Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Kierunek Rozwój

„Kierunek Rozwój” to tytuł konferencji, która odbyła się 12 – 13 października 2017 r. w Olsztynie. Jej uczestnikami byli członkowie grup formalnych i nieformalnych działających na obszarach wiejskich województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, pomorskiego i mazowieckiego.  

W ramach panelu „Wieś – Moje miejsce do życia i rozwoju zawodowego” każda z grup zaprezentowała swoją działalność oraz podzieliła się doświadczeniami oraz dobrymi praktykami. Podczas wykładów uczestnicy poznali możliwości i źródła finansowania działań na obszarach wiejskich, w tym wykorzystanie środków z PROW 2014-2020 i KSOW na rozwój obszarów wiejskich, dowiedzieli się jak napisać dobry wniosek o przyznanie dotacji oraz w jaki sposób wykorzystać małe przetwórstwo lokalne i krótkie łańcuchy dostaw, aby nastąpił rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

Ważnym elementem konferencji były warsztaty rozwoju osobistego, podczas których uczestnicy dowiedzieli się jak prowadzić spotkania, w jaki sposób radzić sobie ze stresem, jak wzmocnić poczucie własnej wartości, a także co zrobić, żeby chciało się chcieć…

Pobierz prezentacje:

  • Możliwości i źródła finansowania działań na obszarach wiejskich, w tym wykorzystanie środków z PROW 2014-2020 i KSOW na rozwój obszarów wiejskich - pobierz
  • Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój - pobierz
  • Warsztaty Sztuka radzenia sobie ze stresem - pobierz
  • Warsztaty Pokochaj siebie jak wzmocnić poczucie własnej wartości - pobierz

Podczas konferencji nastąpiła ocena przetworów zgłoszonych do konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle” oraz wręczenie nagród. Konkurs przeprowadzony został w czterech kategoriach:

  •  Domowe przetwory z owoców (w tym jagody, borówki, jeżyny, żurawiny itp.) – komisja dokonała oceny 16 produktów i wyłoniła następujących zwycięzców:

I miejsce – Rajskie jabłuszka w zalewie – Koło Gospodyń Wiejskich Naprom,

II miejsce – Gruszka w kompocie z Wichrowego wzgórza – „Wichrowe wzgórze”,

III miejsce – Konfitura malinowo – jabłkowa – Stryjenki,

  • Domowe przetwory z warzyw (w tym grzyby leśne) – oceniono 19 produktów:

I miejsce – Marchewka na słodko – Koło Gospodyń Naprom

II miejsce – Dżem z papryki – Stowarzyszenie „Wrzosowisko”

III miejsce – Sok z kiszonego buraka – Stryjenki

Wyróżnienia – Topinambur kiszony po kociewsku – Koło Gospodyń Wiejskich Zblewo

- Sałatka z fasoli – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ciemnoszyje

  • Domowe przetwory mięsne i rybne – oceniono 15 produktów:

I miejsce – Wieprzowina w sosie własnym – Stryjenki,

II miejsce – Zblewski karaś pieczony na masełku – Koło Gospodyń Wiejskich Zblewo,

III miejsce – Pasztet z królika w słoiku – Koło Gospodyń Wiejskich Wola Zambrowska,

  •  Nalewki – oceniono 16 produktów:

I miejsce – Woleńska nasercówka - Koło Gospodyń Wiejskich Wola Zambrowska,

II miejsce – Nalewka z bzu czarnego „Samo zdrowie” - Koło Gospodyń Wiejskich Brzózki Tatary,

III miejsce – Pigwówka – Stowarzyszenie „Sami Swoi Jędrychowo”,

Wyróżnienia – Nalewka z czeremchy – Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym,

- Nalewka Heli – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ciemnoszyje.

Konferencja została zorganizowana przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą w partnerstwie z Mazowiecką Izbą Rolniczą, Podlaską Izbą Rolniczą oraz Pomorską Izbą Rolniczą, w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

GALERIA ZDJĘĆ:

     

News z 17.10.2017 - zobacz


Celem projektu jest wspieranie równowagi ekonomicznej i społecznej na obszarach wiejskich województw mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego poprzez promocję zrównoważonego rozwoju tych obszarów.

Organizatorzy do udziału w projekcie zapraszają mieszkańców obszarów wiejskich województw: mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, zrzeszonych w grupach formalnych lub nieformalnych (ze szczególnym uwzględnieniem kobiet), których celem jest rozwój lokalny i poprawa sytuacji społeczno – zawodowej na obszarach wiejskich.
W ramach projektu odbędzie się konkurs oraz konferencja, a w jej trakcie warsztaty rozwoju osobistego. Finał konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle” odbędzie się w trakcie konferencji 12 – 13 października 2017 r.
31.08.2017 r. – upływa termin  przesyłania zgłoszeń do konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle”  oraz do udziału w konferencji;
30.09.2017 r. – upływa termin wyłonienia finalistów – uczestników konferencji.

Celem Konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle” jest promocja przetworów domowych wykonanych z surowców zebranych/wyprodukowanych na terenie województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego i pomorskiego, zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych, promocja tworzenia krótkich łańcuchów dostaw, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich przez podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności w obszarze małego przetwórstwa lokalnego. Przetwory będą oceniane  w następujących kategoriach:
– domowe przetwory z owoców (w tym jagody, borówki, jeżyny, żurawiny itp.);
– domowe przetwory z warzyw (w tym grzyby leśne);
– domowe przetwory mięsne i rybne;
– nalewki.

Konkurs skierowany jest do grup formalnych i nieformalnych działających na terenie województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego i pomorskiego. Każda grupa może zgłosić do konkursu maksymalnie 1 produkt w każdej z kategorii. Ocena przetworów oraz wręczenie nagród odbędzie się podczas konferencji.

Ramowy program konferencji:

I dzień:
– Rejestracja uczestników, przygotowanie stoisk ekspozycyjnych z własnymi produktami, w tym produktami zgłoszonymi do konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle”, jak i rękodziełem.
– Otwarcie konferencji
– Wieś – Moje miejsce do życia i rozwoju zawodowego – prezentacja działań podejmowanych przez grupy formalne i nieformalne, wymiana doświadczeń, dobrych praktyk, dyskusja – maksymalny czas prezentacji – 10 minut.
– Jak zarządzać projektami z zakresu rozwoju obszarów wiejskich – wykłady:
– Możliwości i źródła finansowania działań na obszarach wiejskich, w tym wykorzystanie środków z PROW 2014-2020 i KSOW na rozwój obszarów wiejskich.
– Jak napisać dobry wniosek o przyznanie dotacji?
– Małe przetwórstwo lokalne, krótki łańcuch dostaw czyli rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich – wykład oraz ocena przetworów zgłoszonych do konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle”

II dzień
– Warsztaty rozwoju osobistego. Prowadzone będą  równolegle w podziale na 4 grupy, każdy uczestnik weźmie udział we wszystkich warsztatach.
•    Komunikacja interpersonalna, prowadzenie spotkań;
•    Pokochaj siebie – jak wzmocnić poczucie własnej wartości;
•    Sztuka radzenia sobie ze stresem;
•    Żeby mi się chciało chcieć…
– Podsumowanie konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle”, wręczenie nagród.
– Podsumowanie i zakończenie konferencji.

Zapraszamy do udziału w konkursie i tym samym konferencji. Udział w projekcie jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.

Projekt realizowany jest przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą w partnerstwie z Mazowiecką Izbą Rolniczą, Podlaską Izbą Rolniczą oraz Pomorską Izbą Rolniczą.

Więcej informacji o konkursie oraz szczegółowe informacje o możliwości rejestracji na stronie: http://wmirol.org.pl/2017/06/29/2017-06-29-skarby-europy-zaklete-w-szkle-vi-edycja-konkursu/ oraz w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej, ul. Lubelska 43A, 10-410 Olsztyn, tel./fax: 895354843, e-mail: skarbyeuropy@gmail.com

News z 21.09.2017 - zobacz



 

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009