Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Pozostałe informacje

Jaki kierunek dla polityk rolnych?

19.01.2012

W Warszawie w dniach 25 i 26 października 2011 r. się 35 Konferencja Rolnictwa Ameryki Północnej i Unii Europejskiej na temat: „Jaki kierunek dla polityk rolnych?”. Organizatorami wydarzenia była Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Komitety COPA-COGECA, które reprezentują większość europejskich rolników. Komitet COPA skupia rolnicze organizacje zawodowe rolników UE, natomiast COGECA jest przedstawicielem organizacji spółdzielczych sektora rolnego w Unii. Jest to najsilniejsza grupa nacisku w obszarze rolnictwa w Europie (obecnie 76 organizacji).

Międzynarodowa Konferencja Rolnicza Ameryka Północna i Unia Europejska odbywa się cyklicznie co 2 lata w wybranym kraju Ameryki Północnej lub Europy. Pierwsza jej edycja odbyła się w 1972 roku. Warszawska konferencja była pierwszą organizowaną w naszym kraju, a wzięło w niej udział około 250 przedstawicieli organizacji rolniczych z Unii oraz Ameryki Północnej. Goście z organizacji rolniczych Europy, Ameryki Północnej i Meksyku prezentowali najważniejsze wydarzenia polityczne związane z gospodarką i rolnictwem świata, także te realizowane w ramach FAO i ONZ. Dyskutowano o sprawach wspólnych, a także różnicach w politykach różnych państw i regionów.

W trakcie sześciu sesji tematycznych prezentowane były istotne zagadnienia i problemy współczesnego, światowego rolnictwa:

1. Przegląd wydarzeń w polityce rolnej.

Główne elementy reformy WPR zaproponowane przez Komisję Europejską w tym m. in.: zazielenianie WPR- 30% dopłat zależnych od instrumentów środowiskowych (7% ekologiczne odłogowanie, różnicowanie upraw), ujednolicanie płatności, wprowadzenie obowiązku finansowania dopłat powyżej średniej przez wszystkie państwa członkowskie, utworzenie Europejskiego Funduszu Globalizacji (aby pomagać rolnikom w dostosowaniu się do globalizacji) oraz wprowadzanie nowych instrumentów rynkowych - wywołały burzliwą dyskusję uczestników, zdominowaną przez krytyczny stosunek do propozycji KE.

2. Ocena obecnej polityki handlowej i przyszły kierunek WTO i porozumienia dwustronne lub regionalne.

3. Rynek instrumentów pochodnych a stabilność cen, czyli wpływ funkcjonowania rynku finansowego dla towarów rolnych, możliwości stabilizacji cen surowców rolnych.

Pojawiły się opinie o korzyściach, ale i niebezpieczeństwach wynikających z funkcjonowania giełd terminowych.

4. Łańcuch żywnościowy: „Jak zapewnić wyższe dochody rolnikom ?”, czyli jego ocena z punktu widzenia producentów.

Sesja była poświęcona m.in. propozycji opracowania „Kodeksu dobrych praktyk” dla łańcucha żywnościowego, co powinno się przyczynić do zwiększenia przejrzystości, sprawiedliwości i efektywności łańcucha żywnościowego. Taki kodeks miałby zapewnić odpowiednie korzyści również dla rolników oraz dodatkowo eliminować nieuczciwe praktyki handlowe.

5. Biomasa - kryteria użytkowania gruntów i zrównoważonego rozwoju: rozwiązania dla gospodarstw.

Wymieniono poglądy na temat kryteriów oraz poruszono kwestię wpływu użytkowania gleb na cele nie żywnościowe – ILUC.

6. Innowacje w rolnictwie czyli jakie są zadania innowacji dla przyszłości.

Podkreślano konieczność ulepszania badań w dziedzinie rolnictwa oraz przyspieszenie transponowania innowacji do gospodarstw. Zastanawiano się jak przekonywać decydentów politycznych do wspierania badań. Pan Mark Haney z Kentucky Farm wyraził opinię, że w USA 1dolar zainwestowany w badania daje 25 USD korzyści wynikających z zastosowania w praktyce wiedzy uzyskanej dzięki pracom badawczym. Podkreślono ograniczenia przepływu wiedzy do producentów wynikające z braku koordynacji, trudnościach w dostępie do wyników badań, dużej liczby osób zaangażowanych w sektor rolny co utrudnia przekazywanie wiedzy. Równocześnie zwracano uwagę na pozytywną rolę doradztwa rolniczego w ułatwianiu przepływu informacji.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009