Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Odpoczywaj na wsi i wybierz najciekawszy szlak

15.07.2020

Polska wieś charakteryzuje się bezmiarem dróg, dróżek i ścieżek. Tysiące kilometrów tras otoczonych naturą: jeziorem, lasem, łąką czy polem. Wszystkim tym, do czego tak tęsknimy i czego szukamy. Wybierając wakacje na polskiej wsi zyskasz możliwość spacerów i wędrówek, które pozytywnie wpłyną na twoją kondycję, jak i pozwolą zadbać o równowagę psychiczną.

W zależności od tego, co cenisz sobie najbardziej, możesz wybrać szlak swojej wędrówki. Oferta pieszych wycieczek jest bogata: od klasycznych spacerów na łonie natury do wędrówek tematycznych. Wybór należy do ciebie, wystarczy włożyć wygodne buty, obrać kierunek i… ruszyć w drogę. Zwłaszcza, że spędzając urlop w agroturystyce z wyborem kierunku nie będzie kłopotu.

Szlaki tematyczne

Ciekawym wariantem klasycznej włóczęgi pieszej jest oferta tras tematycznych. Wędrując od punktu do punktu możemy poznać historię regionu lub jego przemysł. Naszym zdaniem warto bliżej przyjrzeć się tym trasom: 

Kraina Otwartych Okiennic – woj. podlaskie

Podlasie jest wciąż nieodkrytym skarbem na mapie turystycznych szlaków. Malownicze wsie w których ma się wrażenie, że czas się zatrzymał to idealne miejsca dla tych, którym doskwiera miejski zgiełk. Chcąc zaznać spokoju wybierzmy się do Krainy Otwartych Okiennic, czyli na szlak wiodący przez trzy podlaskie wsie o unikatowym budownictwie drewnianym: Trześcianka, Soce i Puchły. Ta piękna okolica położona jest w dolinie Narwi, tuż obok Hajnówki.

Charakteryzuje się przepięknymi, drewnianymi budynkami zdobionymi na wschodnią modłę. Swoją nazwę bierze od bogato zdobionych, zawsze gościnnie otwartych okiennic. Ornamentyka w formie nad- i podokienników, okiennic, wiatrownic, narożników, a także dekoracyjnego oszalowania elewacji i szczytów jest pamiątką po dawnym osadnictwie rosyjskim.  Zwiedzając Szlak Otwartych Okiennic znajdziemy tam również okazałe, drewniane cerkwie i kościoły, stare krzyże wotywne, zabytkowe kapliczki. Na szlaku możemy podziwiać między innymi zieloną cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Budynki na szlaku jawią się niczym kolorowe ptaki: syta zieleń, słoneczna żółć, głęboki chabrowy. Są kolorowe dzięki bogatej i unikalnej dekoracji zewnętrznej. Otaczające zaś zabudowania lasy, wijące się pomiędzy nimi czyste rzeki, są ostoją ciszy i spokoju stanowiąc tym samym idealną atmosferę dla odpoczynku w towarzystwie bocianich gniazd. Zwłaszcza, gdy przywykliśmy do gwaru miast i ich zdecydowanie mniej żywej kolorystki. Życie w tych wsiach toczy się niczym w popularnym filmie „U Pana Boga w ogródku”: swym spokojnym rytmem. Są one niczym zatrzymana w czasie polska wieś ze wszystkim, co w niej najlepsze: naturą oraz lokalną kuchnią.

Warto powędrować kolorowym szlakiem otwartych okiennic. Zwłaszcza, że podlaska oferta agroturystyczna pozwoli z łatwością na wybranie noclegu, który najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom. 

Szlak Architektury Drewnianej – woj. śląskie, małopolskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie

Ten szlak to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników architektury. Pięknie położone drewniane budowle w równie pięknych miejscach. Szlak ciągnie się od województwa śląskiego, poprzez małopolskie do podkarpackiego obejmując również województwo świętokrzyskie. Może stać się wariantem długiej wakacyjnej wędrówki lub zapełniać kolejne weekendy, które chcemy spędzić aktywnie.

Niewątpliwą zaletą szlaku jest różnorodność krajobrazu. Ze względu na jego dużą rozległość, zwiedzając kolejne punkty na trasie, poznajemy otoczenie i kulturę dużych regionów Polski. Niektóre z obiektów są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Daje on więc szansę odkryć w zupełnie innym świetle chociażby Śląsk, który w powszechnym odbiorze nie kojarzy się z regionem turystycznym. Niesłusznie!

Szlak Architektury Drewnianej na Śląsku to aż 96 obiektów, z których spora część znajduje się w Beskidzie Śląskim. W wakacje zapraszają do odkrywania swych drewnianych zabytków oraz uroków krajobrazu okolice Istebnej, Koniakowa czy Jaworzynki, które są nie tylko doskonałym miejscem na narty. Warto odwiedzić chociażby Centrum Koronki Koniakowskiej, opowiadające o koronczarskiej tradycji sięgającej początków XX wieku. Szlak na Śląsku liczy 1096 km i rozciąga się z północy na południe województwa.

Małopolska zaś może poszczycić się największą liczbą budowli (aż 252) oraz najdłuższym szlakiem (ponad 1500 km).  Większość z nich położonych jest w mniejszych miejscowościach czy wsiach, które skrywają się w Beskidzie Wyspowym. Wśród nich odnajdujemy nie tylko kościoły, ale także zespoły zabudowań, skanseny, a nawet cerkwie. Na tym odcinku została Muzyka Zaklęta w Drewnie rozbrzmiewając każdego roku – zimą kolędami, a kończąc koncertem zaduszkowym na jesieni. Podczas letnich miesięcy wysłuchać można koncertów artystów prezentujących rozmaite gatunki, style i klimaty muzyczne. Małopolski odcinek to także organizowany od 1948 roku konkurs „Malowana Chata”, kiedy to we wsi Zalipie motywy kwiatowe pojawiają się na ścianach domów, obór, studni czy piwnic…

Podkarpacki zaś odcinek szlaku to 127 obiektów położonych na 9 trasach o łącznej długości ok. 1202 km. W tych stronach będziemy mogli podziwiać głównie cerkwie, których jest wśród zachowanych drewnianych budowli najwięcej. Na szczególną jednak uwagę zasługuje Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Sanoku – pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów, muzeum etnograficzne w Polsce założone po drugiej wojnie światowej, oraz Muzeum Wsi Markowa – gdzie zobaczyć możemy Chałupę Kmieca, wybudowaną w roku 1874.

Najnowszym odcinkiem szlaku jest ten powstały w województwie świętokrzyskim. Na jego 500 kilometrach możemy zwiedzić 32 obiekty, które zgrupowano w 5 tras, z czego jedna to tzw. Mała pętla kielecka. W większości drewniana spuścizna to kościoły i dzwonnice, choć możemy również na trasie podziwiać zabudowania „świeckie”, takie jak np. młyn w Krzęcicach czy Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie. Na świętokrzyskim odcinku szlaku znajdziemy również Park Etnograficzny w Tokarni, w którym odtworzono typowe układy osadnicze wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.

Szlak Architektury Drewnianej to podróż historyczna pozwalającą odkryć popularne turystycznie regiony. Możemy nim wędrować podczas urlopu lub może być on elementem naszych weekendowych wycieczek. Jakkolwiek zechcemy go poznać  – na nocleg wybierzmy jedno z wielu okolicznych gospodarstw agroturystycznych. Podniosą one wartość naszej podróży dzięki gościnności lokalnych gospodarzy. 

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – woj. śląskie

Technika zdecydowanie kojarzy się z uprzemysłowionym Śląskiem. Jest też nieodłączną specyfiką śląskiej wsi, która umościła się między jednym miastem a drugim nie tracąc przy tym nic ze swojego uroku. Przekonać się o tym możecie podczas wędrówki Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Trasa liczy aż 40 obiektów (dwa  znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO) w kilkunastu miastach regionu. Wiele z nich położonych jest w przepięknej okolicy. Chociażby Pszczyna, Ustroń, Cieszyn czy Żywiec to miejsca na trasie szlaku, które oprócz zabytków techniki oferują niezapomniane krajobrazy i wiele atrakcji turystycznych. Chcesz sprawdzić jak pracowano pod ziemią? Czy jak warzono piwo? Koniecznie wybierz Szlak Zabytków Techniki.

O wyjątkowej relacji wsi z miastem możemy przekonać się chociażby w Pszczynie. Po odwiedzeniu Muzeum Prasy w Pszczynie można wybrać się w podróż po parku w dawnej rezydencji Hochbergów, czy wybrać się w wycieczkę nad pobliskie jezioro Goczałkowickie. W Żywcu, gdy odkryjemy sekrety Muzeum Browaru Żywieckiego, możemy ruszyć wprost na górskie szlaki i odkrywać rozsiane po okolicy Rajczę, Ujsoły czy Milówkę. Podobnie w Ustroniu, który stanowi punkt startowy do odkrywania pobliskich wiosek w Beskidzie Śląskim. Jedną z atrakcji jest również Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, gdzie możemy przyjrzeć się dokładnie wszystkim etapom powstawania chleba. Począwszy od pracy rolników!

Warto zaplanować urlop w tej części naszego kraju, aby poznać go lepiej i pozbyć się stereotypów. Zwłaszcza, że oferta agroturystyczna jest równie bogata, jak w całej Polsce.

Szlaki przyrodnicze

Miłośnikom wędrówek wśród okoliczności przyrody na pewno spodobają się poniższe trasy: 

Szlaki Borów Tucholskich – woj. pomorskie

Trasy położone wśród Borów Tucholskich zadowolą każdego, kto poszukuje kontaktu z przyrodą. Zapewnią one odprężające wędrówki pośród sosnowych lasów, które pozwolą zregenerować siły i nabrać zdrowego dystansu do życia. Do wyboru mamy aż 21 szlaków o różnym stopniu trudności oraz długości. Możemy bez trudu dopasować je do własnej kondycji i możliwości. Wybierać możemy z tras bardzo krótkich (na kilka kilometrów), poprzez dłuższe (od 10 do 90 km), po trasy bardzo długie – niektóre po 150 km. W zależności od tego, czego szukamy, każdy znajdzie szlak dla siebie. Ciekawym miejscem na trasie jest Rezerwat Cisów Staropolskich im. L. Wyczółkowskiego w Wierzchlesie. –  najstarszy rezerwat przyrody w Polsce – czy liczne ślady kultury borowiackiej z tradycjami, kuchnią i budownictwem.

Noclegi zaś zapewni sieć gospodarstw agroturystycznych położonych w regionie. Bez problemu można pokusić się o wielodniową wędrówkę, zawłaszcza, gdy siły można zregenerować w kwaterze agroturystycznej tak blisko natury.

Szwajcaria Kaszubska – woj. pomorskie

Kaszuby – przepięknie zielone, pełne spokoju miejsce, gdzie jest najżyźniejsza ziemia w Polsce. Jeżeli tego szukasz, koniecznie wybierz się w okolice Kartuz. Tam znajdziesz wytchnienie od tłoku miasta, nabierając sił.

Kraina położona w centralnej części Pojezierza Kaszubskiego posiada magnetyczną wręcz siłę przyciągania jeziorami, lasami i rzekami Radunią, Łebą, Słupią i Wierzycą. Dla osób spragnionych zieleni jawić się będzie niczym raj.

Przez Szwajcarię Kaszubską biegnie 130 km Szlak Kaszubski, stanowiący wyzwanie dla doświadczonych piechurów. Jeżeli nie jesteście gotowi na tak długą trasę, nie martwicie się. Jej poszczególne etapy z pewnością zaspokoją waszą potrzebę ruszenia w drogę i obcowania z przyrodą. Zwłaszcza, że w okolicy znajdziecie wiele gospodarstw agroturystycznych, w które z chęcią i gościnnością was przyjmą na odpoczynek.

Szwajcaria Kaszubska proponuje nam nie tylko piesze wędrówki. Znajduje się tutaj jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych tzw. Kółko Raduńskie – szlak łączący 14 jezior. Szlak biegnie przez kaszubskie jeziora połączone ze sobą w formie pętli. Szlak nie należy do najłatwiejszych, ale jest bardzo atrakcyjny pod względem krajobrazowym. Z jezior rozpościerają się szerokie panoramy okolicznych kaszubskich wzgórz.

Szwajcaria Kaszubska to nie tylko przyroda, ale również niepowtarzalna, szeroko rozpoznawalna kultura i tradycja kaszubska. Sztuka ludowa, w szczególności haft kaszubski, malarstwo oraz ceramika znajdują rzeszę miłośników. Możemy podziwiać je między innymi w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach czy Muzeum Neclów w Chmielnie, które warto odwiedzić podczas naszych pieszych (i nie tylko!) wycieczek. Z kolei w na terenie 22 ha mieści się Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny, w którym zgromadzono chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczących o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku w otoczeniu malowniczej przyrody.

Szlaki Pobrzeża – twój własny szlak –  woj. pomorskie i zachodniopomorskie

Chyba każdy piechur marzył o tym, aby w wakacje przejść brzegiem Bałtyku z jednego jego końca na drugi. Choć to wariant dla bardzo wytrwałych i posiadających sporo czasu, wzdłuż polskiego wybrzeża możemy wybrać się na nieco krótsze wycieczki.

Aby powędrować wzdłuż Bałtyku nie jest nam potrzebny cały urlop. Urokliwe zakątki pośród plaż znajdują się na całej długości polskiego wybrzeża. Jeżeli spędzamy właśnie tam wakacje, poświęćmy choć jeden dzień na dłuższą wędrówkę przed siebie. To wielce prawdopodobne, że odkryjemy niezbyt popularne wśród turystów miejsca, które zachwycą nas swym pięknem. Szum fal, piasek pod stopami i bezmiar morskiej toni koją nerwy. Taka mała wyprawa pozwoli naładować baterie na kolejne miesiące.

Dodatkowym atutem wędrówki po plaży będzie jej unikalność. Dzięki swobodnej wędrówce będziesz mógł stworzyć swój własny szlak, który na pewno zapisze się w pamięci. Pomocą w jego odkryciu będą służyć właściciele kwater agroturystycznych, u których warto zdecydować się na nocleg.

Goszcząc na pobrzeżu nie można zapomnieć o Krainie w Kratę, której stolicą jest wieś Swołowo, z około siedemdziesięcioma obiektami wzniesionymi tradycyjną techniką  – o konstrukcji ryglowej, ze smołowanymi na czarno belkami i bielonymi polami wypełnień, nadającym budynkom charakterystyczny, kraciasty wygląd. W ramach Krainy funkcjonuje kilkanaście tematycznych szlaków turystycznych o łącznej długości blisko 400 km. Nazwy niektórych spośród szlaków brzmią bardzo tajemniczo: „Szlak zwiniętych torów”, „ Mikołajkowy”, czy „Pierścień Gryfitów”… 

Puszcza Sandomierska – woj. podkarpackie

W widłach Wisły i Sany wyrosła Puszcza Sandomierska. Kompleks leśny, który zachwyca i upaja, dając niezliczone możliwości wędrowania i podglądania życia leśnych zwierząt. Puszcza skrywa w sobie aż 300 km ścieżek, dzięki którym możemy spacerować wśród drzew i chłonąc monumentalną atmosferę tego miejsca.

Ścieżki przyrodnicze, którymi usiana jest puszcza, wiodą do odkrywania tajemnic natury. Nadleśnictwo Mielec zadbało, abyśmy aktywnie wypoczywając dowiedzieli się więcej o świecie fauny i flory. Tym sposobem, wędrując po puszczy, mamy możliwość zobaczyć z bliska bobrze tamy lub łosia, który znienacka przetnie naszą drogę. Niezapomniane wrażenie wywrą na nas wielowiekowe dęby, pomniki przyrody.

Natomiast okoliczne wsie to idealne miejsce dla poszukujących spokoju i kontaktu z naturą.  Doskonałym dopełnieniem takiego wypoczynku, będzie więc wybór gospodarstwa agroturystycznego ze zdrową i lokalną kuchnią w pięknych okolicznościach przyrody wsi podkarpackiej z czystym powietrzem i krystalicznymi wodami.


Źródło: www.odpoczywajnawsi.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009