Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

DOBRE PERSPEKTYWY DLA UNIJNEGO RYNKU ZBÓŻ W SEZONIE 2012/’13

24.01.2012

Przed nami kolejny sezon. Pierwsze prognozy zbiorów zbóż w Unii są optymistyczne. Wysoki poziom cen stał się zachętą dla unijnych rolników do zwiększania areału upraw zbożowych. Według styczniowego szacunku Strategie Grains, w sezonie 2012/’13 powierzchnia zasiewów zbóż w UE wzrośnie o 1% - do 56,4 mln ha. Zwiększy się areał zbóż paszowych (kukurydzy, jęczmienia i żyta) oraz pszenicy durum. Bez większych zmian pozostanie powierzchnia przeznaczona pod pszenicę miękką, tj. 23 mln ha.

Przy założeniu utrzymania się korzystnych warunków pogodowych i dobrego plonowania, unijna produkcja zbóż w sezonie 2012/’13 wzrośnie łącznie o 1,7% do 289,8 mln ton, w tym pszenicy miękkiej  o 3% do 133,3 mln ton. Więcej niż w bieżącym sezonie ma być także jęczmienia – o 5%, żyta – o 12% oraz pszenicy durum – o 6%. Spadnie natomiast produkcja kukurydzy (o 5% do 62,5 mln ton), której ubiegłoroczne zbiory w Unii były nadspodziewanie wysokie.

Czy więc w przypadku realizacji obecnych, dobrych prognoz przyszły sezon przyniesie nam wyraźniejsze spadki cen zbóż na unijnym rynku? Jest na to szansa.

Należy jednak podkreślić, iż w ostatnich kilku sezonach rynek zbożowy staje się coraz mniej przewidywalny. Poziom cen zbóż w Unii w bieżącym sezonie, pomimo odnotowanego spadku, nadal jest relatywnie wysoki, co nie do końca ma uzasadnienie w bilansie podaży i popytu.

Wyznacznikiem dla cen na rynku światowym, pomimo oczywistych różnic w ich wysokości na rynkach krajowych, są ceny giełdowe zbóż, w tym przede wszystkim z rynku amerykańskiego. W ostatnich kilku sezonach poziom cen zbóż był częściowo sztucznie „windowany” poprzez działania spekulacyjne na giełdach oraz w obrocie instrumentami pochodnymi na rynku poza giełdowym.

Coraz większe znaczenia dla kształtowania się cen ma dynamicznie rosnący  popyt na zboża generowany w dużej mierze przez przemysł biopaliwowy. Opłacalność produkcji biopaliw uzależniona jest ściśle od kształtowania się cen ropy, tak więc rosnące ceny paliw konwencjonalnych to czynnik, który „napędza” produkcję bioetanolu, powodując kurczenie się zapasów zbóż paszowych, w tym przede wszystkim kukurydzy. Kolejnym czynnikiem wymienianym po stronie popytowej jest wzrastające zapotrzebowanie na zboża paszowe odnotowywane przede wszystkim w południowo-wschodniej Azji.

Dużo zależy również od „dostępności” ziarna na rynku, związanej z wysokością zbiorów w krajach zaliczanych do ich kluczowych producentów i eksporterów. Konkurencja o rynki zbytu to również jeden z ważnych czynników wpływających na kształtowanie się cen.

Jak na razie zapowiada się kolejny dobry sezon. Prognozy zbiorów dla Unii są obiecujące. Miejmy nadzieje, że takie pozostaną aż do żniw.

Autor: FAMMU/FAPA

Słowa kluczowe : UEzboża


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009