Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Poradnik antykryzysowy dla obszarów wiejskich

29.06.2020

Rozpoczynają się wakacje – dla wielu inne niż zwykle, tak jak inny był miniony rok szkolny.

Od każdego zależy czy wakacje będą bezpieczne i czy wakacyjne wyjazdy pomogą krajowej gospodarce w wychodzeniu z kryzysu. Polska wieś zaprasza na wypoczynek, zdrowe i smaczne jedzenie, bezpośrednie zakupy od rolnika, po niezapomniane nowe  doświadczenia i atrakcje na wyciągnięcie ręki. Każdy indywidualny wybór ma znaczenie!

My zapraszamy do wakacyjnej lektury Poradnika antykryzysowego dla obszarów wiejskich, tworzonego przez Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, który nieustająco wzbogaca się o nowe informacje o ułatwieniach prawnych, instrumentach wsparcia, inicjatywach pomocowych i innych środkach łagodzących skutki pandemii koronawirusa dla gospodarki wiejskiej i wiejskich gospodarstw domowych.

REGULACJE

Kredyty z dopłatą do oprocentowania

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza dopłaty do oprocentowania kredytów udzielanych przez banki przedsiębiorcom dotkniętym skutkami koronawirusa. Dopłaty obejmą część odsetek należnych bankowi i będą wypłacane ze środków Funduszu Dopłat do Oprocentowania,  utworzonego w tym celu przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dotacje na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców dotkniętych Covid-19

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór na działanie „Dotacje na kapitał obrotowy". Pomoc adresowana jest do średnich przedsiębiorców. Wnioski można składać od 15 czerwca do 31 lipca 2020 roku.

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego
Fundacja Wspomagania Wsi wraz ze współpracującymi doradcami pożyczkowymi umożliwia  skorzystanie mikroprzedsiębiorcom z województwa kujawsko-pomorskiego z oferty nowego programu pożyczkowego na rozwój lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Program zawiera udogodnienia związane epidemią Covid 19.

Nabór do programu „Dobry start"
1 lipca 2020 rusza nabór wniosków do programu „Dobry start". To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.  Ze względu  sytuację związaną z epidemią koronawirusa sugerowane jest składanie e-wniosków przez Internet. Elektroniczna forma wnioskowania o świadczenie to nie tylko szybkość i wygoda, ale przede wszystkim wyraz troski nasze wspólne bezpieczeństwo w obliczu pandemii COVID-19.

Zwiększone wsparcie  dla rolników zatwierdzone w Parlamencie Europejskim
Parlament Europejski na posiedzeniu 19.06.2020 zwiększył pomoc dla rolników z funduszu rozwoju obszarów wiejskich UE do 7 000 euro dla rolników indywidualnych. Zwiększenie pułapu pomocy nastąpiło do 2% puli środków na programy rozwoju obszarów wiejskich.

REKOMENDACJE

Wsparcie grup i organizacji producentów rolnych

W dniach 19 czerwca – 17 sierpnia 2020 roku trwa  nabór wniosków w ramach działania 9. „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" finansowanego z budżetu PROW 2014-2020. Wnioski przyjmują Oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uznana przez ARiMR grupa producentów rolnych lub organizacja producentów może otrzymać nawet 100 tys. euro rocznie.

Wytyczne dla organizatorów szkoleń i konferencji

Wiele gospodarstw agroturystycznych i obiektów turystyki wiejskiej to chętnie uczęszczane miejsca organizacji szkoleń, konferencji czy spotkań biznesowych. Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne obowiązujące organizatorów tych wydarzeń w okresie epidemii.

Stypendia pomostowe – rekrutacja on-line
Znany jest już termin rekrutacji do XIX edycji Programu Stypendiów Pomostowych dla tegorocznych maturzystów ze wsi i małych miejscowości,  którzy rozpoczną studia dzienne w akademickich uczelniach publicznych. Aplikacja on-line do składania wniosków będzie aktywna od 12 sierpnia do 14 września 2020 r., do godziny 16.00  na www.stypendia-pomostowe.pl.

Wszechnica.org.pl – wykłady w Internecie

Wszechnica.org.pl to ogólnodostępna baza wykładów popularnonaukowych, wywiadów oraz dyskusji na tematy społeczno-polityczne do obejrzenia i wysłuchania on-line. Serwis redagowany jest w zespole Fundacji Wspomagani Wsi. Portal skierowany jest do wszystkich internautów, w szczególności do mieszkańców wsi i małych miast, którym w ten sposób dana jest możliwość dostępu do rzetelnej wiedzy przekazywanej przez najlepszych specjalistów oraz śledzenia aktualnych debat na różnorodne tematy.

AKCJE

Kampania „Odpoczywaj w Polsce"
Aby wesprzeć polską branżę turystyczną, w wychodzeniu z kryzysu spowodowanego pandemią, Polska Organizacja Turystyczna promuje turystykę krajową i prowadzi kampanię „Odpoczywaj w Polsce". Celem akcji jest zainspirowanie Polaków do podróżowania po kraju i korzystania z rodzimych atrakcji turystycznych, w tym turystyki wiejskiej. Akcja została opracowana wspólnie z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi.

Kampania "Wypoczywaj w Polsce - Odpoczywaj na wsi"
"Wypoczywaj w Polsce - Odpoczywaj na wsi" to hasło kampanii edukacyjno-informacyjnej, która ma wspierać turystykę wiejską w wychodzeniu z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Spot kampanii miał już swoją premierę w TV.

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009