Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mięsa i drobiu

Rosja uratowała eksporterów mięsa wołowego z Paragwaju

13.02.2013

Paragwaj plasuje się w czołówce dziesięciu największych eksporterów mięsa wołowego na świecie. Początkowo miniony rok miał być okresem załamania się eksportu tego gatunku mięsa z Paragwaju, tymczasem handel wołowiną wzrósł w 2012 r. do poziomu, którego nikt się wcześniej nie spodziewał. W 2012 r. Paragwajczycy wyeksportowali łącznie 186,5 tys. ton mięsa wołowego, tj. o 26% więcej niż w roku poprzednim. W ujęciu wartościowym eksport ten osiągnął poziom 756 mln USD, co oznacza, że był o 4% większy niż przed rokiem.

Trzeba podkreślić, że koniec 2011 r. oraz początek 2012 r. nie były szczęśliwe dla Paragwajczyków, którzy wykryli w prowincji San Pedro źródło epidemii pryszczycy. Spowodowało to wprowadzenie blokady eksportu paragwajskiej przez szereg czołowych odbiorców, w tym najważniejszych, tj. przez Chile i Rosję. W przypadku Rosji zakaz eksportu był krótkotrwały, gdyż Rosjanie przyjęli tłumaczenia Paragwajczyków o izolowanych przypadkach zachorowań, które miały związek ze szczepieniami zwierząt. Z biegiem czasu Rosja stała się najważniejszym rynkiem zbytu dla eksporterów wołowiny z Paragwaju. Rosjanie wykorzystali Paragwaj do wypełnienia luki popytowej na swoim rynku po wyeliminowaniu części dostawców wołowiny z Brazylii. Trzeba podkreślić, że przeciągająca się susza w Stanach Zjednoczonych, która wpłynęła znacząco na podaż wołowiny na rynku światowym, uświadomiła Rosjanom jeszcze bardziej znaczenie dostaw wołowiny z Paragwaju. W rezultacie eksport wołowiny z Paragwaju do Rosji wzrósł w 2012 r. o 142% do rekordowego poziomu ponad 130 tys. ton. W ujęciu wartościowym handel ten przekroczył 0,5 mld USD, reprezentując ponad dwie trzecie przychodów z całego eksportu paragwajskiej wołowiny. Wyniki handlu z Rosją z nawiązką pokryły straty w eksporcie mięsa do Chile, które otworzyło ponownie swój rynek na dostawy Paragwajskiej wołowiny dopiero pod koniec minionego roku. W 2011 r. oraz w 2010 r. w Paragwaj dostarczył do Chile odpowiednio około 50 tys. ton wołowiny i nieco ponad 88 tys. ton. W 2012 r. eksport wyniósł zaledwie 119 ton.

W 2012 r. drugim, największym odbiorcą wołowiny z Paragwaju była Brazylia. W minionym roku Paragwajczycy wyeksportowali w tym kierunku 23,6 tys. ton mięsa wołowego, tj. prawie trzykrotnie więcej niż w 2011 r. W 2012 r. więcej wołowiny z Paragwaju trafiło także do Hongkongu (o 343% do 5,4 tys. ton), Kazachstanu (o 214% do 2,7 tys. ton), Gruzji (o 444% do 1,9 tys. ton) oraz do Libanu (o 134% do 1,6 tys. ton) i Angoli (o 60% do 7,8 tys. ton). Zamknięcie runku unijnego na dostawy wołowiny z Paragwaju miało znikomy wpływ na wielkość eksportu z tego kraju. Odbiło się ono jednak na redukcji przychodów z handlu, gdyż kraje UE płacą tradycyjnie najwyższe ceny za paragwajską wołowinę. Paragwaj korzysta z kontyngentu taryfowego (1 tys. ton) na dostawy do Wspólnoty wysokiej jakości wołowiny (kwota hiltońska).

Opracowanie: Paweł Kostrzyński FAMMU/FAPA 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009