Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Perspektywy dla unijnego i światowego rynku zbóż w sezonie 2013/14

18.09.2013

Sezon 2013/14 przyniósł zapowiadane znaczne zwiększenie produkcji zbóż zarówno w skali świata, jak i w samej Unii Europejskiej. Nie było rozleglejszych w skutkach anomalii pogodowych, które w drastyczny sposób spowodowałyby ogromne straty, tak jak to miało miejsce w poprzednim sezonie, naznaczonym suszą  w USA, krajach basenu Morza Czarnego i południowo-wschodniej Europie.

Dotychczasowe prognozy i szacunki zbiorów zbóż są w dalszym ciągu wysokie. W ostatnim raporcie prognostycznym Amerykański Departament Rolny (USDA) prognozuje światową produkcję zbożową na 2 431,2 mln ton, tj. o blisko 8% więcej w porównaniu z wynikiem z poprzedniego sezonu. Zbiory pszenicy są szacowane na 708,89 mln ton, tj. o 8,2% więcej niż sezon wcześniej, a zbóż paszowych na 1 245,54 mln ton, czyli o 10,4% powyżej poziomu z sezonu 2012/13.

W dalszym ciągu utrzymują się bardzo dobre prognozy dla Unii. Według francuskiej firmy analitycznej – Strategie Grains – tegoroczne zbiory zbóż we wspólnocie osiągną 301,1 mln ton, tj. o 8% więcej niż w poprzednim sezonie. W tym sezonie UE zebrała więcej prawie wszystkich gatunków zbóż, oprócz pszenicy durum (spadek o 1% do 8,1 mln ton). Największe wzrosty zbiorów spodziewane są przy tym w produkcji kukurydzy – o 11% do 64 mln ton. Zwyżka ta zostanie osiągnięta dzięki poprawie plonowania, na co z kolei złożą się ogólnie korzystne warunki pogodowe. W zeszłym sezonie uprawy kukurydzy w wielu krajach południowej i południowo-wschodniej Europy ucierpiały wskutek dotkliwej suszy.

Zbiory pszenicy miękkiej są szacowane na 135,5 mln ton, co oznacza 8% wzrost rok do roku. Unijne zbiory jęczmienia, pomimo niepokojów związanych z opóźnieniami w zasiewach odmian jarych po długiej zimie, okazuje się być również o 8% powyżej zeszłorocznego wyniku – 59,1 mln ton. Obrodziło też żyto. Zbiory tego gatunku we wszystkich krajach UE są oceniane na 9,6 mln ton, tj. o 9% więcej niż przed rokiem. Warto przy tym przypomnieć, że wśród krajów Unii do kluczowych producentów tego gatunku zbóż zaliczane są tylko dwa kraje: Niemcy i Polska.

Optymistyczne prognozy i szacunki zbiorów zbóż wpływają na wyraźną tendencję zniżkową ich cen, rysującą się od początku bieżącego sezonu. Notowania pszenicy w kontrakcie listopadowym obniżyły się od początku sezonu 2013/14 – ze 194 EUR/tonę do 185,5 EUR/tonę w połowie września br. W przypadku kukurydzy w kontrakcie listopadowym odnotowano spadek notowań z 178 EUR/tonę do 166,25 EUR/tonę. Po żniwach kukurydzy w Europie i USA zniżki cen kukurydzy mogą się jeszcze pogłębić wraz ze zwiększającą się dostępnością ziarna.

Jednym z istotnych czynników wpływających na spadek cen w eksporcie jest powrót do gry krajów z basenu Morza Czarnego do grona eksporterów zbóż walczących o dostęp do kluczowych rynków zbytu –  w tym przede wszystkim odbiorców z północnej części Afryki oraz bliskiego Wschodu. Przewagi cenowe ofert tej grupy dostawców już obecnie widoczne w zawieranych transakcjach. W przetargach na dostawę pszenicy konsumpcyjnej do Egiptu wygrywają oferty rumuńskie, rosyjskie i ukraińskie.

W ostatnim przetargu egipska firma GASC ponownie wybrała oferty z krajów basenu Morza Czarnego na dostawę pszenicy w pierwszej dekadzie listopada br. Wyniki były następujące:

  • 60 tys. ton rumuńskiej pszenicy od firmy Ameropa po 254,88 EUR/tonę (koszty frachtu 12,33 USD/tonę,
  • 60 tys. ton rosyjskiej pszenicy od firmy Venus po 254,5 USD/tonę (koszty frachtu 13,23 USD/tonę),
  • 60 tys. ton ukraińskiej pszenicy od firmy Louis Dreyfus po cenie 251,88 USD/tonę (koszty frachtu 15,9 USD/tonę) oraz
  • 55 tys. ton ukraińskiej pszenicy od Louis Dreyfus po 251,68 USD/tonę koszty frachtu 16,10 USD/tonę).

O ile dotychczas opisując najważniejszych eksporterów z rejonu Morza Czarnego wymieniało się przede wszystkim Ukrainę, Rosję i Kazachstan. To obecnie coraz bardziej do głosu dochodzi czwarty dostawca – Rumunia. W sezonie 2013/14 kraj ten umocni swoją pozycję w eksporcie zbóż dzięki nadspodziewanie wysokim zbiorom szacowanym nawet na ok. 19 mln ton, co oznacza wynik bliski rekordu w wysokości 19,2 mln ton. W bieżącym roku plony zbóż są wysokie – wynoszą średnio 4 tony z ha.

Mocną pozycję w eksporcie będzie miała tez Ukraina. Tegoroczne zbiory zbóż mogą osiągnąć rekordowy poziom – 56 mln ton, dzięki korzystnym warunkom pogodowym – szacuje UkrAgroConsult. Pod dostatkiem będzie przede wszystkim kukurydzy, której produkcja jest prognozowana na 25,5 mln ton, tj. o 8% więcej niż we wcześniejszych przewidywaniach. Ukraina zamierza zwiększyć wywóz tego gatunku przede wszystkim do krajów azjatyckich, w tym zwłaszcza do Chin. Urodzaj odnotowano także w przypadku pszenicy, której zbiory w 2013 roku są oceniane na 21 mln ton. Obrodził też jęczmień - 7,23 mln ton. Do tej pory Ukraina ukończyła zbiory zbóż podstawowych. Zebrano ich łącznie 32,8 mln ton, a średnie plony wyniosły 3,07 t/ha.

W sezonie 2013/14 bilans zbożowy zarówno na światowym, jak i unijnym rynku zbóż znacznie się poprawi. Wysokie zbiory pozwolą na odbudowanie mocno nadwątlonych zapasów, zwłaszcza kukurydzy w USA. Zniżkowe tendencje cen na rynku światowym powinny się utrzymać w najbliższych miesiącach. Ewentualne zawirowania mogą być związane z niekorzystnym przebiegiem warunków pogodowych w krajach zaliczanych do kluczowych dostawców z półkuli południowej. 

Autor: Maria Kosewska (FAMMU/FAPA)

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009