- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Unijny sektor drobiarski obawia się umowy o wolnym handlu z USA
Przedstawiciele unijnego sektora drobiu coraz dobitniej wyrażają swoje obawy dotyczące nowej umowy handlowej UE z USA – Transatlantyckiego Partnerstwa na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP). Domagają się specjalnego traktowania przemysłu drobiarskiego. Negocjacje TTIP zainicjowano w 2013 r., a potrwają one prawdopodobnie do 2019-2020 r. W lutym br. rozpoczęła się 12 runda rozmów. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie największej unii gospodarczej na świecie, stanowiącej prawie połowę globalnego PKB i jedną trzecią wymiany handlowej. Negocjacje mają na celu m.in. usunięcie barier w handlu – ceł, zbędnych przepisów i regulacji oraz ograniczeń w zakresie inwestycji w wielu sektorach gospodarki, aby ułatwić wzajemny handel towarami i usługami oraz inwestycje.
TTIP ma zapewnić również wzajemny bezcłowy i nieograniczony dostęp dla produktów rolnych. Dla rynku drobiu w UE może to oznaczać zakłócenia. Unijne przepisy z zakresu dobrostanu zwierząt są bardziej rygorystyczne niż w USA, co wpływa na wyższe koszty produkcji. Nakłady w drobiarstwie w UE są średnio o 20-25% wyższe niż w USA. Jak do tej pory unijny rynek chronią przed nadmiernym napływem produktów drobiowych z krajów trzecich kontyngenty importowe i dodatkowe należności celne. Zdaniem ekspertów, słabsza konkurencyjność unijnego przemysłu drobiarskiego jest zagrożeniem dla produkcji tradycyjnej.
Aby zapobiec zakłóceniom w przyszłości, Komisja Europejska wystosowała wniosek o ochronę szczególnie wrażliwych produktów rolnych, które byłyby wyłączone z umowy handlowej z USA. Zakres rzeczowy tych produktów nie został jednak określony. Przedstawiciele unijnego sektora drobiu, jaj i wieprzowiny domagają się, aby do wykazu produktów wrażliwych włączyć również ich produkty.
UE eksportuje do USA głównie produkty spożywcze wysokoprzetworzone – jak napoje alkoholowe, przetwory mięsne, wyroby cukiernicze oraz mrożonki owocowe. Import rolny z USA to głównie pasze, tytoń, wino, ryby, migdały i pistacje oraz whisky.
Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA
Słowa kluczowe : TTIP, partnerstwo, UE, USA, drobiarstwo, produkty wrażliwe