- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Z pola do garnka – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw
Operacja pn. „Z pola do garnka – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw” realizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie jako Partnera KSOW w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan Operacyjny na lata 2016-2017 dobiegła końca.
W terminach 27-29.09.2017 r., 4-6.10.2017 r., 11-13.10.2017 r., 18-20.10.2017 r., zorganizowano w Centrum Produktu Lokalnego (CPL) w Rzuchowej k/Tarnowa, cztery, trzydniowe spotkania w formie wyjazdów studyjnych/wykładów/warsztatów, w których uczestniczyło łącznie 191 osób z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, prowadzących w gospodarstwach produkcję metodami ekologicznymi. Uczestnicy zostali zapoznani z tworzeniem krótkich łańcuchów dostaw, co w perspektywie czasu, ułatwi podjęcie przez rolników decyzji o wspólnej organizacji sprzedaży produktów pochodzących z prowadzonych gospodarstw. W ramach wykładów pierwszego dnia przedstawione zostały różne formy sprzedaży produktów z gospodarstw rolnych, w tym sprzedaży przez Internet, jak też regulacje prawne tejże sprzedaży, pokazano uczestnikom jak zorganizować grupy współpracy w innych regionach Polski, na przykładzie stowarzyszenia „Paczki od rolnika”.
Drugiego dnia odbyły się wizyty studyjne w czterech gospodarstwach, rolników współpracujących w ramach „Paczki od rolnika”, właściciele których przedstawili bezpośrednie korzyści wynikające z takiej formy współdziałania. Na warsztatach, trzeciego dnia, zapoznano uczestników z podejściem biznesowym, marketingiem oraz promocją sprzedaży produktów pod szyldem wspólnej marki. Uczestnicy aktywnie uczestniczyli w warsztatach, pracując w grupach i prezentując swoje opracowania. Element biznesowy bardzo zainteresował uczestników, którzy rzadko spotykają się z
elementem szkoleniowym. Bardzo duża grupa uczestników po zapoznaniu się z niuansami wspólnej sprzedaży przez Internet, wyraziła chęć uczestniczenia w takiej formie współpracy. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wspólna sprzedaż produktów pozwoli na zwiększenie asortymentu, wzbogaci ofertę, przez co umożliwi otwarcie się również na rynki zagraniczne.
Relacja z wydarzeń - pobierz
Dokumenty do pobrania z 3 dniowych wyjazdów studyjnych/wykładów/warsztatów:
- Monika Gondek - Regulacje prawne
- Jolanta Zych – sprzedaż bezpośrednia
- Jolanta Zych – rolniczy handel detaliczny
- Małgorzata Bartkiewicz – dobre praktyki
- Jan Czaja – marketing, promocja
Publikacja podsumowującą cykl wyjazdów studyjnych
News z dnia 23.08.2017 - zobacz
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi