- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Produkcja mięsa wołowego w krajach Ameryki Pd. pozostanie "na fali wznoszacej" w 2013 r.
Jak prognozuje amerykańskie ministerstwo rolnictwa (USDA), w 2013 r. produkcja wołowiny w krajach południowo-amerykańskich będzie kontynuowała dalszy wzrost. Więcej wołowiny wyprodukują Brazylijczycy, Argentyńczycy oraz Paragwajczycy. Wzrostowi produkcji będzie towarzyszył także znaczący wywóz tego gatunku mięsa za granicę, z wyjątkiem eksportu z Argentyny, który nadal będzie pozostawał relatywnie niski w stosunku do okresu sprzed paru lat.
Produkcja wołowiny w Brazylii wzrośnie o 2,1% do 9,5 tys. ton. Wzrost ten będzie wynikiem utrzymywania rządowego wsparcia dla rozwoju pogłowia bydła, ustabilizowanego poziomu cen zwierząt, korzystnych warunków pastwiskowych oraz silnego popytu na wołowinę płynącego z rynku światowego. W br. Brazylijczycy mogą wyeksportować 1,6 mln ton wołowiny, tj. o blisko 5% więcej niż przed rokiem. Do wzrostu eksportu przyczynią się zwiększone wysyłki tego gatunku mięsa na rynek rosyjski. Trzeba podkreślić, że wzrost handlu z Rosją będzie w dużej mierze wynikiem blokowania przez Moskwę dostaw towarów mięsnych ze Stanów Zjednoczonych, które nie spełniły rosyjskich standardów związanych z pozostałościami raktopaminy w mięsie. Brazylijski handel wołowiną nie odczuł także żadnych poważnych zakłóceń związanych z wykryciem nietypowego przypadku tzw. choroby szalonych krów (BSE) w stanie Parana pod koniec 2012 r. Na embargo zdecydowało się zaledwie kilka krajów (Arabia Saudyjska, Japonia, RPA, Korea Południowa, Chiny oraz Tajwan), których łączny udział w brazylijskim handlu wołowiną kształtuje się na poziomie poniżej 5%. Problemy eksportu w tych kierunkach zostały zniwelowane poprzez zwiększenie wysyłek wołowiny m.in. do Rosji, krajów Bliskiego Wschodu, Chile, Wenezueli, Hongkongu i Europy. Już w I kwartale 2013 r. Brazylijczycy wyeksportowali łącznie 324,5 tys. ton mięsa wołowego, tj. o jedną czwartą więcej niż przed rokiem.
Według prognoz USDA w br. produkcja wołowiny w Argentynie wzrośnie prawdopodobnie o 7%, i wyniesie 2,8 tys. ton. Do wzrostu tego przyczyni się rosnąca liczba ubijanych zwierząt. Trzeba jednak zaznaczyć, że obserwowany od początku br. stały wzrost liczby ubijanego żywca wołowego płci żeńskiej może przyczynić się do dalszej redukcji stada bydła w tym kraju. W I kwartale 2013 r. produkcja wołowiny w Argentynie zwiększyła się o 6,9% do 680 tys. ton. Tym niemniej rosnąca produkcja jest w większości absorbowana przez rynek krajowy, nie wpływając znacząco na zwiększenie poziomu eksportu. W br. Argentyńczycy mogą wyeksportować około 180 tys. ton mięsa wołowego, tj. niewiele więcej niż przed rokiem. Eksport wołowiny z Argentyny nadal obwarowany jest przez wiele niewygodnych rozporządzeń, co skutecznie hamuje jego rozwój. Ponadto zwiększaniu się eksportu nie sprzyja wysoki poziom cen bydła na rynku wewnętrznym, a także konkurencja ze strony innych krajów południowo-amerykańskich (Urugwaj i Paragwaj) na kluczowych rynkach zbytu, jak Chile, Rosja i Izrael.
W 2013 r. wzrośnie zarówno produkcja, jak i eksport mięsa wołowego z Paragwaju. Będzie to wynik znacznego popytu płynącego z rynku światowego, w szczególności z Rosji. Paragwaj otrząsnął się już po epidemii pryszczycy, która zachwiała handlem wołowiną w 2012 r. Pod koniec ubiegłego roku kraj ten zaczął ponownie zwiększać wywóz mięsa wołowego. W I kwartale br. Paragwajczycy wyeksportowali łącznie 47,4 tys. ton wołowiny, tj. o 44% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Dostawy do Rosji zwiększyły się o 26% do 32,5 tys. ton, natomiast eksport do Chile, największego rynku zbytu przed kryzysem wywołanym przez epidemię pryszczycy, wyniósł zaledwie 1,4 tys. ton. Według prognoz USDA, w 2013 r. Paragwaj może wyeksportować 275 tys. ton mięsa wołowego, tj. o prawie 10% więcej niż w 2012 r. Produkcja wołowiny w tym kraju ukształtuje się prawdopodobnie na poziomie 465 tys. ton, tj. będzie o ponad 8% większa niż w roku ubiegłym.
Opracowanie: Paweł Kostrzyński - FAMMU/FAPA