Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

NADAL DOŚĆ DOBRE PROGNOZY TEGOROCZNYCH ZBIORÓW ZBÓŻ W UE

21.06.2012

W czerwcowym raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains podwyższyła prognozy tegorocznej, unijnej produkcji zbożowej – z 278,8 mln ton do 281,2 mln ton. Oznacza to zbiory o 1,2% mniejsze niż w sezonie 2011/’12. Podniesiono prognozy dla prawie wszystkich gatunków, w tym przede wszystkim dla pszenicy miękkiej – z 122,7 mln ton do 124,2 mln ton. Prognozowany bilans zbóż w Unii staje się mniej napięty, a to zwiększa szansę na zniżki notowań zbóż po zbiorach – przede wszystkim gatunków paszowych. W przypadku pszenicy wiele zależeć będzie od kształtowania się prognoz globalnej produkcji, w tym w krajach zaliczanych do kluczowych eksporterów, a te jak na razie niestety w większości są korygowane w dół.

Ostatnie podwyższenie prognoz zbiorów pszenicy jest bardzo istotne. Było one możliwe dzięki obfitym majowym opadom deszczu, odnotowanym w Europie – przede wszystkim w zachodniej jej części. Dodatnich korekt dokonano dla następujących krajów: Francji (o  900 tys. ton), Niemiec (o 500 tys. ton), Litwy (o 300 tys. ton) i Bułgarii (o 300 tys. ton). Spodziewane wzrosty ze znaczną nadwyżką zrekompensowały cięcia prognoz dla Polski i Rumunii – w sumie w obu tych krajach o 300 tys. ton.

Podniesienie prognozowanej produkcji pszenicy wraz z redukcją przewidywanego zużycia tego gatunku na cele paszowe powinno skutkować niewielkim wzrostem zapasów końcowych w UE w przyszłym sezonie, pomimo spodziewanego zwiększenia eksportu. Strategie Grains podwyższyło prognozę unijnego eksportu pszenicy w sezonie 2012/’13 o 2 mln ton do 13,5 mln ton, głównie ze względu na poprawę konkurencyjności unijnego ziarna w stosunku do dostaw z USA. Jest to dobra informacja dla unijnego rynku zbożowego, gdyż właśnie pszenica jest gatunkiem, którego bilans będzie wyjątkowo napięty w nadchodzącym sezonie. Prognozowany poziom produkcji jest jednak nadal o 4% mniejszy niż w kończącym się sezonie.

Zrewidowano także prognozę dla pszenicy durum – z 7,6 mln ton do 7,9 mln ton, przede wszystkim ze względu na spodziewaną poprawę plonowania tego gatunku w Hiszpanii i Włoszech. Będą to jednak w dalszym ciągu zbiory o 4% niższe w porównaniu z sezonem 2011/’12.

Nadchodzący sezon przyniesie, po raz kolejny, bardzo wysokie zbiory kukurydzy. Strategie Grains w najnowszym raporcie podniosło prognozę produkcji tego gatunku – 65,6 mln ton do 66,0 mln ton. Korekta prognoz zbiorów została dokonana przede wszystkim dla Polski – o 300 tys. ton – co było związane z koniecznością przesiewów po mroźnej zimie.

Oznacza to poziom zbiorów bliski ubiegłorocznego rekordu w wysokości 66,2 mln ton. Obfite zbiory kukurydzy i jęczmienia w Unii powinny poprawić sytuację w segmencie paszowym, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnie bardzo optymistyczne prognozy światowej produkcji kukurydzy, zaprezentowane w czerwcowym raporcie USDA, w rekordowej wysokości – blisko 950 mln ton.

Więcej będzie również jęczmienia. Strategie Grains poniosło prognozę jego produkcji – o 500 tys. ton do 53,3 mln ton. Dodatnich korekt dokonano dla Francji (o 300 tys. ton), Niemiec, Wielkiej Brytanii, krajów bałtyckich i skandynawskich. Pozwoliło to na zrekompensowanie z nadwyżką spodziewanych strat w produkcji tego gatunku w dotkniętej suszą Hiszpanii.

Utrzymywanie się korzystnych warunków pogodowych w Europie może wpłynąć na dalszą poprawę kondycji upraw zbożowych i w rezultacie wyższe plony w zachodniej i północnej części Unii. Kontynuacja opadów powinna natomiast przynieść lepsze plonowanie w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Austrii.

Jesteśmy w okresie przed żniwami w Europie. Jest to bardzo newralgiczny czas oczekiwania na realizację prognoz, które na obecną chwilę dla całej Unii przedstawiają się dość dobrze. Niemniej jednak to przebieg warunków pogodowych będzie teraz kluczowym czynnikiem wpływającym na nastroje na rynku i na kształtowanie się cen zbóż. Jak co roku, nie będziemy mieli pewności co do rzeczywistych wyników tegorocznej produkcji zbożowej, dopóki ziarno nie znajdzie się w spichlerzach i elewatorach.

Autor: Maria Kosewska – FAMMU/FAPA

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009