Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Od bacówki do fabryki, dobre praktyki - wyjazd studyjny

A gdyby tak rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady… czyli ,,Wyjazd studyjny – od bacówki do fabryki, dobre praktyki - podsumowanie

W dniach 29 sierpnia do 2 września 2017 r. odbył się wyjazd studyjny do województwa podkarpackiego w ramach  ogólnopolskiego projektu obejmującego 5 województw: kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie oraz podkarpackie. Uczestnikami byli reprezentanci ze świata nauki, ośrodków doradztw rolniczych, regionalnych związków hodowców owiec i kóz oraz hodowcy.

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Chorzelów, gdzie zostali powitani przez pracowników Zakładu jak oraz Prezesa – Pana Jerzego Fijała. Odbyło się szkolenie, podczas którego została przedstawiona działalność Instytutu i zaprezentowana część związana z małymi przeżuwaczami - ich alternatywnym zastosowaniem oraz przedstawione zostały najnowsze wyniki badań, prowadzone przez Instytuty Zootechniki (materiały do pobrania znajdują się na stronie). Później zwiedzono Instytut Zootechniki, gdzie pokazana została owca rasy świniarka, bardzo odporna na choroby w szczególności na kulawkę, dzięki temu może być wykorzystana do spasania na terenach podmokłych w całym kraju.

W kolejnych dniach hodowcy ugościli przybyłych w swoich domach i oprowadzali po gospodarstwach. Były to gospodarstwa zarówno owczarskie jak i koźlarskie w miejscowościach: Lutowiska (gdzie uczestnicy zostali dodatkowo powitani przez przedstawicieli Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale), Osławice, Mszana oraz Dębowiec. Hodowcy chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami a producenci serów częstowali serami własnej produkcji. W restauracji Trafunek w Dębowcu można było spróbować wielu dań z mięsa owczego, uczestnicy byli zachwyceni różnorodnością i smakowitością potraw. Hodowcy opowiadali również o swoich problemach związanych z hodowlą zwierząt – głównymi problemami w województwie podkarpackim jak i w innych województwach są problemy z ubojem zwierząt na własne potrzeby, dodatkowo na górzysto-leśnych terenach istnieje problem drapieżników a mianowicie wilków, które z jednej strony wyłapują najsłabsze osobniki ale też i jagnięta.

Celem wyjazdu studyjnego jest promowanie hodowli małych przeżuwaczy oraz promocja produkcji serowarskiej i produktów z mięsa owczego i jagnięcego. Pokazane praktyki promowały jakość życia na wsi i promowały wieś jako miejsce do życia i rozwoju zawodowego. Znacząco ułatwiły transfer wiedzy między samymi uczestnikami jak i pracownikami Instytutu Zootechniki i hodowcami z województwa podkarpackiego. Upowszechniona została wiedza w zakresie innowacyjnych rozwiązań w hodowli małych przeżuwaczy przez doktorów z Instytutu Zootechniki podczas szkolenia w Chorzelowie. Hodowla owiec może mieć zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Wełna może być użyta jako materiał izolacyjny w budownictwie zamiast waty szklanej czy styropianu, dodatkowo owce mogą być wypasane na wałach przeciwpowodziowych, chronią bioróżnorodność gatunkową na użytkach zielonych i eliminują niepożądane rośliny. Z naukowego punktu widzenia zostały przedstawione jako model badań medycznych; dzięki budowie anatomicznej i fizjologii niektórych narządów są modelem badawczym wykorzystywanym w kardiologii, ortopedii, chirurgii jamy brzusznej i chirurgii ogólnej.

Założone cele zostały spełnione, zdobyta wiedza przysłuży się uczestnikom z odmiennych województw a niezapomniane podkarpackie widoki, smak kozich serów, jagnięciny i życzliwość tamtejszych ludzi pozostanie w pamięci ludzi na długo.

 

  • Alternatywne wykorzystanie owiec Jacek Sikora - pobierz
  • Aspekty chowu i hodowli owiec Anna Jarzynowska pobierz
  • Historia Zakładu Doświadczalnego IZ PIB Chorzelów Sp. z o.o., Hodowla owcy rasy świniarka Stanisława Kuczera, Daniel Panek pobierz

Tekst: Anna Mońko, KPODR Minikowo

Foto: Marta Adamowicz KPODR, Krystyna Plata PODR, Anna Mońko KPODR

         

News z 11.09.2017 - zobacz


Informacje o operacji

Termin realizacji operacji – 29.07.2017 r. do 29.09.2017 r.

Od kilkunastu lat obserwujemy w Polsce niską produkcję owczarską w porównaniu do lat 70-tych i 80-tych. Należy docenić walory zdrowotne i smakowe mięsa baraniego i jagnięciny pochodzących z polskich gospodarstw. Jest to produkt niszowy, trudny do zdobycia oraz ekskluzywny w niektórych rejonach naszego kraju, porównywalny często z dziczyzną. Stanowi również doskonałą alternatywę dla łatwo dostępnej wieprzowiny czy drobiu. Zwierzęta karmione zielonkami lub innymi paszami objętościowymi, cechują się mięsem o mniejszej zawartości tłuszczu i korzystnym profilem kwasów tłuszczowych. Podobnie jest z serami pochodzącymi z mleka owczego i koziego. Mleko kozie idealnie nadaje się do wyrobu serów i jest polecane szczególnie dla alergików.

Zarówno hodowla owiec jak i hodowla kóz sprawdza się najlepiej w systemie ekstensywnej produkcji z wykorzystaniem ras zachowawczych. Małe przeżuwacze znakomicie wykorzystują użytki zielone, pastwiska dając nam zarówno ekskluzywny jak i tradycyjny produkt po który konsumenci, chętnie sięgają.

Grupa docelowa : 40 osób reprezentujących następujące grupy odbiorców:

 3 - 4 specjalistów/doradców z wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego z 4 województw = 12 - 14 osób

 1 lub 2 pracowników naukowych związanych z branżą małych przeżuwaczy z 3 województw (w  woj. pomorskim brak uczelni wyższej technologiczno-przyrodniczej) = 3 - 6 osób

 1 - 2 pracowników naukowych z Instytutu Zootechniki-PIB Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka

 1 - 2 pracowników regionalnych związków hodowców owiec i kóz z 4 województw = 4 - 8 osób

12 hodowców owiec z 4 województw

2. Ramowy plan wyjazdu studyjnego:

29.08.2017 r. 1 dzień – Wyjazd z Minikowa

Przyjazd do hotelu w okolicach Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Chorzelów Sp. z o.o ,  spotkanie integracyjne uczestników i przeprowadzenie krótkiego panelu dyskusyjnego nt. hodowli owiec w poszczególnych województwach, wymiana doświadczeń, nocleg.

30.08.2017 r. 2 dzień – Wyjazd do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Chorzelów Sp. z o.o gdzie zaprezentowana zostanie hodowla owiec rasy świniarka. Oprowadzenie po Instytucie, zapoznanie z pracami jakie odbywają się na jego terenie i ostatnimi doniesieniami naukowymi, przejazd autokarem w kierunku Soliny, nocleg.

31.08.2017 r. 3 dzień – wizyty w 2 gospodarstwach demonstracyjnych, specjalizujących się w produkcji owiec z przeznaczeniem na mięso, panel dyskusyjny dot. produkcji baraniny i jagnięciny, nocleg.

01.09.2017 r. 4 dzień – wizyty w 2 gospodarstwach demonstracyjnych, specjalizujących się w produkcji owiec i kóz z przeznaczeniem na produkcję serów, panel dyskusyjny dot. produkcji serów kozich i owczych, degustacja serów.

02.09.2017 r. 5 dzień - powrót do Minikowa,

nieuwzględnienie kosztu kolacji 5 dnia wyjazdu studyjnego oraz

nieuwzględnienie kosztu jednego noclegu spowodowane  jest powrotem w godzinach nocnych/wczesno porannych do Minikowa

3.Przewidywane efekty realizacji operacji oraz przewidywany wpływ jej realizacji na rozwój obszarów wiejskich

Przewidziane efekty są zgodne z przewidywanym 1 celem KSOW – Zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz działaniem 6 KSOW, ponieważ wyjazd studyjny ułatwi wymianę wiedzy pomiędzy podmiotami, które bezpośrednio mają wpływ na inicjatywy związane z rozwojem obszarów wiejskich i rozpowszechnienie rezultatów działań rozwoju. Po odbytym wyjeździe studyjnym, w którym weźmie udział 40 osób, powstanie krótki fotoreportaż oraz prezentacja do wykorzystania na szkoleniach z hodowcami owiec i kóz w poszczególnych województwach. Efektem będzie rozpowszechnienie skutecznych praktyk hodowlanych oraz promowanie produkcji serowarskiej i produktów z mięsa owczego i jagnięcego w danym województwie w oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenia podczas wyjazdu studyjnego. Powstanie Artykuł w miesięczniku ,,Wieś Kujawsko-Pomorska” oraz zostaną zamieszczone informacje na stronie internetowej www.kpodr.pl  oraz partnerskich stronach www.


 

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009