- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
TWG 2 - Agriculture and the wider rural economy
Materiały opracowane w ramach działalności grupy [w języku angielskim]dostępne do pobrania tutaj: Step 1 report, Interim Report, Step 2 report
W ramach prac TWG 2 opracowano raport nt. analizy powiązań pomiędzy sektorem rolnym i pozostałym sektorami gospodarki na obszarach wiejskich na podstawie 17 wybranych podregionów z krajów członkowskich UE (na poziomie NTS 3). Podregiony te zostały dobrane w tak, aby w możliwie dużym zakresie prześledzić znaczenie poszczególnych sektorów dla różnych rodzajów podregionów charakteryzujących się odmiennymi proporcjami ludności wiejskiej i miejskiej oraz strukturami lokalnej gospodarki. Z obrazu tego, który jest dość szczegółowy, nie wynikają jednak bezpośrednio ewidentne prawidłowości i proste rozwiązania na przyszłość. Z analizy wynika, że: rolnictwo pozostaje istotnym sektorem badanych podregionów oraz że konkurencyjność sektora rolnego jest związana z konkurencyjnością przetwórstwa artykułów rolnych, co nie jest bardzo odkrywcze.
W związku z tym podczas prac grupy zasugerowano, że analiza powinna objąć także takie zagadnienia jak: przepływy migracyjne, poziom wykształcenia, strukturę wieku i trendy migracyjne, peryferyjność w odniesieniu do głównych ośrodków miejskich, udział wartości dodanej wytworzonej w sektorze rolnym w odniesieniu do innych wiodących sektorów gospodarki, zmiany regionalnego PKB, zarządzanie na poziomie regionalnym.
Podczas prac grupy (odbyły się 4 spotkania: 10.03.2009, 30.06.2009, 20.10.2009 i 9.02.2010) wiele uwagi poświęcono związkom pomiędzy instrumentami PROW i polityki spójności pomimo występującej podczas obrad grupy postawy zmierzającej do ograniczenia dyskusji wyłącznie do instrumentów w zakresie kompetencji DG Agri. Dlatego niezbędne jest skonfrontowanie prac 3 grup roboczych i wzmacnianie wątku kompleksowego podejścia do rozwoju obszarów wiejskich z wykorzystaniem instrumentów WPR i polityki spójności.