- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Prognozy FAO dla światowego rynku wołowiny
Według ostatniego raportu FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), w 2014 r. światowa produkcja mięsa wołowego wzrośnie tylko o 0,5%, i wyniesie 68 mln ton. Należy przy tym podkreślić, że trend ograniczonego wzrostu produkcji wołowiny na świecie obserwowany jest od wielu lat. Niewielkiego wzrostu produkcji (na poziomie 2,3% do 39,5 mln ton) można spodziewać się w krajach rozwijających się, przede wszystkim w Ameryce Środkowej, na Karaibach oraz w Azji. Produkcja tego gatunku mięsa w krajach rozwiniętych obniży się natomiast o 1,9% do 28,5 mln ton, głównie z względu na jej spadek w Ameryce Północnej oraz w mniejszym stopniu w Oceanii.
W 2014 r. wzrośnie produkcja mięsa wołowego w krajach południowoamerykańskich, tj. w Brazylii, Argentynie, Urugwaju oraz w Paragwaju. W Brazylii wytwórczość tego gatunku mięsa zwiększy się prawdopodobnie o ponad 300 tys. ton do 9,9 mln ton. W Azji, można oczekiwać kontynuacji wzrostu produkcji w Indiach, a także niewielkiej jej zwyżki w Chinach (o 2% do 6,8 mln ton). W 2014 r. mniej wołowiny wyprodukuje natomiast Korea Południowa, ze względu na rosnący wpływ ze strony silnie cenowo konkurencyjnej pozycji wieprzowiny. W Afryce, niewielki wzrost produkcji odnotują prawdopodobnie Egipcjanie oraz farmerzy z RPA. Przedłużająca się susza w Stanach Zjednoczonych przyczyni się do 4,5% spadku produkcji wołowiny w tym kraju do 11 mln ton. Niewielki wzrost produkcji odnotuje natomiast sąsiednia Kanada. Ze względu na skutki suszy mniej mięsa wołowego wyprodukuje Australia oraz Nowa Zelandia. Niewielki spadek produkcji wołowiny oczekiwany jest także w Rosji. W krajach UE osłabienie redukcyjnego trendu pogłowia bydła przyczyni się do niewielkiego wzrostu produkcji wołowiny, o 1% do 7,4 mln ton.
W 2014 r. do światowego handlu trafi prawdopodobnie 9,4 mln ton mięsa wołowego, tj. o 3,5% więcej niż przed rokiem. Do wzrostu tego, pomimo znacząco wysokich cen wołowiny na rynkach, przyczyni się rozbudowany popyt konsumencki oraz braki podażowe w niektórych krajach. O 18% więcej mięsa wolowego (1,2 mln ton) sprowadzą Chiny, potwierdzając tym samym dominującą pozycję światowego importera. Więcej wołowiny sprowadzą także inne kraje azjatyckie, tj. Japonia, Korea Południowa oraz Malezja. W 2014 r. zwiększy się również przywóz tego gatunku mięsa do krajów UE oraz do Stanów Zjednoczonych (o 3,3%). Wzrost importu ze strony Rosji będzie niewielki (0,6%), natomiast inni ważniejsi importerzy, jak Wietnam, Egipt, Kanada i Wenezuela sprowadzą mniej wołowiny lub tyle samo, co przed rokiem. Znacznego wzrostu eksportu tego gatunku mięsa można oczekiwać ze strony Brazylii (wzrost o 8%) oraz Indii (wzrost o 6%). Wzrost ten będzie wynikiem silnego popytu oraz wysokich cen. Te same czynniki przyczynią się do wzrostu eksportu wołowiny z Argentyny, Paragwaju oraz Urugwaju. Niewielkie wzrosty eksportu odnotuje Kanada, kraje UE, Meksyk oraz USA. Susza i przebudowa stada bydła przyczynią się do obniżenia eksportu wołowiny z Australii (spadek o 0,3%) oraz z Nowej Zelandii (spadek o 2,3%), które posiadają wspólnie 20% udział w światowych handlu wołowiną.