Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Prognoza dla unijnego rynku wołowiny do 2022 roku

13.02.2013

Unijny rynek wołowiny jest silnie uzależniony od zmian zachodzących w sektorze mleczarskim. Należy zauważyć, że około dwie trzecie wszystkich krów we Wspólnocie to krowy mleczne. W nowych krajach Unii (UE-12) udział krów mlecznych w całym stadzie tych zwierząt jest jeszcze wyższy, i wynosi około 90%. W 2012 r. produkcja brutto wołowiny w krajach UE-27 osiągnęła poziom 7 mln 831 tys. ton, co oznacza, że była o 4,6% mniejsza niż w 2011 r. Według prognoz Komisji Europejskiej z grudnia minionego roku, w 2013 r. należy oczekiwać kolejnego spadku produkcji wołowiny w Unii, jednakże dynamika tego spadku będzie mniejsza, i wyniesie około 1%. W następnych kilku latach produkcja tego gatunku mięsa we Wspólnocie będzie się odbudowywać w rocznym tempie średnio 1,2%. Wzrost ten będzie pośrednio wynikiem odejścia od kwot mlecznych w 2015 r., co przyczyni się do przebudowy stada bydła. Produkcja brutto wołowiny w krajach Unii w 2022 r. obniży się o blisko 3% w porównaniu z 2011 r. Wyniesie ona (produkcja) mniej niż 8 mln ton, co oznacza, że będzie bliska poziomowi produkcji z 2009 roku.

Według prognozy długoterminowej Komisji Europejskiej spożycie mięsa wołowego oraz cielęcego w krajach Unii zwiększy się do 2022 r. tylko o około 1%, przekraczając poziom 8 mln ton. Spożycie tego gatunku mięsa przypadające na jednego mieszkańca Wspólnoty osiągnie pod koniec prognozowanego okresu 15,7 kg/osobę, czyli będzie o 1,2% mniejsze niż w 2011 r.

W 2012 r. import mięsa wołowego do Wspólnoty obniżył się prawdopodobnie o 6,6% do 268 tys. ton. Zmniejszeniu uległy dostawy tego gatunku mięsa w szczególności z Urugwaju oraz Argentyny, co było wynikiem redukcji produkcji w tych krajach, a także rosnącego popytu na mięso na tzw. rynkach wschodzących. Nie bez znaczenia na import miało wpływ relatywnie słabe euro. Pomimo spadku importu w minionym roku, Komisja Europejska prognozuje, że w 2022 r. przywóz wołowiny do Unii wyniesie 358 tys. ton, tj. będzie o jedną czwartą większy niż w 2011 r. W przypadku eksportu najniższy jego poziom Unia odnotuje prawdopodobnie w 2015 r. Wyniesie on wówczas 101 tys. ton, po czym będzie stopniowo wzrastał do 174 tys. ton pod koniec prognozowanego okresu. Trzeba podkreślić, że do 2022 r. wspólnotowy handel wołowiną będzie w dużej mierze uzależniony od niskiej produkcji tego gatunku mięsa oraz spadku konkurencyjności unijnej wołowiny na rynkach krajów trzecich. W omawianym okresie Unia utrzyma przez cały czas swoją pozycję importera netto mięsa wołowego. Jeżeli doliczyć do handlu mięsem handel żywcem wołowym okaże się, że jeszcze tylko w 2013 r. bilans wymiany handlowej tymi towarami będzie pozostawał dodatni. Od 2014 r. powiększać się będzie ujemne saldo w handlu mięsem oraz żywcem wołowym dla Wspólnoty. W 2022 roku ten niekorzystny bilans w handlu mięsem i żywymi zwierzętami wyniesie 126 tys. ton.

Opracowanie : Paweł Kostrzyński FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009