Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Aronia na Rynku Nowomiejskim w Toruniu

27.10.2020

Po raz kolejny można było poznać bliżej owoc aronii w ramach projektu pt. Aronia... Na zdrowie! Najkrótsza droga z krzewu na stół, województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Punkt informacyjny  został zorganizowany na Rynku Nowomiejskim w Toruniu, na którym odbywał się w dniu 11 października 2020 r. Wolny Jarmark Toruński.

 Cieszył się on bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych i osób starszych, czemu sprzyjał niedzielny termin i słoneczna pogoda. Wolny Jarmark Toruński odwiedzali zarówno mieszkańcy Torunia, jak i dość liczni turyści. Część osób odwiedzających punkt informacyjny była zaznajomiona z walorami aronii, ale zarówno one, jak i te które aronii nie znały dotychczas, chętnie sięgały po oferowaną broszurę dzięki, której będą mogły poszerzyć swoją wiedzę. Wśród sprzedających były dwie firmy oferujące wyroby aroniowe – soki i dżemy, w tym jedna której oferta znajduje się w broszurze informacyjnej. Zainteresowanie aronią, jako dodatkiem do swoich produktów, wyrazili właściciele gospodarstwa ekologicznego.

Wszyscy odwiedzający otrzymali próbkę ekologicznego 100% soku aroniowego bez cukru, a także przygotowaną w ramach operacji broszurę zawierającą informacje o zaletach aronii i jej pozytywnym oddziaływaniu na zdrowie, przykładowe przepisy na przetwory aroniowe, dane teleadresowe plantacji i producentów wyrobów aroniowych zlokalizowanych na terenie m.in. województwa kujawsko-pomorskiego.

Wnioski

Z rozmów z osobami odwiedzającymi stoisko wynika, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z walorów zdrowotnych aronii. Wiele osób było bardzo zainteresowanych oferowanym sokiem ze względu na brak dodatku cukru, co jest szczególnie wskazane dla diabetyków. Ze względów sanitarnych zrezygnowano z bezpośredniej degustacji. Oferowany sok był przekazywany w zamkniętych buteleczkach. Tym niemniej bardzo dużo osób było zainteresowanych kupnem soku bezpośrednio na stoisku. Z bardzo pozytywnym odbiorem spotkała się możliwość zamówienia soku i innych produktów bezpośredniego u producentów. Także z bardzo pozytywną reakcją spotykała się informacja o zawartych w broszurze przepisach.

Osiągnięte cele

Punkt informacyjny odwiedziło ok. 750 osób, które wysłuchały informacji przekazywanych przez osobę obsługującą punkt, otrzymały materiały informacyjne (broszurę) i próbkę soku aroniowego.

 

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009