Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek owoców i warzyw

Dopłaty dla plantatorów ziemniaków

12.06.2013

Użycie do siewu lub sadzenia elitarnego bądź kwalifikowanego materiału siewnego jest jednym z podstawowych czynników gwarantujących zwiększenie wydajności plonowania upraw. Stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego jest także jedną ze skuteczniejszych metod walki ze szkodnikami i chorobami, prowadzi do obniżenia kosztów produkcji poprzez zmniejszenie normy wysiewu, właściwe dopasowanie odmian do różnych stanowisk i warunków środowiskowych oraz dostosowanie programu ochrony roślin i zabiegów agrotechnicznych do potrzeb danej odmiany. Umożliwia również prowadzenie produkcji roślinnej wg zasad Integrowanej Produkcji (systemu jakości produkcji żywności), która jest nowoczesnym system jakości żywności, wykorzystują cym, w sposób zrównoważony, postęp techniczny i biologiczny w uprawie, ochronie roślin i nawożeniu, a także systemem zwracającym szczególną uwagę na ochronę środowiska i zdrowie ludzi.

Omawiana dopłata jest rodzajem pomocy udzielanej przez państwo na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 1535/2007 z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy de minimis w sektorze produkcji rolnej i jest to ogólna kwota, która nie może przekroczyć 7500 euro dla jednego przedsiębiorstwa sektora rolnego (producenta rolnego) w okresie trzech lat podatkowych (obrotowych, przy czym za rok obrotowy przyjmuje się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych).

Minimalne ilości materiału siewnego, które powinny być użyte do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych dla ziemniaków to 2000 kg. Co ważne, w przypadku ziemniaków dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon oraz uprawy ziemniaka odmiany genetycznie modyfikowanej AMFLORA.

Wniosek o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie powinien być złożony od 15 stycznia 2013 roku do 25 czerwca również 2013 roku.

Stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany wynoszą dla ziemniaka 500 złotych.

Aby starać się o dopłatę, producent rolny jest zobowiązany do:

1) posiadania działek rolnych, na których uprawia gatunki roślin objęte dopłatami, o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha (za działkę rolną uważa się zwarty obszar gruntu rolnego, na którym jest prowadzona uprawa lub grupa upraw o powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha, wchodzący w skład gospodarstwa rolnego);

2) zużycia do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany

a) zakupionego od:

przedsiębiorcy wpisanego do ewidencji przedsiębiorców dokonujących obrotu materiałem siewnym, rolnika wpisanego do ewidencji rolników prowadzących obrót materiałem siewnym wytworzonym w posiadanym gospodarstwie, podmiotu prowadzącego obrót materiałem siewnym na obszarze innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej,

b) wytworzonego:

przez przedsiębiorcę wpisanego do ewidencji przedsiębiorców albo w gospodarstwie rolnym posiadanym przez rolnika wpisanego do ewidencji rolników, w rozumieniu ustawy o nasiennictwie.

Ponadto zakupiony materiał siewny powinien znajdować się w zamkniętych opakowaniach, zaopatrzonych w etykiety urzędowe lub etykiety przedsiębiorców. Nabywca materiału siewnego powinien otrzymać od sprzedającego fakturę potwierdzającą zakup tego materiału.

Wniosek o przyznanie dopłaty należy składać w oddziałach terenowych Agencji Rynku Rolnego.

Autor: Dagmara Długokęcka FAPA/FAMMU

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009