Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Dobre prognozy dla rynku drobiu w UE do 2023 r.

15.01.2014

W grudniu 2013 r. Komisja Europejska opublikowała raport „Perspektywy dla rynków rolnych i dochodów rolniczych w UE w latach 2013-2023”. Opracowanie zawiera m.in. prognozę korzystnej sytuacji na unijnym rynku drobiu w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Eksperci Komisji przewidują, że produkcja mięsa drobiu w UE będzie rosła najbardziej ze wszystkich gatunków mięsa – średnio o 0,8% rocznie i w 2023 r. sięgnie 13,6 mln ton. W porównaniu z 2012 r. przeciętny poziom wytwarzania będzie o 7% wyższy. Przewidywany wzrost produkcji będzie jednak ograniczony ze względu na utrzymywanie się wysokich cen pasz, które będą jednak poniżej rekordowego poziomu z lat 2011 i 2012.

Tempo wzrostu produkcji drobiu w ostatnich 3 latach zostało spowolnione w porównaniu z poprzednim okresem z uwagi na znaczne zwiększenie kosztów produkcji żywca, co wpłynęło na spadek opłacalności chowu. Krótki cykl produkcyjny drobiu wpływa jednak na utrzymywanie się wysokiej konkurencyjności sektora drobiarskiego. Jest on też bardziej elastyczny niż inne działy produkcji zwierzęcej i może szybciej reagować na zmiany popytu czy wyższe nakłady. W 2011 r. i 2013 r. dynamika wzrostu spożycia mięsa drobiu w UE zmniejszyła się ze względu na niepewną sytuację gospodarczą oraz większą skłonność konsumentów do oszczędzania. Ogólne otoczenie ekonomiczne – niski wzrost gospodarczy, bezrobocie oraz konkurencyjność cenowa sprzyjały jednak wzrostowi  konsumpcji mięsa białego w porównaniu ze spadkiem spożycia mięsa czerwonego. W 2013 r. unijna produkcja mięsa drobiowego wyniosła 12,76 mln ton i była o 0,8% wyższa wobec roku poprzedniego, rekompensując częściowo niższą podaż mięsa czerwonego.
W najbliższej dziesięciolatce zwiększy się zarówno globalny, jak i unijny popyt na mięso białe, zarówno ze względu na jego wysokie właściwości odżywcze, jak i konkurencyjne ceny. Komisja Europejska prognozuje, że do 2023 r. spożycie mięsa drobiowego w UE zwiększy się o 7% wobec 2012 r. do 13 mln ton.  Konsumpcja na jednego mieszkańca wzrośnie o 5% do 22,1 kg. Światowe spożycie mięsa drobiowego wzrośnie o jedną czwartą, co będzie sprzyjało unijnemu eksportowi.

Wywóz drobiu z UE wzrósł znacznie w 2010 r. (+24%) i 2011 r. (+12%) w odpowiedzi na rosnący popyt globalny. W 2012 i 2013 r. nastąpiło już jednak spowolnienie tempa wzrostu eksportu odpowiednio do 2% i 1%, głównie ze względu na spadek sprzedaży do Hongkongu i Rosji, co zostało częściowo zrekompensowane wyższymi wysyłkami do krajów afrykańskich (głównie RPA i Beninu) oraz Arabii Saudyjskiej. Obniżenie stawek subsydiów do eksportu mrożonych tuszek kurcząt w  październiku 2012 r., a następnie ich całkowite zniesienie w styczniu 2013 r., nie miały znaczącego wpływu na wielkość wywozu poza UE.    

Unia Europejska pozostanie w ciągu nadchodzących 10 lat eksporterem netto mięsa drobiu. Zgodnie z przewidywaniami, obecny dynamiczny popyt importowy ze strony Bliskiego Wschodu (głównie Arabii Saudyjskiej) oraz Chin powinien utrzymać się i spowodować wzrost unijnego eksportu o ok. 15% powyżej średniej z lat 2010-2012 do 1,4 mln ton w 2023 r. Wzrosną również zakupy unijnego drobiu przez RPA i Ghanę. Wzrost krajowej produkcji drobiarskiej spowoduje natomiast obniżenie popytu ze strony Rosji, a wielkość przywozu z UE będzie oscylowała wokół poziomu kontyngentu importowego (ok. 800 tys. ton). Unijny eksport drobiu będzie głównie skoncentrowany na segmencie niższej jakości, czyli elementach tuszki, które nie znajdują popytu na rynku wewnętrznym.

Unijny import drobiu jest od kilku lat stabilny i oscyluje wokół 830-840 tys. ton rocznie. Pozycję największego dostawcy utrzymała Brazylia, przy spadku wolumenu dostaw, co zostało spowodowane ograniczoną podażą oraz większym zainteresowaniem rynkiem azjatyckim przez brazylijskich eksporterów. Zwiększyły się natomiast unijne zakupy w Tajlandii w wyniku wznowienia przez UE importu surowego mięsa kurcząt z tego kraju od 1 lipca 2012 r. Komisja prognozuje, że do 2023 r. unijny przywóz drobiu wzrośnie wobec 2012 r. o 1,2% do 855 tys. ton.

W 2012 r. i 2013 r. ceny drobiu w UE były rekordowo wysokie i wyniosły średnio 2000 EUR/t. W drugiej połowie 2013 r. unijny drób zaczął jednak tanieć dzięki obniżeniu cen zbóż po nowych zbiorach. Ze względu na utrzymywanie się kosztów pasz na stosunkowo wysokim poziomie w prognozowanym okresie oraz rosnące zapotrzebowanie wewnętrzne i eksportowe, ceny drobiu powinny stopniowo odbudować się po spadku w 2014 r.  do ok. 1850 EUR/t. Pod koniec analizowanego okresu ceny rynkowe drobiu przekroczą prawdopodobnie poziom z 2012 r., sięgając 2077 EUR/t w 2023 r.

Polska jest już od lat jednym z czołowych producentów i eksporterów mięsa drobiu w UE. W 2012 r. była czwartym unijnym producentem po Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech oraz czwartym eksporterem na rynki krajów trzecich – po Francji, Holandii i Niemczech. Polska jest jednocześnie jednym z najbardziej konkurencyjnych producentów drobiu w UE. W 2013 r. przeciętne ceny sprzedaży mięsa kurcząt brojlerów w Polsce były najniższe w całym ugrupowaniu i stanowiły około 72% średniej unijnej.

Opracowała: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009