- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Grupy Robocze ENRD
TWG 1 | TWG 2 | TWG 3 | TWG 4 | FAQ | FG ENV | FG KT&I
Na początku 2009 roku Komisja Europejska powołała trzy grupy robocze (TWG z ang: thematic working group). Czwartą grupę powołano w lutym 2010 r.:
- TWG 1 Targeting territorial specificities and needs in rural development programmes
- TWG 2 Agriculture and the wider rural economy
- TWG 3 Public goods and public interventions
- TWG 4 Delivery mechanisms of EU Rural Development Policy
Podczas 8 posiedzenia Komitetu Koordynacyjnego Europejskiej Sieci na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich ENRD w grudniu 2011 r. zainicjowano powołanie dwóch grup fokusowych w zakresie wsparcia szeregu działań podjętych przez ENRD, towarzyszących przygotowywaniu PROW 2014-2020:
- FG ENV - Delivery of environmental services - ds. zapewniania usług środowiskowych
- FG KT&I - Knowledge Transfer and Innovation - ds. transferu wiedzy i innowacji
Zadaniem tych grup, jest przeprowadzenie analizy sposobu realizacji polityki rozwoju obszarów wiejskich w różnych krajach członkowskich UE i sformułowanie na tej podstawie wniosków dotyczących przyszłości tej polityki. W swoich pracach grupy identyfikują też dobre praktyki i uczestniczą w upowszechnianiu wiedzy oraz współpracy międzynarodowej. Działalność każdej z grup dotyczy określonego w „tytule” grupy zakresu tematycznego.
Grupy robocze składają się z ok. 10–15 osób nominowanych przez Komisję Europejską na podstawie propozycji państw członkowskich. Prace analityczne i opracowanie raportów powierzone jest zespołom specjalistów pracujących na zlecenie Punktu Kontaktowego Europejskiej Sieci Rozwoju Obszarów Wiejskich.
TWG 1 skupia się na zagadnieniach dotyczących zróżnicowania obszarów wiejskich UE i sposobie odzwierciedlenia tego zróżnicowania w programach rozwoju obszarów wiejskich – począwszy od definiowania terenów wiejskich poprzez wyróżnienie różnych ich kategorii i dostosowanie instrumentów wsparcia do potrzeb. W jej pracach ze strony polskiej uczestniczy Magdalena Nowicka (MRiRW). członkowie
TWG 2 zajmuje się analizą zróżnicowania gospodarki na obszarach wiejskich i powiązań pomiędzy sektorami; swoim zakresem obejmuje nie tylko instrumenty wspierania rozwoju obszarów tradycyjnie realizowane w ramach WPR, ale także zakres działań objętych polityka spójności. W jej pracach ze strony polskiej uczestniczy Piotr Łysoń (MRiRW). członkowie
TWG 3 zajmuje się kwestiami związanymi z identyfikacja dóbr publicznych dostarczanych przez rolnictwo na rzecz społeczeństwa, dokonaniem przeglądu programów rozwoju obszarów wiejskich oraz sposobem podejścia do tematu dóbr publicznych w poszczególnych krajach. W jej pracach ze strony polskiej uczestniczy Nina Dobrzyńska (MRiRW). członkowie
TWG 4 zajmuje się prowadzeniem działalności ukierunkowanej na stosowanie i wdrażanie europejskiej polityki rozwoju obszarów wiejskich oraz uczestnictwo w zarządzaniu nią: aktywizacja mechanizmów unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich w wybranych krajach członkowskich na wszystkich poziomach instytucjonalnych, w zakresie polepszania sposobów działania, wdrażania dobrych praktyk oraz sugestii co do ich wdrażania w przyszłości. Przedstawiciel Polski nie uczestniczy w pracach tej Grupy. członkowie
prezentacja o grupach roboczych pobierzFG ENV - Delivery of environmental services - Grupa Fokusowa do spraw zapewniania usług środowiskowych - zajmuje się tematem udoskonalenia polityki rozwoju obszarów wiejskich w kierunku zapewnienia lepszych usług środowiskowych: Jak przyszły PROW może przyczynić się do lepszego odtwarzania, ochrony i powiększania ekosystemu? Jak przyszły PROW może przyczynić się do promowania efektywności w wykorzystywaniu zasobów oraz niskoemisyjnej i odpornej na zmiany klimatyczne gospodarki? Członkowie. Obecnie w pracach grupy ze strony polskiej uczestniczy p. Dorota Urbanowska (MRiRW).
FG KT&I – Knowledge transfer and innovation - Grupa Fokusowa do spraw transferu wiedzy i innowacji - zajmuje się zagadnieniami związanymi z szeroko rozumianą innowacyjnością w sektorze rolnym oraz jej transferem do praktyki gospodarczej. W ramach pracy grupy proponuje się zbadanie warunków niezbędnych dla zapewnienia rozwoju innowacyjności i zapewnienia jej transferu, w tym w szczególności możliwości doradztwa rolniczego w tym zakresie. Planuje się zebranie przykładów najlepszych praktyk powstawania innowacyjnych projektów w zakresie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich z udziałem przedstawicieli nauki, doradztwa, rolników, biznesu, samorządów i organizacji pozarządowych. Praktyki innowacyjne zostaną poddane naukowej weryfikacji w celu ich upowszechniania. W pracach grupy ze strony polskiej uczestniczy p. Aleksandra Chlebicka oraz p. Edmund Giejbowicz (SAEPR/FAPA). Członkowie.