- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Polscy producenci owoców i warzyw będą mieli więcej czasu na opracowanie bieżących programów operacyjnych
Strategia krajowa wraz z ramami krajowymi jest elementem koniecznym, aby uznane organizacje producentów owoców i warzyw mogły przedstawić do zatwierdzenia dyrektorowi oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa projekty programów operacyjnych w danym roku, ponieważ elementami obligatoryjnymi programów operacyjnych są m.in. opis, w jaki sposób programy realizują strategię krajową, potwierdzenie, że są zgodne ze strategią krajową i opis celów odsyłający do celów zdefiniowanych w strategii krajowej.
W przepisach wspólnotowych określono, iż organizacja producentów chcąca realizować program operacyjny musi wybrać do realizacji co najmniej 2 z celów określonych przez Unię Europejską i wskazanych w strategii krajowej. Jednocześnie jednym z tych celów musi być realizacja dowolnych dwóch działań pro-środowiskowych zdefiniowanych w ramach krajowych. W ramach realizacji wyżej wymienionych celów organizacja producentów ma do wyboru zestaw działań zaproponowanych przez państwo członkowskie w opracowanych przez nie strategii krajowej i ramach krajowych. Jednocześnie państwa członkowskie określają zakres i sposób wdrażania strategii krajowej.
Każda uznana organizacja producentów owoców i warzyw musi również opracować swój własny program operacyjny. Następnie musi złożyć go w odpowiednim terminie do zatwierdzenia przez ARIMR. Zgodnie z komunikatem Agencji z dnia 4 lipca bieżącego roku uznane organizacje producentów owoców i warzyw mają więcej czasu na złożenie do zatwierdzania programów operacyjnych.
Według nowych, wydłużonych terminów - w dniu 8 listopada 2013 roku upływa okres na przedłożenie do zatwierdzenia programów operacyjnych, które mają być realizowane przez uznane organizacje producentów owoców i warzyw począwszy od 1 stycznia 2014 roku - wcześniej takie organizacje miały czas na dostarczenie swoich programów operacyjnych jedynie do 15 września 2013 roku
Również do 8 listopada br. jest czas na składanie wniosków o wprowadzenie zmian do programów operacyjnych na kolejne lata ich realizacji przez uznane organizacje producentów owoców i warzyw – podobnie jak powyżej dotychczas takie zmiany można było złożyć również do 15 września 2013 roku.
Wydłużono z 15 września 2013 roku do 8 listopada 2013 roku termin składania wniosków o zatwierdzenie wysokości funduszy operacyjnych oraz wysokości wydatków na działania zatwierdzone w programach operacyjnych i wysokości pomocy finansowej ze środków pochodzących z Unii Europejskiej na kolejny rok realizacji programów operacyjnych (to jest w tym wypadku rok 2014).
Wydłużenie terminu złożenia w ARiMR powyższych dokumentów przez uznane organizacje producentów owoców i warzyw, powoduje, że więcej czasu na wydanie decyzji będą mieli dyrektorzy oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zgodnie z nowymi zmianami w dniu 20 stycznia 2014 roku upływa termin na wydawanie przez dyrektorów oddziałów regionalnych ARiMR decyzji o zatwierdzeniu programów operacyjnych i wysokości funduszy operacyjnych tych programów, a także mija termin wydawania decyzji przez dyrektorów oddziałów regionalnych ARiMR o zatwierdzeniu zmian w programach na kolejne lata. Jak również do dnia 20 stycznia 2014 r. dyrektorzy oddziałów regionalnych ARiMR mają czas na wydanie decyzji o zatwierdzeniu wysokości funduszy operacyjnych oraz wysokości wydatków na działania zatwierdzone w programach operacyjnych i wysokości pomocy finansowej ze środków pochodzących z Unii Europejskiej na kolejny rok realizacji programów operacyjnych (czyli na rok 2014).
Opracowanie: Dagmara Długokęcka FAMMU/FAPA