Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Krótkoterminowa prognoza Komisji Europejskiej dla rynku drobiu

29.07.2015

W lipcu br. Komisja Europejska opublikowała nową „Krótkoterminową prognozę produkcji upraw polowych, mięsa i mleka w UE”. Eksperci Komisji przewidują, że w 2015 r. produkcja wewnętrzna brutto mięsa drobiu w UE wzrośnie w skali roku o 1,8% do ok. 13,5 mln ton. Ekspansji poziomu wytwarzania będą sprzyjały niższe ceny pasz. W pierwszym kwartale br. unijna produkcja drobiu wzrosła o 4% wobec tego samego okresu 2014 r. Największą dynamikę wzrostu zaobserwowano w Polsce (+16%), Hiszpanii (+8%), Francji (+4%) i Niemczech (+2%). W 2016 r. wzrostowa tendencja w UE powinna utrzymać się (+1,5% do 13,7 mln ton), pod warunkiem braku większych zakłóceń sytuacji rynkowej (choroby drobiu, wzrost cen pasz itp.).

Komisja prognozuje, że po znacznym wzroście w 2014 r. (+4%), spożycie drobiu w UE w 2015 r. zwiększy się już tylko o 1%, a w 2016 r. o dalsze 1,7% do 13 mln ton, czyli przeciętnie do 25,5 kg na jednego mieszkańca. Konkurencyjność cenowa w porównaniu z mięsem czerwonym oraz wzrost produkcji będą nadal faworyzowały mięso drobiu.

Epidemia ptasiej grypy w USA oraz silny dolar prawdopodobnie osłabią konkurencyjność amerykańskiego drobiu na rynkach zagranicznych, co pozwoli UE dostarczać większe ilości białego mięsa do niektórych państw azjatyckich i afrykańskich, jak np. Hongkong czy Angola, gdzie do tej pory dominowali Amerykanie. W 2015 r. unijny eksport mięsa drobiu wzrośnie prawdopodobnie o 6,3% do ok. 1,4 mln ton, wspierany silnym popytem ze strony Azji i Afryki.

W 2016 r. dynamika wzrostu wywozu zmniejszy się do ok. 1,7% ze względu na spodziewany powrót drobiu z USA na rynek światowy oraz przejęcie przez Brazylijczyków większego udziału w Chinach (po zniesieniu embarga na brazylijskie mięso) oraz w Arabii Saudyjskiej (zatwierdzenie nowych zakładów).  W 2015 r. unijny import mięsa drobiu obniży się prawdopodobnie o ok. 3%, głównie ze względu na spadek dostaw z Brazylii. Spowolnienie gospodarcze w tym kraju wpłynęło na spadek spożycia wewnętrznego wołowiny na korzyść mięsa drobiu. Brazylia zmieniła również preferowane kierunki zbytu dla swojego drobiu, zyskując większe udziały w rynku chińskim.   

Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009