Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wsparcie funduszy UE pomaga polskiej firmie w przejściu na zrównoważony model biznesu

17.07.2020


Polska firma meblarska INWEST CAD z Wilkowiecka w woj. śląskim skorzystała ze współfinansowania z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w celu zainwestowania w zrównoważony model biznesowy oparty na technologii ograniczającej ilość odpadów, zwiększającej zasoby energii odnawialnej, podnoszącej zysk i dającej personelowi większą satysfakcję z pracy. Nagrany videoklip https://youtu.be/q0C-5_36yuU opowiada o doświadczeniach przedsiębiorstwa Pana Pawła Kotowicza, w stosowaniu odnawialnych źródeł energii i zwiększeniu recyklingu materiałów odpadowych z procesów ogrzewania. Przedsiębiorca otrzymał dofinansowanie za pośrednictwem poddziałania 19.2 LEADER z Lokalnej Grupy Działania „Zielony Wierzchołek Śląska” w 2018 roku.
Projekt p. Kotowicza pn. Rozwój przedsiębiorstwa poprzez zakup urządzeń do produkcji i zagospodarowania odpadów produkcyjnych (frezarka CNC) oraz montaż elektrowni słonecznej i przejście na całkowite zasilanie przedsiębiorstwa z OZE, został zgłoszony do konkursu Rural Inspiration Awards 2020 zorganizowanego przez Europejską Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ENRD). Nagrany materiał filmowy był prezentowany podczas webinarium ENRD dotyczącym działań na rzecz klimatu i odpornej gospodarki wiejskiej (Climate Action and Resilient Rural Economies), które odbyło się 25 czerwca br. Więcej informacji o webinarium jest dostępnych pod linkiem: https://enrd.ec.europa.eu/news-events/events/enrd-seminar-climate-action-and-resilient-rural-economy_en
ENRD produkuje krótkie filmy na temat różnych projektów rozwoju obszarów wiejskich stanowiące dobrą praktykę w dziedzinie wykorzystania EFRROW do wspierania biogospodarki Europy i walki ze zmianami klimatu. Kolejne przykłady:
Film z napisami w języku polskim pt. Francuscy rolnicy zmniejszają ślad węglowy swojej działalności przy wsparciu UE https://youtu.be/bHn9Q7ksI3Q ukazuje w jaki sposób rolnicy mogą produkować wysokiej jakości, bezpieczną i przystępną cenowo żywność dla obywateli UE z wykorzystaniem metod chroniących środowisko naturalne Europy, a jednocześnie korzystnych dla rozwoju przedsiębiorstw wiejskich.
Z kolei zrównoważone rozwiązania biogospodarcze zastosowane w holenderskim przedsiębiorstwie De Laarhoeve oraz w biogazowni Alveste w Szwecji można zobaczyć w materiale filmowym z napisami w języku polskim tutaj: https://youtu.be/7UhDIoHGZc0  i https://youtu.be/_MjW668ExkE .
Działania na rzecz klimatu na obszarach wiejskich wspierają Europejski Ład Zielony.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009