Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Baza projektów

Jeżeli zrealizowałeś jakiś ciekawy projekt, który może być inspiracją dla innych, jeśli chcesz się nim pochwalić wypełnij formularz (w formacie MS Word) i prześlij na adres ksow@cdr.gov.pl.
Obszar realizacji projektu:
Aktywizacja społeczna, Edukacja i uczenie się przez całe życie, Integracja społeczna
Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury” przeprowadziło cykl 3-dniowych warsztatów komputerowych, na terenie 9 partnerskich gmin, dla mieszkańców powyżej 50 roku życia, którzy nie posiadają lub posiadają w małym stopniu kompetencje komputerowe. Dzięki warsztatom uczestnicy nabyli kwalifikacje w obsłudze komputera, w szybszej komunikacji przy użyciu poczty elektronicznej, nabyli wiedzę w zakresie załatwiania różnych spraw, jak opłaty, zakupy, zapoznali się z dostępem do różnych źródeł wiedzy i informacji w Internecie.


Aktywizacja społeczna, Dziedzictwo kulturowe, kulinarne, Przedsiębiorczość, Turystyka
Projekt współpracy zrealizowany został w partnerstwie pomiędzy Stowarzyszeniem „Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu”, a Lokalna Grupa Działania Puszcza Białowieska. Projekt polegał na wytyczeniu szlaku turystycznego samochodowo-motocyklowego, przebiegającego przez obszar obydwu LGD, łączącego prawosławne obiekty sakralne, w tym jego oznakowaniu i wypromowaniu. Głównym zadaniem projektu była promocja walorów kulturowych, historycznych i przyrodniczych obszarów objętych lokalną strategią rozwoju obu lokalnych grup działania.


Aktywizacja społeczna, Dziedzictwo kulturowe, kulinarne, Integracja społeczna, Międzypokoleniowość, PROW
To wyjątkowe przedsięwzięcie, które gmina Dzierżoniów realizowała w 2017 roku wraz z gminą Kłodzko i Międzylesie oraz gospodarstwem gościnnym „Jesionówka”. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy tych trzech dolnośląskich gmin mieli okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach i wyjazdach studyjnych. Ważnym elementem projektu była konferencja, na której podsumowano efekty operacji oraz zaprezentowano książkę kucharską. Wartością projektu było także to, że wszystkie działania prowadzone były w miejscach, w których wcześniej korzystano ze środków PROW, co zwiększyło wiedzę uczestników o pozytywnym wpływie PROW na rozwój obszarów wiejskich.


Aktywizacja społeczna, Edukacja i uczenie się przez całe życie, Kultura, Przedsiębiorczość, Turystyka
W miejscowości wiejskiej liczącej około 500 mieszkańców wybudowano obserwatorium astronomiczne pozwalające na całoroczne, profesjonalne obserwacje i badanie ciał niebieskich oraz zjawisk astronomicznych. Powstały obiekt umożliwia kontakt i współpracę z ośrodkami edukacyjno-naukowymi krajowymi i zagranicznymi w miejscowości, gdzie wcześniej było to dużą abstrakcją. Umożliwienie pogłębiania wiedzy z astronomii i nauk przyrodniczych, wymiany doświadczeń, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych jest główną wartością dodaną tego projektu.  


Aktywizacja społeczna, Konkurencyjność, Kultura, PROW, Przedsiębiorczość, Szkolenia zawodowe i zdobywanie umiejętności
Operacja polega na pokazaniu mieszkańcom wsi, w gminach, w których jest wysokie bezrobocie możliwości zarobkowania z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego – tradycyjnych ludowych wzorów używanych w tkactwie, wycinance, zdobnictwie architektonicznym i obrzędowym. Uczestnicy nabędą praktyczną umiejętność wykorzystania różnych technik artystycznych do prowadzenia działalności gospodarczej opartej na wytwarzaniu strojów i przedmiotów zawierających motywy ludowe.


Aktywizacja społeczna, Edukacja i uczenie się przez całe życie, Międzypokoleniowość, PROW
Operacja zakładała organizację zajęć szkoleniowo- warsztatowych dla seniorów z udziałem młodych mieszkańców gminy Chmielno w roli tutorów w celu podniesienia kompetencji społecznych i cyfrowych uczestników projektu. Przeprowadzone zajęcia polegały na zaznajomieniu seniorów z możliwościami technicznymi jakie daje Internet, zdobyciu praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem komputerowym i jego oprogramowaniem, gromadzeniu, selekcjonowaniu, interpretowaniu i wykorzystywaniu różnorodnych informacji oraz przygotowaniu seniorów do wykorzystywania technologii informacyjnej w życiu codziennym. Międzypokoleniowość projektu miał walor integracji młodzieży i seniorów.  


Aktywizacja społeczna, Edukacja i uczenie się przez całe życie, Integracja społeczna, PROW
Operacja zakłada organizację szkoleń, wyjazdu studyjnego oraz seminarium z zakresu metodyki  pracy z i na rzecz osób starszych z terenów wiejskich oraz przeprowadzenie niezbędnych badań i wydanie monografii pt. „Syndrom znikającej ławeczki czyli o uwarunkowaniach aktywności seniorów w środowiskach wiejskich”. 


Szkolenia zawodowe i zdobywanie umiejętności, Turystyka, Usługi wiejskie, Żywność i napoje
Projekt pt. „Artystycznie i apetycznie, czyli sztuka na gościnnym stole” zakładał organizację zajęć warsztatowych dla rolników, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, przedstawicieli KGW, przedstawicieli LGD oraz doradców z Województwa Małopolskiego. Podczas organizacji zajęć warsztatowych zwrócono uwagę na nowoczesne wzorce i techniki dekorowania potraw i nakrywania gościnnego stołu. Przeprowadzono 3 dwudniowe warsztaty, z tematyki dotyczącej aranżacji gościnnego stołu, wykonywania ozdób okolicznościowych oraz techniki carvingu i zdobienia pierników.


Integracja społeczna, LEADER / RLKS, Zrównoważony rozwój

Projekt polegał na opracowaniu i upowszechnieniu poradnika w formie elektronicznej pt. PULS Wsi, czyli Partycypacja Umacnia Lokalną Synergię Wsi z rekomendacjami dotyczącymi animowania aktywności mieszkańców i partnerskiej współpracy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.  



Adaptacja do zmian klimatycznych, Emisje gazów cieplarnianych i amoniaku, Energia odnawialna, Hodowla zwierząt, Klimat, Ochrona środowiska, Rolnictwo, Zarządzanie glebą, Zasoby naturalne, Zrównoważony rozwój
Realizacja operacji polegała na powołaniu i organizacji prac zespołu ekspertów. Każdorazowo, spotkania eksperckie obejmowały wykłady poświęcone wybranym elementom problematyki ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu, połączone z dyskusją uczestników.


Wyświetlanie rezultatów od 31 do 40 z 44
Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009