Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Perspektywy zbiorów zbóż w UE w sezonie 2013/14

24.04.2013

Po wyjątkowo długiej zimie, odnotowanej zwłaszcza na północy Europie, prognozy tegorocznych zbiorów zbóż w Unii Europejskiej są w dalszym ciągu optymistyczne.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne zbiory będą o 5% wyższe niż rok wcześniej. W kwietniowym raporcie Strategie Grains podało prognozę w wysokości 288,5 mln ton (UE-27) i 291,8 mln ton (w UE-28, z uwzględnieniem Chorwacji). Więcej ma być przede wszystkim kukurydzy. Zbiory tego gatunku przewidywane są w rozszerzonej Unii na 66,5 mln ton, tj. aż o 16% więcej w porównaniu z sezonem 2012/13. Wzrośnie również produkcja pszenicy miękkiej – 131,1 mln ton, co oznacza wzrost o ok. 5% w stosunku do ubiegłorocznego poziomu. Niewielkie spadki produkcji są spodziewane natomiast w przypadku jęczmienia – o 1% do 54,2 mln ton oraz żyta – o 4% do 8,4 mln ton.

Zbyt długi okres zimowy spowodował jednak opóźnienia w zasiewach odmian jarych, przede wszystkim jęczmienia, będącego surowcem dla przemysłu browarnianego. Opóźnienia w zasiewach tego gatunku dotyczyć będą przede wszystkim trzech unijnych krajów - Niemiec, Francji oraz Polski. Francuski minister rolnictwa szacuje powierzchnię upraw jęczmienia jarego na 484 tys. ha, tj. o 29,7% mniej niż w 2012 roku. Sytuacja wygląda podobnie w Niemczech. W połowie marca br. oceniano tegoroczny areał jęczmienia jarego na 380 tys. ha, tj. o 34% mniej w porównaniu z poprzednim  rokiem. Prawdopodobnie mniejszy areał upraw jęczmienia zostanie zrekompensowany zwiększoną powierzchnią upraw kukurydzy.

Prognozy zbiorów zbóż są dobre. Znaczny wzrost zbiorów spodziewany jest w przypadku trójki kluczowych dostawców z rejonu Morza Czarnego (Rosja, Ukraina, Kazachstan). Kraje te będą w większym stopniu obecne w eksporcie, co powinno przyczyniać się do spadków cen. Niejednokrotnie już wcześniej w sezonach nadwyżkowych dostawcy z rejonu Morza Czarnego oferowali ziarno po atrakcyjnych, konkurencyjnych cenach. Dobre informacje napływają także ze Stanów Zjednoczonych. Wraz z poprawą pogody zwiększają się szanse na bardzo wysokie zbiory kukurydzy w sezonie 2013/14. 

W nadchodzącym sezonie większa produkcja zbożowa powinna pozwolić na wyraźniejsze spadki notowań zbóż oraz na przynajmniej częściowe odbudowanie mocno nadwątlonych zapasów.

Opracowanie: FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009