Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

UE – rosnąca produkcja, malejący eksport mięsa w 2014 r.

06.08.2014

Z ostatniego raportu Komisji Europejskiej z lipca br. dotyczącego sytuacji na unijnym rynku mięsa wynika, że w 2014 r. eksport mięsa ogółem ze Wspólnoty obniży się o 4,7% do 3 mln 529 tys. ton. W następnym roku wywóz może wzrosnąć o 0,5% do 3 mln 546 tys. ton. Będzie to jednak nieznaczny wzrost biorąc pod uwagę zwyżkę produkcji wszystkich głównych gatunków mięsa w UE. Największy spadek eksportu będzie dotyczył mięsa wieprzowego (o 7% do 2 mln 53 tys. ton), co wiąże się z embargiem na unijną wieprzowinę wprowadzonym przez Rosję w związku z pojawieniem się afrykańskiego pomoru świń na Litwie i w Polsce. W pierwszych czterech miesiącach br. unijny eksport tego gatunku mięsa do Rosji zmniejszył się o 80%, co zostało częściowo zrekompensowane 16% wzrostem wywozu do krajów azjatyckich. Trzeba jednak zaznaczyć, że w skali całego roku wzrost wywozu unijnej wieprzowiny do Azji nie pokryje strat ponoszonych przez Unię, wynikających z rosyjskiego embarga. Trzeba także wspomnieć, że unijni eksporterzy korzystają w wywozie do krajów azjatyckich z mniejszej obecności dostawców ze Stanów Zjednoczonych, które walczą z epidemią biegunki świńskiej. Biorąc pod uwagę niepewność dotyczącą przyszłości dostaw do Rosji, Komisja prognozuje, że w 2015 r. unijny eksport tego gatunku mięsa może zwiększyć się nieznacznie (o 0,2%). Sytuację tą może zmienić jedynie zaakceptowanie przez Rosjan systemu regionalizacji eksportu wieprzowiny z Unii. Komisja prognozuje, że produkcja (brutto) wieprzowiny w Unii w 2014 r. wzrośnie tylko o 0,2% do 22 mln 464 tys. ton. Większej podaży mięsa można spodziewać się w Danii i w Holandii, co zrekompensuje jej redukcję we Francji, Niemczech oraz w Hiszpanii. W 2015 r. produkcja wieprzowiny w UE może zwiększyć się o 0,8% do 22 mln 637 tys. ton.

W br. eksport mięsa drobiowego ze Wspólnoty może obniżyć się drugi raz z rzędu, tym razem o 2,4% do 1 mln 268 tys. ton. Mniej unijnego drobiu może trafić na Ukrainę, co będzie związane z trudną sytuacją polityczną oraz wzrostem samowystarczalności. Eksport do Rosji zwiększył się co prawda w pierwszych czterech miesiącach 2014 r., ale tendencja ta raczej nie zostanie utrzymana. Dywersyfikacja wysyłek do Afryki Południowej i Beninu nie zrekompensuje spadku eksportu do Hongkongu, Arabii Saudyjskiej oraz na Ukrainę. Tymczasem produkcja mięsa drobiowego w Unii rośnie stale od lat. Trend ten będzie dalej kontynuowany, choć jego tempo raczej osłabnie ze względu na oczekiwany wzrost produkcji mięsa wieprzowego oraz wołowiny w najbliższych latach.

W odróżnieniu od wieprzowiny oraz mięsa drobiowego Komisja Europejska spodziewa się większego wzrostu eksportu mięsa wołowego, wynikającego z rosnącej produkcji, niż poprzednio prognozowano. W 2014 r. produkcja (brutto) mięsa wołowego w UE wzrośnie o 1,2% do 7 mln 624 tys. ton, a w 2015 r. zwiększy się o dalsze 2,3% do 7 mln 799 tys. ton. Będzie to wynikiem rosnącego stada bydła mlecznego w większej liczbie krajów Wspólnoty, co z kolei jest związane z wysokimi cenami mleka oraz likwidacją kwot mlecznych od 2015 r. Po dwóch latach znacznego spadku eksportu mięsa wołowego z Unii, w 2014 r. eksport tego gatunku mięsa wzrośnie o 4,6% do 169 tys. ton.

W 2014 r. zwiększy się zarówno produkcja, jak i wywóz mięsa owczego z krajów Wspólnoty. Będzie to efekt poprawy opłacalności produkcji w sektorze oraz wzrostu światowego popytu na mięso. W br. Unia może wyeksportować 39 tys. ton tego gatunku mięsa, tj. o 8,1% więcej niż w 2013 r. W następnym roku poziom tego eksportu będzie zbliżony.

Opracowanie: Paweł Kostrzyński - FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009