Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Nowe prognozy FAO dla światowego rynku drobiu

20.11.2013

Według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z listopada br., w 2013 r. produkcja mięsa drobiu na świecie wyniesie 106,8 mln ton – o 1,8% więcej niż w 2012 r. Dynamika przyrostu wytwarzania będzie w tym roku nadal wyższa niż pozostałych gatunków mięsa, jednak ulegnie osłabieniu w porównaniu z rokiem wcześniej (+2,2%). Spowolnienie tempa wzrostu odnotują głównie Chiny, borykające się w tym roku z ptasią grypą. Po wykryciu ognisk choroby na początku roku miały miejsce masowe uboje drobiu i ograniczenia w sprzedaży detalicznej żywca. Obniżyło się również zaufanie konsumentów chińskich do mięsa drobiowego, a zakupy znacznie zmalały. Tegoroczne prognozy produkcji drobiarskiej są bardziej optymistyczne w innych regionach świata – kraje rozwinięte zanotują wyższy przyrost wytwarzania niż średnia światowa, dzięki niższym cenom pasz po dobrych tegorocznych zbiorach. Spadek cen zbóż i roślin oleistych przełoży się na zmniejszenie kosztów produkcji drobiarskiej. Marża producentów drobiu wzrosła w tym roku również za sprawą wzrostu cen żywca, wspieranego wysokimi cenami mięsa czerwonego, głównie wołowiny i wieprzowiny. Największy producent mięsa drobiu na świecie – USA, odnotuje w tym roku 2,4% wzrost produkcji dzięki wzrostowi opłacalności, po ubiegłorocznym spadku wywołanym drożejącymi paszami. Więcej mięsa drobiu niż przed rokiem wytworzą również Unia Europejska, Brazylia i Rosja, gdzie ekspansji produkcji sprzyja rosnące zapotrzebowanie. Wśród światowych potentatów na rynku drobiu największa skala wzrostu wytwarzania mięsa białego będzie miała miejsce w tym roku w Indiach i Argentynie. Presja nadpodaży i spadek cen wpłyną na nieznaczne obniżenie poziomu produkcji w Japonii oraz na niższe poziomy wzrostu w Tajlandii i Turcji. Według prognoz FAO, w 2013 r. globalna konsumpcja mięsa białego wzrośnie wobec 2012 r. o 2% do 106,7 mln ton. Konsumenci w większości regionów świata nadal preferują tańsze mięso drobiowe od droższego mięsa czerwonego. Relatywnie niskie ceny mięsa drobiowego sprzyjają nadal utrzymywaniu się jego spożycia na wysokim poziomie.

W 2012 r. globalny import drobiu wzrósł jedynie o 3% do 12,8 mln ton, a w 2013 r. skala wzrostu będzie prawdopodobnie jeszcze niższa +0,2% do 12,9 mln ton. Na światowy handel drobiem wpływa w tym roku negatywnie utrzymujące się spowolnienie gospodarcze na ważniejszych rynkach wschodzących, deprecjacja jena japońskiego oraz niestabilny popyt ze strony Chin i Hongkongu. Największy światowy importer – Chiny sprowadzą w tym roku nieco mniej mięsa drobiu niż w 2012 r., ze względu na obawy konsumentów związane z ptasią grypą. Ekspansja produkcji i nadpodaż drobiu w Japonii i Korei Płd. wpływa na ograniczenie zakupów przez region Azji i Bliskiego Wschodu, pomimo nieznacznie wyższych wysyłek do Arabii Saudyjskiej, Wietnamu, Iraku, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kazachstanu. Zakupy Rosji obniżą się ze względu na wzrost krajowej produkcji. Rosyjski import drobiu stanowi obecnie mniej niż połowę wolumenu sprowadzanego w połowie lat 2000. Wzrost produkcji będzie również powodem ograniczenia poziomu importu przez UE. Odmiennie niż w pozostałych regionach świata, zapotrzebowanie importowe na drób wzrośnie w tym roku bardziej w krajach afrykańskich. Jest to odzwierciedleniem wzrostu dochodów w niektórych w krajach np. w Angoli, Beninie, Ghanie czy Egipcie. Dodatkowym czynnikiem wzrostu importu przez Egipt jest w tym roku epidemia ptasiej grypy i wysokie ceny wołowiny. Dostawy do RPA nieznacznie zmaleją, z uwagi na nałożenie prze ten kraj ceł antydumpingowych na drób z Brazylii. Najwięksi światowi eksporterzy drobiu – USA, Brazylia, UE i Chiny zanotują w tym roku stagnację, a nawet spadek wysyłek, głównie ze względu na obniżenie popytu przez kraje azjatyckie i RPA. Zwiększą natomiast wywóz drugoplanowi eksporterzy – m.in. Argentyna, Turcja i Ukraina. Dostawy z Turcji wzrosną dzięki wzmożonemu popytowi regionalnemu, zwłaszcza ze strony Iraku i Syrii. Eksport z Argentyny rośnie stabilnie przez ostatnich kilka lat, wzmacniany zapotrzebowaniem ze strony Wenezueli. W ciągu poprzednich 5 lat wzrósł również wywóz ukraińskiego mięsa drobiowego, głównie do krajów ościennych oraz na Bliski Wschód.    

Światowe ceny drobiu nominowane w dolarach amerykańskich obniżały się od września 2008 r. do kwietnia 2009 r., lecz od tego czasu znajdują się na stosunkowo stabilnym, dość wysokim poziomie. Zwyżka notowań to głównie efekt wzrostu globalnego zapotrzebowania na produkty drobiowe, a także rosnących cen pasz. W 2012 r. ceny drobiu w USA były rekordowo wysokie i wynosiły 1228 USD/t, o 7% więcej niż w 2011 r. Ceny w Brazylii były najwyższe w 2011 r. (2084 USD/t), natomiast w 2012 r. obniżyły się o 7% do 1931 USD/t. W 2013 r. wzrost cen wyhamował ze względu na spadek cen pasz. W październiku 2013 r. ceny amerykańskie wynosiły 1260 USD/t i były o 1% wyższe niż przed rokiem. W tym samym czasie ceny w Brazylii obniżyły się o 10% do 1855 USD/t.

Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009