Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek owoców i warzyw

Polska - unijny lider w produkcji jabłek

19.01.2012

Jabłka są najpopularniejszym owocem spożywanym w państwach unijnych – dopiero za nimi znajdują się banany, owoce cytrusowe oraz gruszki. Kraje unijne są nie tylko jednym z największych konsumentów jabłek na świecie ale także ich producentem. Do pierwszej unijnej piątki największych producentów zaliczają się Polska, Włochy, Francja, Niemcy oraz Hiszpania – średnioroczna produkcja tych państw stanowi około 80% łącznych unijnych zbiorów.

Jeszcze  w sierpniu bieżącego roku WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek) poinformowało o tegorocznych prognozach zbiorów jabłek we wszystkich państwach unijnych, które zakładały wielkość około 10,195 mln ton tych owoców wobec 9,697 mln ton przed rokiem i 10,984 mln ton w roku 2009. W listopadzie ukazała się uaktualniona prognoza szacunkowych, tegorocznych zbiorów.

W państwach unijnych uprawia się co roku około 25 odmian jabłek, z których najpopularniejsze odmiany to Golden Delicious – około 2,5 mln ton, Gala – około 1,0 mln ton, Jonagold – w granicach 600,0 - 700,0 tys. ton, oraz Red Delicious i Idared po około 600,0 tys. ton.

W handlu zagranicznym jabłkami na rynku UE dominuje wymiana pomiędzy państwami unijnymi. W okresie ostatnich pięciu lat średni, roczny handel wewnątrz Unii wyniósł około 2,2 mln, podczas gdy w analogicznym okresie z państw poza unijnych sprowadzano po około 800 tys. ton tych owoców. W sumie szacuje się, iż jedynie 5% do 8% jabłek znajdujących się na unijnym rynku to owoce pochodzące z państw trzecich. Dominują oczywiście dostawy owoców z półkuli południowej, głównie z Chile, Nowej Zelandii i Republiki Południowej Afryki.

Natomiast w przypadku eksportu poza granice unijne największym ich odbiorcą od lat pozostaje Rosja, której coroczne zakupy przekraczają wolumen 500 tys. ton. Choć warto odnotować, że z roku na rok unijne jabłka zyskują na popularności także w Egipcie, Turcji czy Iranie. Ponadto sporym odbiorcą jest również rynek ukraiński i algierski. Średnioroczny poziom eksportu jabłek z UE do państw trzecich szacowny jest na około 1,2 mln ton. Największym eksporterem od lat jest Polska, ponadto w czołówce znajduje się też Francja i Włochy.

Autor: FAMMU/FAPA

Słowa kluczowe : owocejabłka


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009