Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Prognozy FAO dla rynku wołowiny w 2013 r.

05.12.2013

Według FAO w 2013 r. produkcja mięsa wołowego ukształtuje się na poziomie 67,5 mln ton, tj. będzie zaledwie o 0,2% większa niż w 2012 r. Trzeba podkreślić, że przez ostatnie pięć lat poziom produkcji tego gatunku mięsa na świecie prawie się nie zmienił. Stosunkowo niewielki wzrost wytwórczości wołowiny dotyczy krajów rozwijających się, gdzie skupionych jest 60% całej produkcji na świecie. Jak prognozuje FAO w 2013 r. produkcja wołowiny w tych krajach zwiększy się o 2%, podczas gdy w krajach rozwiniętych obniży się o 2,2%, w tym przede wszystkim spadnie w Ameryce Północnej. W Stanach Zjednoczonych, będących największym producentem wołowiny na świecie, produkcja obniży się o 4%. Również w Kanadzie spodziewany jest 7% spadek produkcji. W krajach Unii Europejskiej produkcja zmniejszy się nieco skromniej, bo tylko o 2%, głównie za sprawą wyhamowania długotrwałego spadkowego trendu pogłowia bydła. Dla porównania w Oceanii spadek kosztów pasz przyczyni się do wzrostu wytwórczości wołowiny w Australii (o 2,7%) oraz w Nowej Zelandii (o 1,9%). Zwiększy się także produkcja tego gatunku mięsa w Rosji (o prawie 3%). Po dwóch latach przebudowy stad bydła rośnie produkcja wołowiny w krajach Ameryki Południowej. W 2013 r. produkcja wołowiny w Argentynie wzrośnie prawdopodobnie o 7% do 2,7 mln ton, natomiast w Brazylii osiągnie rekordowy poziom 9,5 mln ton. Duże wzrosty produkcji odnotuje także Paragwaj oraz Urugwaj. W Azji, wzrostu produkcji można oczekiwać w Indiach (o 5%). Spodziewany jest także wzrost produkcji w Korei Południowej (o 7,7%). W Chinach produkcja ukształtuje się na poziomie 6,5 mln ton, który pozostaje relatywnie niezmieniony od czterech lat. W krajach afrykańskich produkcja wołowiny będzie prawdopodobnie większa niż przed rokiem (o 1%). W Egipcie wzrost produkcji będzie raczej skromny, natomiast w RPA pozostanie ona prawdopodobnie na niezmienionym poziomie.

W 2013 r. do handlu trafi 8,4 mln ton mięsa wołowego, tj. o 4,9% więcej niż w 2012 r. Na wzrost ten wpłynie rosnący popyt konsumencki na świecie, wynikający z wyższych dochodów oraz braki podażowe na niektórych rynkach, napędzających handel. Chiny mogą zaimportować ponad 900 tys. ton tego gatunku mięsa, co będzie stanowić 11% całego światowego handlu. Rosnący popyt na mięso w tym kraju stymulowany jest przez wzrost dochodów ludności. Ponadto część konsumentów w Chinach zmieniło nawyki żywieniowe, przestawiając się z drobiu na inne gatunki mięsa. W innych częściach Azji, tj. w Japonii, Wietnamie oraz w Malezji zainteresowanie importem wołowiny pozostaje mniejsze, natomiast w przypadku Korei Południowej maleje. W br. mniej wołowiny trafi do dwóch głównych importerów, tj. Stanów Zjednoczonych oraz Rosji, więcej za to do Unii Europejskiej. W 2013 r. wzrośnie eksport tego gatunku mięsa z Brazylii oraz z Australii, odpowiednio o 4% oraz 8%. Więcej wołowiny wyeksportują także Stany Zjednoczone oraz Indie. Udział tych czterech krajów w światowym handlu wołowiną ukształtuje się na poziomie 65%. Dalsze 20% będzie należało łącznie do Nowej Zelandii, Urugwaju, Paragwaju, Argentyny oraz Białorusi. W 2013 r. wszystkie wymienione kraje zwiększą eksport wołowiny, za wyjątkiem Nowej Zelandii. W br. mniej wołowiny wyeksportują także Kanadyjczycy, Meksykanie oraz Nikaragua. Wywóz z krajów Unii Europejskiej pozostanie na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego.

Opracowanie: Paweł Kostrzyński FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009