużo jedzenia, ludzie zaś cierpią na choroby związane z nadmiarem jedzenia (także niezdrową dietą). Ze względu na zmiany klimatyczne, kurczące się zasoby naturalne (głównie wodę i ziemię) ryzyko głodu na świecie może wzrosnąć o 10-20% do 2050 roku.
Skróconą wersję raportu Oxfam „Good Enough To Eat” (po angielsku) można pobrać pod tym linkiem:
www.oxfam.org/sites/www.oxfam.org/files/good-enough-to-eat-oxfam-media-brief-012014.pdf
Łukasz Chmielewski FAPA/FAMMU