Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Eksport ziarna zbóż z Polski w 2011 r.

15.03.2012

W 2011 r. eksport ziarna z Polski znacząco zmniejszył się w stosunku do poprzedniego roku, ale tylko w ujęciu ilościowym – z 2071 tys. ton do 1512 tys. ton. Wzrosła natomiast wartość sprzedaży – z 318,4 mln EUR do 344,2 mln EUR.

Najwyższy udział w strukturze eksportu ziarna zbóż miała pszenica i mieszanka żyta z pszenicą (55% w ujęciu ilościowym i 58% wartościowo). Drugie miejsce przypadło kukurydzy -  20% w ujęciu ilościowym i 18% w ujęciu wartościowym. Na trzeciej pozycji w sprzedaży znalazł się jęczmień – 8% ilościowo i 7% wartościowo. Wywóz żyta wynosił 6% wartościowo i 7% w ujęciu ilościowym.

 W strukturze geograficznej eksportu pszenicy (łącznie z mieszankami żyta i pszenicy) największy udział przypadał Niemcom – 75%. Znacznie mniejsze ilości zostały zaimportowane przez pozostałych odbiorców: Arabię Saudyjską (7%), Holandię (6%), Portugalię (2%), Irlandię (2%), Szwecję (2%), Francję, Danię, Norwegię, Hiszpanię, Belgię, Słowację i Litwę – po ok. 1%. 

Tradycyjnie największym importerem polskiego żyta są Niemcy. W 2011 r. aż 84% wolumenu eksportu tego gatunku trafiła właśnie na niemiecki rynek.  Znacznie mniejsze ilości zostały wyeksportowane do: Finlandii (4%), Słowacji (3%), Holandii (3%), Czech (3%)  i i do Austrii (1%).

Wśród odbiorców kukurydzy z Polski również dominowały Niemcy – 65% sprzedanej ilości.  Znaczne ilości wyeksportowano poza tym: do Holandii (13%), Portugalii (6%), Irlandii (6%), na Litwę (3%) i Węgry (2%).

Najwięcej jęczmienia sprzedaliśmy do następujących krajów: Niemiec (75%), Holandii (15%), Włoch (4%), Hiszpanii (3%) oraz na Litwę (2%). 

Autor: Maria Kosewska – FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009