Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Czy Indie mogą zostać nowym liderem w eksporcie wołowiny na świecie?

30.05.2012

Od kilku lat Indie zbliżają się coraz bardziej do światowej czołówki eksporterów wołowiny. Zdaniem amerykańskiego departamentu rolnictwa (USDA), w 2012 roku przejmą one (Indie) po Brazylii oraz Australii rolę największego eksportera mięsa wołowego. Kraj ten sprzedaje przede wszystkim mięso bez kości z bawołów (Amerykanie wliczają ten gatunek mięsa do bilansu mięsa wołowego ogółem). Bawoły stanowią obecnie jedną trzecią całego stada bydła w Indiach. Zwierzęta te cenione są ze względu na ich łatwość w adoptowaniu się do warunków klimatycznych oraz przy produkcji mleczarskiej (chodzi o wysoką zawartość tłuszczu w mleku). Mięso z bawołów charakteryzuje niska zawartość tłuszczu oraz inne właściwości cenione przez przetwórców. Prawo indyjskie zakazuje uboju bydła, jednakże nie dotyczy to zwierząt (bydła/bawołów) w produkcji mięsnej. W bieżącym roku Indie mogą wyeksportować około 1 mln 525 tys. ton tego rodzaju mięsa, tj. o jedną czwartą więcej niż w 2011 roku. Gdyby prognozy Amerykanów sprawdziły się, Indie zepchnęłyby z czołowych miejsc nie tylko Brazylię i Australię, ale również Stany Zjednoczone, które dotychczas zajmowały trzecią pozycję w światowym handlu wołowiną. Dalsze miejsca w globalnym rankingu eksporterów zajęłyby Nowa Zelandia oraz kraje Unii Europejskiej.

W 2012 roku Brazylia może wyeksportować około 1,4 mln ton wołowiny, co nie będzie zbyt imponującym wynikiem. Brazylijski handel odczuwa negatywne skutki spadku dostaw wołowiny na rynek irański, co nie jest dostatecznie rekompensowane przez rosnącą sprzedaż mięsa do Egiptu i Wenezueli. W bieżącym roku mniej wołowiny wyeksportują także Stany Zjednoczone (spadek o 2,3% do 1 mln 236 tys. ton), natomiast wzrost eksportu z Australii będzie niewielki (1,1% do 1 mln 425 tys. ton). Więcej mięsa wyeksportuje Nowa Zelandia (8% do 544 tys. ton), a tymczasem kraje Wspólnoty zmniejszą eksport do około 445 tys. ton, ze względu na niższą produkcję oraz wyższe cła eksportowe przy wywozie mięsa do Turcji.

Handel indyjską wołowiną rośnie za sprawą powiększania się stada bydła mlecznego, poprawy efektywności produkcji, większej liczby ubojów przemysłowych oraz cenowej konkurencyjności na rynkach światowych. Dotyczy to w szczególności rynków, gdzie eksporterzy z Indii konkurują z Brazylijczykami. Indie zwiększają liczbę rzeźni, które nastawione są na produkcję kierowaną do „wrażliwych” cenowo odbiorców w południowo-wschodniej Azji, na Bliskim Wschodzie, a także w Afryce (kluczowe rynki zbytu dla Brazylijczyków). Trzeba wspomnieć, że produkcja ta spełnia standardy mięsa wymaganego przez muzułmanów (halal meat). W bieżącym roku Indie uruchomią nowe linie produkcyjne, które zwiększą podaż towarów przeznaczonych na handel. W 2012 roku produkcja mięsa wołowego w tym kraju może wzrosnąć o 10% do 3 mln 505 tys. ton. Popyt wewnętrzny na wołowinę będzie jednak ograniczany przez niedostateczną ilość chłodni oraz preferencje konsumentów, którzy wolą inne źródła białka (mięso drobiowe oraz produkty mleczarskie), stąd nadwyżka produkcji (43%) zostanie przeznaczona na eksport.

 Autor: Paweł Kostrzyński  - FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009