- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
05.06.2012
Propozycje wsparcia innowacyjności na obszarach wiejskich
W strategii „Europa 2020” Komisja Europejska podkreśla rolę badań i innowacji jako kluczowych elementów przygotowania Unii Europejskiej na przyszłe wyzwania. Innowacje mają też stać się celem przekrojowym wspólnotowej polityki wsparcia rozwoju obszarów wiejskich.
W propozycjach legislacyjnych zaproponowano kilka rozwiązań wspierających innowacyjność w ramach II filara WPR. Przede wszystkim, ma być kontynuowane wsparcie działań proinnowacyjnych, tj. inwestycji, rozwoju działalności, współpracy w rozwijaniu nowych produktów, procesów i technologii w rolnictwie, sektorze spożywczym i leśnictwie. Planuje się też rozszerzenie zakresu wsparcia i grona odbiorców pomocy obejmującej transfer wiedzy i usługi doradcze dla rolników. W projekcie rozporządzenia przewidziano 100% współfinansowania z EFRROW na operacje o znaczącym wkładzie w innowacje istotne dla wydajnego i zrównoważonego rolnictwa.
Duże projekty innowacyjne wymagają specjalnego podejścia systemowego. Najlepiej można będzie je zrealizować korzystając ze wsparcia na współpracę oraz zakładając grupy operacyjne w ramach europejskiego partnerstwa innowacyjnego (EPI) na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa. Celem EPI będzie promowanie konkurencyjnego i zrównoważonego rolnictwa, które osiąga więcej przy mniejszych nakładach i funkcjonuje w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Zakłada się, że EPI będzie działać na wielu płaszczyznach: od podstawowego procesu badawczego i upowszechniania wyników badań po opracowywanie produktów i technik oraz ich wprowadzenie do procesu produkcyjnego.
Dodatkowym wsparciem innowacyjności ma być ustanowienie nagrody za innowacyjną współpracę lokalną na obszarach wiejskich. Z funduszu, wynoszącego 30 mln euro, finansowane będą projekty współpracy z udziałem co najmniej dwóch podmiotów, które znajdują się w różnych państwach członkowskich i realizują lokalne innowacyjne koncepcje. Tematyka wniosków musi być związana z jednym z priorytetów UE w zakresie rozwoju obszarów wiejskich i musi być odpowiednia do wdrożenia poprzez współpracę na poziomie transnarodowym.