Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„W stronę rozwoju: wyjazdy studyjne dla polskich producentów sera i wina”

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Winnice Dolnośląskie i Stowarzyszeniem Serowarów Farmerskich i Zagrodowych realizuje operację W stronę rozwoju: wyjazdy studyjne dla polskich producentów sera i wina.

Operacja ma na celu podniesienie poziomu wiedzy i wymiana doświadczeń pomiędzy polskimi producentami sera i producentami wina a producentami z Moraw w przypadku winiarzy i Tyrolu w przypadku serowarów. W wyjazdach studyjnych wezmą również udział przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wyjazdy studyjne to bezcenna skarbnica wiedzy zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących producentów - umożliwiają uczestnikom m.in. poznanie tradycji, wskazanie nowych ścieżek rozwoju oraz możliwości zastosowania innowacyjnych rozwiązań.

Dzięki zaplanowanym działaniom ich uczestnicy poznają dobre praktyki, innowacyjne rozwiązania w dziedzinie produkcji, marketingu i sprzedaży. Wyjazdy studyjne przyczynią się do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy pomiędzy polskimi i zagranicznymi producentami, przedstawicielami Uczelni oraz innymi podmiotami (np. instytutami badawczymi, stowarzyszen


News z 17.07.2018 - zobacz

Relacja z wyjazdu studyjnego producentów sera i przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

W dniach 2-6 lipca 2018 roku odbył się wyjazd studyjny producentów sera i przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przedsięwzięcie było realizowane w ramach projektu „W stronę rozwoju: wyjazdy studyjne dla polskich producentów sera i wina”.

Głównym celem 5-dniowego wyjazdu studyjnego do Tyrolu (Austria) było podniesienie poziomu wiedzy i wymiana doświadczeń pomiędzy 38 producentami wina i przedstawicielami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu a zagranicznymi producentami działającymi w branży serowarskiej.

Wśród odwiedzonych serowarni znalazły się:

  • SCHAUKAESEREI KASPLATZL

W której przerabia się 100 tys. litrów mleka, z czego powstaje 10 ton sera, czyli około 1100 krążków. Wśród produktów serowarskich produkuje się: świeży ser schuntaler, dojrzewający 4-5 godz. w solance, sery pleśniowe z białą pleśnią, sery półtwarde pasterskie, ser twardy, długodojrzewający górski. Specjalizują się też w produkcji masła (na mleku od krów przebywających na pastwisku przez cały sezon), maślanki, mleka i jogurtu. Robią też własne marmolady, pesto i chleb. Motto życiowe, według którego budują wartość przedsięwzięcia to: „Dobre rzeczy potrzebują cierpliwości”.

  • ERLEBNIS SENNEREI ZILLERTAL – MAYRHOFEN

W serowarni znajduje się bardzo ciekawa trasa edukacyjna dla dzieci i dorosłych. Zawiera ona pokazowe gospodarstwo rolne oraz cześć poświęconą znaczeniu pszczół dla rolnictwa. Cykl produkcyjny można zobaczyć przechodząc oszklonymi korytarzami. Serowarnia produkuje produkty mleczne z mleka krowiego, koziego i owczego, w tym Graukase (odtłuszczony ser), typowy dla regionu. Współpracują z 380 gospodarstwami.

  • KASEREI PLANGGER

Należą do austriackiego stowarzyszenia ekologicznego Bio AUSTRIA, ich dojrzewalnia jest wybudowana w skale. Do tej serowarni dostarcza swoje mleko 110 rolników ekologicznych. Aby poprawić przepuszczalność i żyzność gleby co 2-3 lata wysypują piasek na hale, a do gnojówki dodają węgiel drzewny, aby pozbawić ją zapachu. Na zdrowych użytkach zielonych występuje od 50-60 gatunków traw i ziół. Aby poprawić odporność krów podają im wraz z sianem efektywne mikroorganizmy (nowość z Japonii).

  • SENNEREI HATZENSTADT

Gospodarstwo ekologiczne z 60 lenią tradycją w rzemieślniczej produkcji sera. Tradycyjna, tyrolska bacówka (spółdzielnia) do której mleko z hal dostarczane jest kolejką linową. Mleko z najdalej oddalonych hal (2km) transportowane jest łącznie 3 kolejkami linowymi z 2 przesiadkami. Czas transportu mleka wynosi maksymalnie 15 minut. Produkują wszystkie sery dojrzewające półtwarde i twarde.

  • WORGL BERGLANDMILCH

Największa spółdzielnia mleczarska grupy Tirol Milch, zrzeszonej w Berglandmilchgruppe. Przerabiają rocznie 230 milionów kg mleka. Spółdzielnia zatrudnia 230 pracowników, a mleko jest dostarczane przez 2980 rolników z Tyrolu. Działa w obiegu zamkniętym opierając się na energii odnawialnej (panele słoneczne), dodatkowe ciepło produkowane jest ze zrębków drzewnych z okolicznych lasów. Ciepło wykorzystywane jest do podgrzewania mleka. Posiadają własną studnię. Nadmiar ciepła oddają do kampanii energetycznej SELGROS. Produkują sery twarde, półtwarde i pleśniowe, w tym sery kozie i krowie. Produkują serwatki owocowe, maślanki i mleka smakowe w różnych smakach.

  • SCHONANGER ALM DIARY FARM

Bacówka położona na wysokości 1380 m npm. Współpracują z 24 gospodarstwami na obszarze 680 ha hal, na których rozmieszczone są 3 bacówki (letni urlop spędza tam 260 zwierząt). Codziennie przerabianych jest 2,5 tyś. litrów mleka. Specjalizują się w produkcji sera twardego górskiego, ementalera, sera tylżyckiego, camemberta i sera z ziołami. Cała produkcja sprzedawana jest wyłącznie podczas sprzedaży bezpośredniej w bacówce.

Podczas ostatniej olimpiady serowarskiej zdobyli 2 złote i 2 srebrne medale. Oprócz sera w sezonie produkują 1400 kg świeżego masła. Serwatka pozostała po produkcji masła przeznaczana jest na skarmianie trzody chlewnej, z której wyrabiane są wędliny - również sprzedawane w bacówce.

  • BIOSENNEREI KOLSASS

Spółdzielnia założona w 1929 roku, produkują wyłącznie sery pleśniowe metodą rzemieślniczą (ręcznie). Posiadają bardzo szeroki asortyment produktów. Mleko pochodzi od małych gospodarstw (4-20 krów). Rocznie wytwarzają 700 – 800 tys. kg sera i produkują 12 rodzajów sera. Cały asortyment stanowią produkty bio.

  • HEUMILCHSENNEREI IN FUGEN

Produkują sery krowie twarde i półtwarde oraz masło. Wśród oferowanych produktów posiadają wyjątkowy ser z sianem i ziołami. Współpracuje z nimi 270 rolników. Funkcjonują w formie spółdzielni - przedsiębiorstwa należącego do rolników. Rolnicy prowadzą ekstensywną produkcję rolniczą, na ich pastwiskach oznaczono prawie 100 różnych traw i ziół. Produkują typowy dla Tyrolu ser Graukase. Spółdzielnia została założona przez 29 rolników w 1934 r. Produkowała wtedy głównie ementalery i masło. Roczna, aktualna produkcja obejmuje przetwarzanie 14,5 mln kg mleka rocznie. To stawia serowarnię na pozycji największego przetwórcy mleka w Tyrolu, będącym w rękach rolników.

  • WILDER KAESER

Tyrolska serowarnia pokazowa o powierzchni 400 m2. Na pastwiskach zidentyfikowano  30-50 różnych traw, ziół i kwiatów alpejskich. Produkują mleko „na sianku”, co oznacza, że do produkcji nie używają sianokiszonki (a co istotne, w Austrii tylko 15% produkcji mleka spełnia te kryteria). Produkują sery miękkie, pleśniowe o bardzo intensywnym zapachu i smaku. Codzienna produkcja to przerób 1200 litrów mleka, co daje 700 krążków sera.

Program wyjazdu studyjnego do Tyrolu był bardzo napięty, ale dzięki temu uczestnicy mieli możliwość zobaczyć serowarnie różne pod względem wielkości i procesów produkcji; poznać nie tylko tyrolskie sery, ale przede wszystkim porozmawiać z ich producentami, zadać istotne dla nich pytania i nawiązać nowe kontakty potrzebne do przyszłej współpracy.


News z 9.07.2018 - zobacz

W stronę rozwoju: wyjazdy studyjne dla polskich producentów sera i wina

W dniach 21-23 czerwca 2018 roku odbył się, w ramach projektu „W stronę rozwoju: wyjazdy studyjne dla polskich producentów sera i wina”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, wyjazd studyjny producentów wina i przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Głównym celem wyjazdu było podniesienie poziomu wiedzy i wymiana doświadczeń pomiędzy 28 producentami wina i przedstawicielami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a zagranicznymi producentami działającymi w branży winiarskiej podczas trzydniowego wyjazdu studyjnego na Morawy (Czechy).

Pierwszy dzień wyjazdu uczestnicy rozpoczęli wizytą w nowej winnicy w Kurdejovie, gdzie mieli możliwość zobaczyć nowy system uprawy winorośli na wzgórzach, stromych zboczach. Następnie odwiedzili winnicę w Pouzdranach połączoną z wykładem praktycznym nt. nowych i starych winnic w rezerwacie biosferycznym. Drugą część dnia wypełniły uczestnikom wykłady teoretyczne dotyczące zakładania nowej winnicy, głównych problemów związanych z zakładaniem nowej winnicy oraz głównych problemów produkcji białych win morawskich.

W drugim dniu wyjazdu studyjnego uczestnicy odwiedzili cztery winnice, gdzie mogli zobaczyć zarówno uprawy winorośli jak i  maszyny, urządzenia używane do tej uprawy, złożyli wizytę na produkcji w każdej z winiarni. W każdej z winnic producenci wina i pracownicy Uczelni mieli sposobność dokonać analizy sensorycznej produkowanego w niej wina. W czwartej winnicy, która specjalizuje się w produkcji win musujących metodą klasyczną można było nie tylko poznać elementy tej metody, ale również zobaczyć produkcję oliwy z pestek winogron. Oliwa ta została też zaprezentowana do degustacji uczestnikom wyjazdu studyjnego.

Trzeci dzień rozpoczął wykład nt. Morawskich Szlaków Winnych i festiwalu Otwartych Piwnic. Niewątpliwą atrakcją wieńczącą wyjazd była wizyta w Narodowym Centrum Wina w Valticach, gdzie po krótkim wykładzie nt. marketingu wina uczastnicy mieli sposobność degustować 100 najlepszych win Republiki Czeskiej.

Program wyjazdu studyjnego na Morawy był bardzo napięty, dzięki czemu uczestnicy mieli możliwość zobaczyć winnice różne pod względem wielkości i procesów produkcji; poznać nie tylko morawskie wina, ale przede wszystkim porozmawiać z ich producentami, zadać istotne dla nich pytania, nawiązać nowe kontakty, które jak już zauważono, zaowocują dalszą współpracą.


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”

Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009