Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

UE: Prognozowany znaczny wzrost produkcji pszenicy w 2013 r.

17.01.2013

Nadchodzący sezon ma przynieść wzrost unijnej produkcji pszenicy dzięki zwiększeniu areału (przy założeniu normalnego przebiegu warunków pogodowych). Kształtowanie się cen tego gatunku będzie jednak w znacznym stopniu uwarunkowane od kilku istotnych czynników, przede wszystkim od światowego bilansu pszenicy i zbóż ogółem oraz od dostępności ziarna tego gatunku w eksporcie.

Według Strategie Grains, zasiewy pszenicy w Unii na zbiór w przyszłym roku wzrosną aż o 10% rok do roku. Stanie się to jednak kosztem pozostałych gatunków -  kukurydzy, żyta i jęczmienia. Francuscy analitycy przewidują produkcję pszenicy w UE-27 w 2013 roku w wysokości 134,2 mln ton, co oznacza 9,2% wzrost w porównaniu z bieżącym rokiem. Areał upraw pszenicy miękkiej w Unii szacowany jest na 23,9 mln ha, tj. o 4,8% więcej niż rok wcześniej. Analitycy spodziewają się wzrostu areału pszenicy głównie ze względu na bardzo wysokie ceny jakie osiąga ten gatunek w kontraktach terminowych. Prognoza wskazuje na zwiększenie powierzchni upraw pszenicy we Francji – do rekordowego poziomu – i to pomimo wilgotnej pogody utrzymującej się w północnej części kraju. Nie najlepiej przedstawiają się warunki dla ozimin w Wielkiej Brytanii i części Skandynawii.

Niemniej jednak według SG, większy areał i spodziewane lepsze zbiory pszenicy mogą nie przełożyć się na wyraźniejsze spadki cen pszenicy. Niewykluczone, że w dalszym ciągu kształtować się one będą na wysokim poziomie, głównie ze względu na rozczarowujące wyniki tegorocznej produkcji pszenicy w wielu unijnych krajach, a także w części krajów zaliczanych do kluczowych producentów i dostawców na świecie, w tym przede wszystkim w Rosji i Argentynie. Francuscy analitycy podwyższyli także prognozę eksportu pszenicy z UE w sezonie 2012/13 o 1,1 mln ton do 18,8 mln ton.

W przypadku kukurydzy Strategie Grains przewiduje zmniejszenie areału – o 1,1% do 9,1 mln ha. Jednak przy założeniu normalnego przebiegu warunków pogodowych może to nadal oznaczać wzrost produkcji (63 mln ton) w porównaniu z bardzo słabymi wynikami tegorocznych zbiorów, na które miała niewątpliwie wpływ dotkliwa susza odnotowywana latem w południowej i wschodniej części kontynentu europejskiego.

Spodziewane jest znaczne ograniczenie produkcji żyta. Areał tego gatunku szacowany jest na 2,2 mln ha, a produkcja na 7,5 mln ton, co oznacza aż 13,8% spadek w porównaniu do tegorocznych zbiorów. Nieznacznie zmniejszy się także produkcja jęczmienia – o 0,6% do 54,1 mln ton oraz pszenicy twardej – o 3,8% do 8,3 mln ton.

W nadchodzącym sezonie całkowita produkcja zbożowa Unii jest prognozowana w wysokości 290,2  mln ton, tj. o 6,8% więcej w porównaniu do zbiorów w sezonie 2012/13. Areał przeznaczony pod zboża wzrośnie przy tym o 0,9% do 56,8 mln ha.

W sezonie 2011/12 produkcja zbożowa w Unii była wyraźnie niższa w porównaniu z poprzednim sezonem. Szacunki zbiorów zbóż prezentowane przez różne ośrodki analityczne są zbliżone – od 271,6 mln ton do 272,4 mln ton. Zbiory pszenicy miękkiej najwyżej oszacował Coceral – 123,9 mln ton, najniżej zaś Strategie Grains – 122,9 mln ton. Produkcja kukurydzy oceniana jest od 54,2 mln ton do 54,7 mln ton. Duża zgodność wystąpiła w oszacowaniu produkcji jęczmienia od 54,3 do 54,4 mln ton. Zbiory żyta są oceniane w przedziale od 7,9 mln ton do 8,3 mln ton, a pszenicy twardej – od 7,9 mln ton do 8,3 mln ton.

Opracowała: Maria Kosewska – FAMMU/FAPA

 

 

Słowa kluczowe : zbożaprodukcja


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009