Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Perspektywy dla światowego rynku kukurydzy w sezonie 2011/12

19.01.2012

W bieżącym sezonie zbiory kukurydzy na świecie pobiją kolejny rekord. Według USDA, osiągną one 859 mln ton wobec 828,7 mln ton sezon wcześniej. Z kolei IGC ocenia światową produkcję kukurydzy na 853 mln ton w porównaniu do 826 mln ton w ubiegłym sezonie.

Wyższe zbiory spodziewane są u wszystkich – poza Stanami – kluczowych dostawców tego gatunku. W samej Unii będą one o 17% wyższe niż w poprzednim sezonie, w wysokości 64,4 mln ton. W Argentynie i Brazylii, dwóch wiodących producentach i eksporterach tego gatunku na kontynencie Ameryki Południowej przewidywane są znaczne zwyżki produkcji, odpowiednio z 22,5 mln ton do 27,5 mln ton i z 57,5 mln ton do 61 mln ton. Zaskakująco wysokie będą zbiory na Ukrainie (wzrost produkcji z 11,9 mln ton w ubiegłym roku do aż 21 mln ton).  

Pomimo rekordowej produkcji światowy bilans kukurydzy nadal jednak będzie stosunkowo „napięty”, a zapasy końcowe najniższe od kilkunastu lat.  Będzie to wynikało przede wszystkim z utrzymującego się wysokiego zużycia tego gatunku na cele biopaliwowe w USA.

W ostatnim raporcie prognostycznym USDA pozostawiła bez zmian prognozowane zużycie kukurydzy na bioetanol w Stanach, w wysokości 127 mln ton. W rezultacie ceny kukurydzy w Stanach pomimo relatywnie niewielkich spadków w stosunku do zeszłego sezonu, nadal utrzymują się na względnie  wysokim poziomie.

Produkcja bioetanolu w USA rozwijała się niezwykle dynamicznie w ostatniej dekadzie. W 2002 r. do produkcji tego biopaliwa zużyto 25,3 mln ton kukurydzy, tj. ok. 11% wyprodukowanej ilości, podczas gdy w 2011 r. udział ten przekroczy 40%. Produkcja bioetanolu w Stanach napędzana jest obecnie wysokimi cenami ropy oraz wspierana przez rząd w postaci ulg podatkowych (Volumetric Ethanol Tax Credit).

Sytuacja na rynku kukurydzy wygląda jednak bardziej optymistycznie w Europie. Być może jest nadzieja na oddzielenie tendencji obserwowanych na rynku amerykańskim od rynku unijnego. Wysokie zbiory kukurydzy w samej Unii oraz wręcz rekordowe na Ukrainie, która zniosła niedawno cła eksportowe dla tego gatunku, powinny przyczyniać się przynajmniej do stabilizacji cen kukurydzy w UE.

Według październikowego raportu Komisji Europejskiej, Unia weszła w sezon 2011/’12 z zapasami kukurydzy ocenianymi na 11,8 mln ton, zapasy na koniec bieżącego sezonu oceniane są na 11,1 mln ton. Były to jednak przewidywania bazujące na wcześniejszych prognozach zbiorów w wysokości 61,4 mln ton. Obecne, najnowsze prognozy podnoszą unijny poziom produkcji do 64,4 mln ton – tj. o 3 mln ton w stosunku do wyliczeń KE. Ceny kukurydzy w Unii powinny więc utrzymywać stabilny poziom, a nawet możliwy jest ich spadek.

W światowym eksporcie wystąpią zmiany udziałów poszczególnych dostawców. Zmniejszy się znaczenie USA. Więcej natomiast wyeksportuje Argentyna – blisko 20 mln ton i Ukraina – nawet ponad 12 mln ton.

Globalnie dużo mogłoby się zmienić, gdyby amerykański Kongres nie przedłużył ulg podatkowych wspierających sektor bioetanolu w USA na kolejny rok. Należałoby się wówczas spodziewać wolniejszego tempa produkcji tego biopaliwa oraz wyraźniejszych spadków cen kukurydzy w kontraktach terminowych na światowych giełdach. 

Reasumując, w przypadku rynku unijnego większość czynników wskazuje na stabilizację bądź spadek cen kukurydzy w najbliższym czasie. 

Autor: FAMMU/FAPA

Słowa kluczowe : kukurydza


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009