Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Relacja z seminarium "Miejsca pracy na obszarach wiejskich"

10.12.2019

Seminarium “Vibrant Rural Areas: Rural Jobs’” zorganizowane zostało przez Punkt Kontaktowy Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (PK ENRD) 27 listopada 2019 r. w Brukseli.

W seminarium uczestniczyli między innymi przedstawiciele lokalnych grup działania, instytucji zarządzających, władz regionalnych i lokalnych, przedsiębiorstw, instytutów badawczych i organizacji pozarządowych z państw członkowskich UE, takich jak między innymi: Austria, Belgia, Finlandia, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Portugalia. Polskę reprezentowała Anna Rosa, z-ca Dyrektora Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa, Polskiej Akademii Nauk.

Spotkanie umożliwiło:

  • dyskusję na temat różnych aspektów zatrudnienia na wsi i mechanizmów wsparcia publicznego, aktualnych problemów i trendów dotyczących zatrudnienia na obszarach wiejskich, w tym przede wszystkim tworzenia i utrzymania miejsc pracy,
  • zaprezentowanie inspirujących inicjatyw podejmowanych na obszarach wiejskich,
  • wymianę informacji o krajowych politykach związanych z zatrudnieniem na obszarach wiejskich,
  • wymianę doświadczeń i wyrażanie poglądów oraz opinii związanych z wyzwaniami dotyczącymi wiejskich rynków pracy.

Spotkanie było podzielone na trzy części. W pierwszej wprowadzającej Janet Dwyer, (Professor Polityki wobec Obszarów Wiejskich na Uniwersytecie Gloucestershire oraz Dyrektor Instytutu Badawczego dotyczącego Obszarów Wiejskich i Wspólnot – Countryside and Community Research Institute, z Wielkiej Brytanii) zaprezentowała możliwości zatrudnienia na obszarach wiejskich oraz opowiedziała o możliwych mechanizmach wsparcia związanych z rynkiem pracy na wsi. Następnie Juuso Kalliokoski (z Ministertswa Rolnictwa i Leśnictwa z Finlandii) wypowiedział się na temat przyszłej WPR, a Anna Rosa (z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN) przedstawiła sytuację na rynku pracy na obszarach wiejskich w Polsce (Employment in rural Poland-pobierz).

 

Zdjęcie: Anna Rosa

Podczas drugiej części spotkania w grupach dyskutowano o:

  • Wymiarze społecznym miejsc pracy na wsi - w ramach spotkania prezentację o zatrudnianiu słabszych grup miała Petra Martinu, (LAG Policsko, Czechy), a następnie Pani Helena Isakson, (Federacja Szwedzkich Rolników, Szwecja) opowiedziała o wsparciu biznesowym dostosowanym do potrzeb kobiet wiejskich.
  • Ścieżkach tworzenia i utrzymania miejsc pracy na obszarach wiejskich - w tej grupie Francesca Gironi, (Coldiretti, Włochy) opowiedziała o rolnictwie wielofunkcyjnym, a wsparcie gminne dla przedsiębiorców, zaprezentowała Mara Saldabola, (Gmina Alūksne, Łotwa).
  • Nowych trendach w zatrudnieniu na obszarach wiejskich - w ramach tej grupy o wspieraniu pracowników pracujących zdalnie, opowiedziała June Bolneo, (GrowRemote, z Irlandii), a Marcello Piccinni, (Fiusis, Włochy) zaprezentował działalność gospodarczą, którą prowadzi na obszarach wiejskich, a która dotyczy produkcji energii elektrycznej z drzew oliwnych we Włoszech.

 

Zdjęcie: Anna Rosa

W ramach spotkania zorganizowany był również panel, podczas którego dyskutowano o wykorzystaniu wsparcia publicznego w celu zwiększania zatrudnienia na obszarach wiejskich.  Moderatorem tego panelu była w/w Janet Dwyer, a w panelu udział wzięli:

  • Marina Brakalova, Przedstawicielstwo Bułgarii przy UE, Bułgaria,
  • Lyubomira Derelieva, Dyrekcja Generalna Zatrudnienie (EMPL), Komisja Europejska,
  • Orsolya Frizon-Somogyi, Dyrekcja Generalna Rolnictwa (AGRI), Komisja Europejska
  • Andor Urmos, Dyrekcja Generalna Polityki Regionalnej (REGIO), Komisja Europejska. 

Zdjęcie: Anna Rosa

Najważniejsze tematy poruszone podczas spotkania dotyczyły rynku pracy na obszarach wiejskich, a w szczególności:

  • dostępu do usług i infrastruktury oraz wiedzy i kapitału,
  • polaryzacji rynku pracy,
  • problemów depopulacji,
  • mechanizmów wsparcia publicznego,
  • dywersyfikacji działalności na obszarach wiejskich,
  • migracji,
  • dezagraryzacji,
  • sezonowości pracy w rolnictwie,
  • zmian klimatycznych i problemów z tym związanych na obszarach wiejskich,
  • włączenia społecznego.

Uczestnicy podkreślali również, jak ważne są trendy demograficzne, w tym starzenie się społeczeństwa, które stawiają niewątpliwie wyzwania adaptacyjne obszarom wiejskim.

Wszystkie materiały ze spotkania w Brukseli dostępne są tutaj: https://enrd.ec.europa.eu/news-events/events/enrd-workshop-vibrant-rural-areas-rural-jobs_en  

Notatkę sporządziła: Anna Rosa, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (arosa@irwirpan.waw.pl). Tłumaczenia stosowanych przez prelegentów pojęć i tytułów projektów zostały dokonane przez autorkę notatki.

Pobierz notatkę

Employment in rural Poland - pobierz prezentację

Udział pani dr Anny Rosa w spotkaniu finansowany był ze środków Jednostki Centralnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009