Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Konkurs na tradycyjne przetwory i potrawy z gęsiny rozstrzygnięty!

13.11.2020

Konkurs na „Tradycyjne Przetwory i Potrawy z Gęsiny" ogłoszony przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, został rozstrzygnięty!  Jury Konkursu wybrało laureatów w sześciu kategoriach konkursowych tj. wyroby wędliniarskie, wyroby garmażeryjne, wyroby w opakowaniu szklanym, danie mrożone, przekąski i produkty pozostałe. Jury przyznało także dwa wyróżnienia dla przepisu zgłoszonego przez Powiatowe Centrum Edukacyjne w Kętrzynie oraz przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie. Laureatom zostaną wręczone atrakcyjne nagrody.

Jury „Konkursu na „Tradycyjne Przetwory i Potrawy z Gęsiny” ogłoszonego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, który odbywał się od 27 września br. do 8-go listopada br., zgodnie z regulaminem Konkursu wybrało laureatów w sześciu kategoriach konkursowych:

1. W kategorii „Wyroby wędliniarskie” pierwsze miejsce zajął przepis na „Kiełbasę z Gęsi” zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Topola” z miejscowości Topola w gminie Skalbmierz (pow. kazimierski, woj. świętokrzyskie). Miejsca kolejne (drugie i trzecie ex aequo) zajęły: przepis na „Półgęsek wędzony w ciepłym dymie” zgłoszony przez KGW w Mniszku w gminie Gościeradów (pow. kraśnicki) oraz przepis na „Szyję nadziewaną z gąskami” zgłoszony przez KGW „Boróweczki w Srebrnym Borku” z miejscowości Srebrny Borek w gminie Szumowo (pow. zambrowski, woj. podlaskie).

2. W kategorii „Wyroby garmażeryjne” pierwsze miejsce zajął przepis na „Gęś pieczoną z owocami z Gorczyna” zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Gorczynianki” z miejscowości Gorczyn w gminie Łask (pow. łaski). Miejsce drugie zajął przepis na „Pierś z gęsi marynowaną w rozmarynie i tymianku, w sosie z borówki leśnej na bazie czerwonego wina” zgłoszony przez KGW Barcikowice i Białowice z gminy Zielona Góra (pow. zielonogórski). Miejsce trzecie Jury przyznało za „Smalec” zgłoszony przez KGW Kobiety z Ikrą w Skrzatuszu (pow. pilski, woj. wielkopolskie).

3. W kategorii „Wyroby w opakowaniu szklanym” pierwsze miejsce zajął przepis na „Smarowidło z podlaskiej gąski” zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Boróweczki w Srebrnym Borku” z miejscowości Srebrny Borek w gminie Szumowo (pow. zambrowski, woj. podlaskie). Miejsce drugie zajął przepis na „Mięsiwo z gęsi pasteryzowane w słoikach” zgłoszony przez KGW „Porzeczki w Purzycach” z Purzyc w gminie Lubwidz (pow. żuromiński, woj. mazowieckie), a miejsce trzecie „Tuszonka z gęsi w słoikach i smalec z ziołami” zgłoszony przez KGW w Rossoszu z miejscowości Rossosz w gminie Rossosz (pow. bialski). KOMUNIKAT PRASOWY Konkurs na tradycyjne przetwory i potrawy z gęsiny rozstrzygnięty!

4. W kategorii „Danie mrożone” pierwsze miejsce zajął przepis na „Pierogi z gęsiną” zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Sośno” z miejscowości Sośno w gminie Sośno (pow. sępoleński, woj. kuj.-pomorskie). Miejsce drugie przyznano przepisowi na „Forszmak lubelski z pampuchami” zgłoszony również przez wyż. wym. KGW w Rossoszu, a trzecie „Pierogi z gęsiną i jarzębiną” zgłoszone przez KGW „Boróweczki w Srebrnym Borku”.

5. W kategorii „Przekąski” pierwsze miejsce zajął przepis na „Pieczoną gęsinę z Gąszczem Jabłkowym Cystersów z dodatkiem pieczonego jabłka Boskoop” zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich w Boglewicach z miejscowości Boglewice w gminie Jasieniec (pow. grójecki, woj. mazowieckie). Miejsce drugie zajął przepis na „Gęś wiejską z nadzianką” zgłoszony przez KGW w Strojcu (gm. Praszka, woj. opolskie), a trzecie przepis na „Pierogi drożdżowe i gotowane z gęsiną” zgłoszony przez KGW Gorczynianki.

6. W kategorii „Produkty pozostałe” pierwsze miejsce zajął przepis na „Szaszłyki” zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Ikrą” z miejscowości Skrzatusz w gminie Szydłowo (pow. pilski, woj. wielkopolskie). Miejsce drugie przyznane zostało przepisowi „Roztoczańska pieczona gęsina z duszoną kapustą” zgłoszonemu przez KGW w Roztoce Wielkiej z gminy Łabowa (pow. nowosądecki, woj. małopolskie), a miejsce trzecie za przepis „Gęś mojej Mamy faszerowana” zgłoszony przez KGW „Czerwona Jarzębina” w Kamesznicy, gmina Milówka (pow. żywiecki, woj. śląskie).

W konkursie mogły również wziąć udział inne podmioty, jak szkoły. Spośród nadesłanych zgłoszeń, w ramach kategorii „Wyroby garmażeryjne” Jury przyznało wyróżnienie za przepis na „Pasztet gęsi” zgłoszony przez Powiatowe Centrum Edukacyjne w Kętrzynie oraz za „Faszerowaną gęsią szyjkę i skórkę z piersi”. W kategorii „Produkty pozostałe” wyróżnienie przyznane zostało również uczennicy Wiktorii z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie za przepis „Udko gęsi z gruszkami flambirowanymi”. Laureatkom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zainteresowanie naszym Konkursem! Więcej informacji na temat wyników Konkursu znajdują się na stronie: www.nikidw.edu.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009