- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Optymistyczne prognozy dla sektora drobiu na świecie w 2013 r.
Według najnowszego raportu kwartalnego Rabobanku, w 2013 r. nastąpi poprawa sytuacji w światowym sektorze drobiarskim. Po znacznym spadku opłacalności produkcji w wielu regionach świata w 2012 r., pozytywnym sygnałem odwrócenia negatywnych tendencji może być spadek cen kukurydzy w ostatnich miesiącach. Konkurencyjność cenowa drobiu ulegnie w tym roku poprawie, ponieważ ceny wieprzowiny i wołowiny będą nadal rosły, a konsumenci będą chętniej wybierali tańsze mięso białe. Pomimo pozytywnego scenariusza, prognozy wzrostu opłacalności produkcji drobiarskiej na świecie obarczone są ryzykiem związanym z kosztami pasz, ponieważ zapasy zbóż i soi pozostają niskie.
Prognozy tegorocznych zbiorów zbóż i soi w Ameryce Południowej są optymistyczne. W Brazylii, która jest obecnie największym na świecie eksporterem drobiu, po spadku produkcji w 2012 r., od początku tego roku jej opłacalność wzrosła. Niższe koszty wytwarzania notowane są również w Argentynie, gdzie produkcja i eksport w tym roku prawdopodobnie ponownie wzrosną. Również amerykańscy producenci drobiu generują obecnie wyższe zyski od spodziewanych, głównie ze względu na wzrost cen żywca.
W Unii Europejskiej opłacalność produkcji drobiu pogorszyła się w 2012 r., pomimo nieznacznej poprawy w ostatnim kwartale. Prognozy dla unijnych producentów drobiu na 2013 r. są obiecujące ze względu na wolniejszy wzrost cen pasz, spadek produkcji wieprzowiny i wołowiny związane z wprowadzeniem zakazu kojców pojedynczych dla loch prośnych w tym roku oraz zapowiadanym zniesieniem kwot mlecznych. Powyższe czynniki przyczynią się do utrzymywania się cen mięsa czerwonego w UE na wysokim poziomie. Największe zyski generują obecnie sektory drobiarskie w Rosji i na Ukrainie, gdzie lokalne spożycie rośnie.
Regiony, w których wystąpiła nadpodaż produkcji drobiu, jak RPA, Tajlandia czy Indie, będą musiały w ciągu najbliższych kilku miesięcy dostosować poziomy wytwarzania. Najtrudniejsza sytuacja występuje w RPA, gdzie kryzys gospodarczy i wysokie koszty pasz pogarsza rosnący import drobiu z Europy i Ameryki Południowej. W Tajlandii sytuacja podażowo-popytowa uległa ostatnio poprawie, dzięki wzrostowi eksportu w czwartym kwartale ubiegłego roku, jednak opłacalność produkcji jest nadal niska. W 2013 r. spodziewany jest dalszy wzrost wysyłek tajskiego drobiu, głównie do UE i Japonii.
Według Rabobanku, wyniki zakładów drobiarskich w 2013 r. będą w dużej mierze uzależnione od umiejętności dostosowania się do zmiennej sytuacji cenowej zbóż i oleistych. Pomimo, że obecna sytuacja wskazuje na zwolnienie tempa wzrostu cen pasz, pozostaje ryzyko związane ze niskimi zapasami i możliwością pogorszenia prognoz zbiorów. Światowy sektor drobiarski będzie musiał dostosować podaż i być przygotowanym na zmiany kosztów produkcji. Priorytetem zakładów produkcyjnych na 2013 r. będzie optymalizacja struktury przemysłu w celu ograniczenia ryzyka działalności i maksymalizacji zysków.
Opracowanie: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA